W domach jednorodzinnych obecnie najczęściej konstruuje się stropy żelbetowe. Niektóre z nich są betonowane na budowie, inne montuje się częściowo lub w całości z prefabrykatów. Stropy żelbetowe mają bardzo zróżnicowaną konstrukcję. Najprostsze z nich to stropy płytowe lub płytowo-żebrowe. Mogą być wykonywane na miejscu budowy lub w zakładach prefabrykacji do montażu na budowie. Dla zmniejszenia ciężaru płyty prefabrykowane mają zazwyczaj wydrążone kanały. Znacznie bardziej od stropów płytowych rozpowszechnione są betonowe stropy gęstożebrowe. Elementy nośne tych stropów stanowią betonowana na budowie cienka płyta i gęsto rozstawione żebra.
Stropy masywne żelbetowe wykonywane na miejscu budowy
Są to stropy, których wykonanie wymaga użycia deskowań i rusztowań oraz dużego wkładu pracy w dość długim czasie. Ze względu na swoje wady są one obecnie coraz rzadziej stosowane w budownictwie i częściej są zastępowane stropami prefabrykowanymi. W skład tej grupy stropów wchodzą min.: stropy płytowe bezbelkowe, stropy żelbetowe płytowo-żebrowe, stropy żelbetowe grzybkowe oraz płyty betonowane na belkach stalowych.
Żelbetowe stropy płytowe wykonywane na budowie wymagają wykonania pełnego deskowania i solidnego podstemplowania. Tę pomocniczą konstrukcję można wykonać z desek i okrąglaków lub wypożyczyć na czas wykonywania stropów komplet gotowych deskowań powtarzalnych.
W zależności od kształtu pomieszczeń płyty zbrojone są w jednym lub dwóch kierunkach. Stropy monolityczne wymagają indywidualnego projektu i pełnej dokumentacji technicznej. Wykonywanie płyt stropowych bez projektu przez domorosłych budowniczych, (co niekiedy jeszcze ma miejsce) często kończy się katastrofą budowlaną, ponieważ płyty nie mają potrzebnej wytrzymałości. Stosowanie pełnych płyt żelbetowych jest zwykle opłacalne, gdy rozpiętość stropów nie przekracza 3,5-4m. Płyty większej rozpiętości mają już znaczną grubość. Z uwagi na swój ciężar powinny być wzmocnione żebrami, co zwiększa koszt deskowań i zbrojenia. Na ogół deskowanie płyt można rozebrać po dwóch tygodniach od zabetonowania a pełną nośność strop uzyskuje po upływie miesiąca.
Stropy żelbetowe prefabrykowane
W skład tej grupy stropów wchodzą stropy, które montowane są na miejscu budowy bez deskowań i rusztowań. Stropy żelbetowe prefabrykowane mają wiele cech dodatnich w porównaniu ze stropami betonowanymi na miejscu budowy. Zaliczyć do nich można brak deskowania, wyższą jakość stropu, oszczędność materiału i krótszy czas wykonania. Dzięki tym cechom stropy te są szczególnie przydatne w budynkach typowych przy zastosowaniu przemysłowych metod budowania. W budownictwie mieszkaniowym stropy żelbetowe występują w postaci wielkich płyt prefabrykowanych o wymiarach równych powierzchni całego pomieszczenia. Ze względu na znaczny ciężar muszą być montowane przy użyciu dźwigu.
Zaletą takich stropów jest to, że są gotowe do eksploatacji praktycznie natychmiast po zmontowaniu. Mają gładką powierzchnię i dlatego nie wymagają pracochłonnego wykończenia. Wadą zaś są rysy powstające wzdłuż styków płyt. Tę wadę obecnie próbuje się wyeliminować przez odpowiednie ukształtowanie krawędzi płyt i tworzenie specjalnych zamków wypełnianych po zmontowaniu zaprawą cementową. Płyty mają stałą szerokość i różną długość zmienną modularnie co 30cm. Często, aby zmniejszyć wagę płyt wykonuje się w nich podłużne otwory.
Stropy prefabrykowane belkowo-płytowe
Stosuje się je w budynkach magazynowych, gospodarczych i innych, gdzie nie jest wymagana gładka powierzchnia sufitu. Stropy te składają się z belek stropowych lub dźwigarów oraz pułapu wykonanego z prefabrykowanych płyt żelbetowych. Do wykonania tego rodzaju stropów można stosować prefabrykowane belki dwuteowe lub prostokątne żelbetowe albo kablobetonowe i prefabrykowane żelbetowe płyty korytkowe lub panwiowe. Zbrojenie płyt dostosowane jest do obciążeń użytkowych stropu. Płyty układa się mijankowo na belkach na warstwie zaprawy cementowej a spojenia między płytami zalewa się rzadką zaprawą cementową.
Płyty stropowe z betonu komórkowego
Lekkie płyty z betonu komórkowego, szerokości nie większej niż 60 cm, układa się na ścianach, tak jak prefabrykowane płyty żelbetowe. Zaprawą wypełnia się jedynie styki płyt. Po ułożeniu mogą być od razu obciążane. Stosuje się je przede wszystkim w domach, w których ściany wykonane są z bloczków betonu komórkowego.