Krok po kroku

Zmiana układu ścian działowych

Wybierając projekt zwracamy uwagę na formę, funkcję oraz koszt wybudowania i utrzymania budynku. Przede wszystkim dążymy do tego, by mieszcząc się w wybranej cenie, jak najlepiej dopasować układ projektu do naszych potrzeb. W trakcie użytkowania może jednak okazać się, że dobrze byłoby tu i tam coś poprawić, dopasować do zmieniających się, czy po prostu odkrywanych, potrzeb. Podejmując decyzję o zmianach przede wszystkim należy określić, jakiego rodzaju przeróbek dokonamy - czy polegać one będą na usunięciu ścian, czy na dodaniu nowych, czy też na dostosowaniu istniejących pomieszczeń bez wprowadzania zmian konstrukcyjnych.

Najłatwiejsza jest zmiana funkcji niewymagająca zmian konstrukcyjnych. Jednak zmiana na przykład sypialni na salon medialny czy pracownię jest na tyle prosta, że (przynajmniej na razie) wykracza poza zakres tego opracowania. Z drugiej strony niektóre z opisywanych w kolejnych częściach cyklu metod umożliwiają wykonanie zabudowanych szafek, schowków - zatem również mogą okazać się przydatne.

Decyzję o usunięciu ścian należy skonsultować z architektem lub inżynierem budownictwa. Konieczne jest bowiem ustalenie, czy elementy te nie stanowią konstrukcji nośnej budynku, a ich usunięcie mogłoby doprowadzić do katastrofy budowlanej. W takiej sytuacji specjalista doradzi, czy możliwe jest ich usunięcie, oraz określi sposób zabezpieczenia budynku przed katastrofą (ponadto, przy tego typu modyfikacjach niezbędne jest wykonanie projektu technicznego i uzyskanie pozwolenia na dokonanie zmian).

Dodawanie ścian jest operacją prostszą, szczególnie że zazwyczaj nie oznacza drastycznych zmian obciążenia konstrukcji, a zatem nie będzie konieczne zasięganie rady specjalisty. Należy natomiast zastanowić się nad przeznaczeniem ściany działowej i to nie tylko pod kątem zmiany funkcji dzielonego pomieszczenia. ściany działoweKażda ściana bowiem, poza funkcją ograniczającą czy oddzielającą spełnia również zadania dotyczące nośności (należy zastanowić się, czy na ścianie będą wisiały obrazy czy na przykład półka z telewizorem), izolacyjności dźwiękowej (na przykład chcemy wydzielić zaciszną pracownię), rzadziej - termicznej (gdy chcemy wydzielić część pomieszczenia na ogród zimowy), trwałości (czy ściana ma być permanentnym elementem domu, czy też czasowym) i inne. Analizując potrzeby w połączeniu z kosztami dokonamy najwłaściwszego wyboru materiałów i technologii koniecznych do wykonania ściany. Analizując koszty należy również zastanowić się nad kosztem wybudowania przegrody. Niektóre rodzaje ścian są łatwe w wykonaniu i nawet nie dysponując specjalistycznymi narzędziami czy nadmierną ilością wolnego czasu możemy zaryzykować ich samodzielne wykonanie. Inne, choć też nie są specjalnie skomplikowane - lepiej przekazać do wykonania doświadczonemu i dysponującemu odpowiednimi narzędziami fachowcowi.

Zatem jeżeli odczuwasz potrzebę zmian przeanalizuj je pod kątem co najmniej powyżej wymienionych cech i zastanów się, które z nich są najważniejsze. Właściwie i świadomie podjęta decyzja przed przystąpieniem do budowy uchroni Cię przed kosztownymi pomyłkami.

 

mgr inż. arch. Tomasz L. Czarnecki