Krok po kroku

Parterowy, z poddaszem użytkowym, czy może piętrowy?

Startując z budową domu, jednym z pierwszych etapów, który trzeba przejść jest wybór projektu. Będąc na początku, niejeden inwestor z entuzjazmem przerzuca strony katalogowe, czy surfuje po pasażach internetowych szukając swojego wymarzonego obrazka. Kolorowego, kanciastego czy po prostu ślicznego domku wmontowanego w ukwiecone tło. Kilkaset projektów później pojawia się irytacja, zmęczenie. Zmysły (podobnie jak po 10 minutach w perfumerii) ulegają stępieniu i przyjemność zmienia się w etap do odfajkowania.
Oczywiście można też podejść do tego bardziej racjonalnie. Podstawowym elementem, który należałoby sobie ustalić jest funkcja (użyteczność) naszego nowego domku. Miło jest kiedy sąsiedzi z uwielbieniem patrzą na śliczną bryłę budynku, lecz z całym szacunkiem do naszych sąsiadów, to przede wszystkim nam powinno się dobrze w nim mieszkać. Zdrowym podejściem jest ustalenie priorytetów wśród których najważniejszym będzie nasza wygoda.
Dodatkowym argumentem przemawiającym za „funkcjonalnym” podejściem jest łatwiejsze przefiltrowanie tysięcy oferowanych projektów. Zdecydowanie łatwiej będzie wybrać śliczny obrazek spośród kilkunastu niż kilkuset.

Cechy szczególne poszczególnych typków ;)


Podchodząc więc do tematu racjonalnie, należałoby najpierw ustalić typ naszego domu. Najczęściej spotykamy się z domem parterowym, domem parterowym z poddaszem użytkowym i domem piętrowym.
Dom parterowy jest budynkiem jednokondygnacyjnym. Wszystkie użytkowe pomieszczenia znajdują się na jednym poziomie.
Dom parterowy z poddaszem użytkowym określany może być jako dom z 1,5 kondygnacji. Często parter pełni rolę strefy dziennej, gdzie zlokalizowane są takie pomieszczenia jak kuchnia, pokój dzienny, gabinet. Poddasze natomiast jest określane strefą nocną. Jak łatwo się domyślić zwykle służy zlokalizowaniu pomieszczeń sypialnych.
Dom piętrowy posiada dwie kondygnacje. W odróżnieniu od domu z poddaszem, górna kondygnacja nie posiada skosów.

Wybory czas zacząć!

Pierwszym podstawowym kryterium jest gust, który może determinować wybór i zakończyć dywagacje. Jeżeli ktoś zawsze marzył o sypialni pod skosem to dom z poddaszem jest najrozsądniejszym wyborem.
Kolejnym ważnym aspektem jest działka. Ograniczeniem może być wielkość działki. W domu parterowym wszystkie pomieszczenia znajdują się na jednym poziomie. W związku z czym jego powierzchnia zabudowy jest znacznie większa niż w przypadku pozostałych dwóch typów domów. Przy małych bądź wąskich działkach postawienie takiego domu może być trudne albo wręcz niemożliwe. Skoro mowa o działce to warto również zwrócić uwagę na warunki zabudowy. W dokumencie tym mogą znaleźć się takie elementy jak wymagana ilość kondygnacji, wysokość do kalenicy, czy kąt nachylenia dachu.

Elementy które zwykle brane są pod uwagę:

- warunki zabudowy:
maksymalna powierzchnia zabudowy na działce, kąt nachylenia dachu, ilość kondygnacji

Przeciętnie dom parterowy o powierzchni użytkowej - 120m2 (bez garażu)
Powierzchnia zabudowy – około 160m2
wysokość do kalenicy – około 7,5m
kąt nachylenia dachu – średnio 30° - 35°
ilość kondygnacji - 1

Przeciętnie dom parterowy z poddaszem użytkowym o powierzchni użytkowej - 120m2 (bez garażu)
Powierzchnia zabudowy – około 100m2
wysokość do kalenicy – około 8-9m
kąt nachylenia dachu – średnio 40° - 45°
ilość kondygnacji – 1,5

Przeciętnie dom piętrowy o powierzchni użytkowej - 120m2 (bez garażu)
Powierzchnia zabudowy – około 90m2
wysokość do kalenicy – około 8m
kąt nachylenia dachu – średnio 20° - 30° - lub dach płaski
ilość kondygnacji – 2


Powyższe parametry stanowią wyłącznie wartość orientacyjną. Szczegółowe dane należy sprawdzić przy wybranym projekcie.

- wielkość działki
W celach porównawczych wystarczy z powyższego zestawienia wybrać powierzchnię zabudowy:
Dom parterowy – 160m2
Dom parterowy z poddaszem  - 100m2
Dom piętrowy – 90m2

Niezależnie od powierzchni zabudowy wybór projektu mogą determinować same wymiary. Mankamentem wielu działek jest ich "kiszkowatość". Wystarczy wtedy, że szerokość bryły naszego budynku uniemożliwia jego usytuowanie na działce. Zdecydowanie łatwiej znaleźć na wąską działkę ciekawie rozwiązane projekty parterowe z poddaszem lub piętrowe.

- koszt budowy
Wspomnę również o koszcie budowy. Rozmawiając z wieloma firmami poddałem pod dyskusje, który z trzech typów domów jest tańszy w budowie.
Odpowiedź nie jest taka oczywista jednak postaram się określić wymienione elementy, znacząco wpływające na koszty budowy.
Dom parterowy wydaje się najdroższym w realizacji typem domu.
W tym przypadku na zwiększenie kosztu wpływają znacznie większe fundamenty oraz powierzchnia dachu. Koszt budowy domu parterowego można zmniejszyć pod warunkiem zastosowania lekkiego stropu nad parterem. W takim przypadku koszt ten można przypisać na minus domu z poddaszem i piętrowego gdzie stropy lekkie nie mają prawa bytu. Na pewno przy parterówce można zaoszczędzić na schodach i mniejszych kominach.
Pośrednio do minusów tego typu domu można zaliczyć znacznie większą powierzchnię zabudowy co przy koszcie metra kwadratowego działki tworzy całkiem (nie)przyjemną kwotę. Również wyniki energooszczędności wskazują, że domy parterowe są droższe w utrzymaniu.

Podsumowując, to koszty budowy opisuję proforma i osobiście nie sugerowałbym się tym parametrem przy wyborze typu budynku. Sam drążyłem ten temat więc postanowiłem  podzielić się efektem poszukiwań. :)

Kolejne elementy w następnej części…

 

Pozdrawiam Rafał