W domach jednorodzinnych obecnie najczęściej konstruuje się stropy żelbetowe. Niektóre z nich są betonowane na budowie, inne montuje się częściowo lub w całości z prefabrykatów. Mogą być wykonywane na miejscu budowy lub w zakładach prefabrykacji do montażu na budowie.
Zaletą stropów gęstożebrowych jest mała pracochłonność robót wykonywanych na budowie dzięki zastosowaniu gotowych elementów, montaż bez użycia ciężkiego sprzętu budowlanego ze względu na mały ciężar belek i pustaków, oraz w większości przypadków brak konieczności pełnego deskowania.
Strop Akermana jest powszechnie stosowanym w polskim budownictwie stropem gęstożebrowym. Wypełnienie stropu stanowią pustaki ceramiczne o wysokości 18 lub 20cm.
.
.
Budowa wymarzonego domu wiąże się nie tylko z planowaniem kosztów, wyborem projektu, materiałów i ekipy budowlanej. Inwestorzy mają również do czynienia z dokumentacją techniczną budynku czy poszczególnych materiałów. Zagadnienia dotyczące certyfikatów i wymogów technicznych są zazwyczaj postrzegane jako ważny, ale zarazem skomplikowany temat. Warto zatem przybliżyć tematykę specyfikacji technicznej materiałów oraz certyfikatów budowlanych, zwracając uwagę również na korzyści wynikające z ich posiadania. W tym kontekście, co także należy podkreślić, zmienia się również polskie prawo, które jest dostosowywane do wymogów Unii Europejskiej.
Wpływ ścian na zapotrzebowanie na energię często jest kwestią trudną do rozstrzygnięcia. Jaki jest wpływ materiałów ściennych na zużycie energii w domu oraz od czego przede wszystkim zależy koszt utrzymania budynku?
O wyborze technologii wykonania ścian decyduje inwestor. Przy wyborze będziemy sugerowali się przede wszystkim kosztem budowy, czasem realizacji budowy, trwałością materiału, izolacyjnością cieplną, właściwościami akustycznymi materiału. Najczęściej s...
Większa część odpadów z tworzyw sztucznych trafia na wysypiska śmieci, jest porzucana w lasach, przydrożnych rowach albo po prostu palona. Biodegradacja nieprzetworzonych opakowań przebiega bardzo wolno – może potrwać nawet 500 lat. Przez ...
Izolacyjność akustyczna przegród budowlanych to obecnie zagadnienie stawiane już niemal na równi z izolacyjnością termiczną. Problem właściwego oddzielenia akustycznego przegród dotyczy szczególnie budynków wielorodzinnych oraz użyteczności publicznej. Jak go rozwiązać?