Ściany są po fundamentach kolejnym, ważnym elementem konstrukcyjnym budynku. Pełnią one funkcje przegród pionowych, oddzielających wnętrze budynku od przestrzeni zewnętrznej i zabezpieczających od wpływów atmosferycznych oraz rozdzielają pomieszczenia wewnątrz budynku.
Wybór rodzaju ścian zewnętrznych to dla inwestora bardzo ważna decyzja, którą powinien podjąć na początku inwestycji. Od tego zależy koszt domu, komfort mieszkania oraz przyszły koszty eksploatacji.
Osobną kategorię ścian stanowią ściany w budynkach szkieletowych. Konstrukcję nośną budynku szkieletowego stanowi szkielet składający się ze słupów i belek drewnianych lub stalowych.
Jedną z najcenniejszych właściwości wyrobów silikatowych jest zdolność do stabilizacji wilgotności pomieszczeń. Pozwalają one uzyskać najkorzystniejszą dla człowieka wilgotność powietrza tj. ok. 60%. Dobra przenikalność pary umożliwia usunięcie wilgoci na zewnątrz ściany i zachowanie dobrego stanu budynku.
Wybierając projekt zwracamy uwagę na formę, funkcję oraz koszt wybudowania i utrzymania budynku. Przede wszystkim dążymy do tego, by mieszcząc się w wybranej cenie, jak najlepiej dopasować układ projektu do naszych potrzeb.
Drewno od wieków było w Polsce ulubionym materiałem budowlanym. Drewniany dom kojarzony bywa zwykle z budowlą z drewnianych bali nawiązującym do najlepszych tradycji ciesielki budowlanej, jednak obecnie najczęściej spotykaną i najtańszą formą budownictwa drewnianego są budynki o konstrukcji szkieletowej.
Chociaż komin kojarzony jest przede wszystkim z odprowadzaniem produktów spalania, to służy też do wentylacji pomieszczeń i odpowietrzania kanalizacji. Kominem także doprowadza się powietrze do urządzeń wyposażonych w zamkniętą komorę spalania.
Strop to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych budynku, gdyż od jego wytrzymałości i stabilności w dużej mierze zależy bezpieczeństwo mieszkańców. Podstawowym zadaniem stropu jest przenoszenie obciążeń użytkowych, obciążeń własnych a niekiedy również obciążeń od ścian działowych.
Stropy drewniane w systemie tradycyjnym wykonane są z opartych na ścianach bali i ułożonej na nich podłogi z desek. Przy dużych rozpiętościach stosuje się podciągi, na których opierają się żebra.
Do stropów ceglanych zaliczamy sklepienia bądź płyty z różnego rodzaju cegieł pełnych lub pustaków. W stropach tych naprężenia ściskające przenoszone są przez cegły i zaprawę w spoinach a naprężenia rozciągające przez zbrojenie stalowe.