Za zgodność wykonania pracy z opisem podanym w pozwoleniu na budowę i z wymaganiami przepisów budowlanych odpowiedzialny jest inspektor nadzoru inwestorskiego. Jest to osoba, która ma dbać o dobrą jakość wykonywanych prac, a także wyłapywać wszelkie nieprawidłowości podczas budowy domu.
Do obowiązków inwestora należy zorganizowanie procesu budowy, w tym zapewnienie opracowania projektów oraz wykonania i odbiorów robót budowlanych przez osoby o odpowiednich kwalifikacjach zawodowych.
Budowa domu to duże wyzwanie i jedno z najtrudniejszych przedsięwzięć. Z uwagi na fakt, że większość inwestorów nie posiada praktycznej wiedzy budowlanej i odpowiednich uprawnień, konieczne jest powierzenie realizacji budowy i nadzoru nad nią odpowiednim specjalistom.
Jakość projektu gotowego bywa rozmaita, toteż należy zwrócić szczególną uwagę na zawartość nabywanej dokumentacji. Im bardziej szczegółowy jest projekt, im więcej zawiera rozwiązań projektowych, dotyczących konstrukcji i instalacji, tym łatwiejsze i tańsze jest późniejsze budowanie.
Gdy jesteśmy już właścicielami działki budowlanej i posiadamy projekt domu wraz z niezbędnymi uzgodnieniami i opiniami możemy złożyć wniosek o pozwolenie na budowę.
Do niedawna najbardziej powszechnym sposobem budowania było budowanie systemem gospodarczym, polegającym na samodzielnym angażowaniu przez inwestora ekip odpowiedzialnych za poszczególne etapy budowy. Sposób ten jest obciążony dużym ryzykiem popełnienia błędów, o ile inwestor nie posiada solidnej wiedzy i doświadczenia budowlanego.
Dom pasywny to inwestycja, która dość szybko się zwraca. Koszty ogrzewania domu pasywnego o powierzchni 120m2 w sezonie grzewczym szacuje się na około 500zł! Dodatkowo z uwagi na znakomitą izolację termiczną oszczędza się latem na klimatyzacji, ponieważ dom pasywny utrzymuje stałą temperaturę wnętrz.
Startując z budową domu, jednym z pierwszych etapów, który trzeba przejść jest wybór projektu. Będąc na początku, niejeden inwestor z entuzjazmem przerzuca strony katalogowe, czy surfuje po pasażach internetowych szukając swojego wymarzonego obrazka.
Jeśli wierzyć tzw. fachowym publikacjom lub opiniom osób budujących dom na forach internetowych jest to zdanie niemożliwe. Wszyscy twierdzą, że budowa to nerwy, przeciągane terminy, niesolidni wykonawcy i budżet przekroczony o 200%.
Przymierzając się do budowy domu nie sposób obejść się bez załatwiania formalności urzędowych. Przeczytaj jakie kolejne kroki należy przejść aby uzyskać pozwolenie na budowę.