O wyborze technologii wykonania ścian decyduje inwestor. Przy wyborze będziemy sugerowali się przede wszystkim kosztem budowy, czasem realizacji budowy, trwałością materiału, izolacyjnością cieplną, właściwościami akustycznymi materiału. Najczęściej stosowanym systemem budowy jest tradycyjna technologia murowana. W dobie rosnących cen energii nastąpił rozwój nowych technologii, które mają przynieść korzyści finansowe oraz skrócić czas budowy domu.
Budowa domu z keramzytu
Ze względu na krótki czas realizacji coraz więcej budujących skłania się do budowy domu z keramzytu.
Technologia budowy z prefabrykowanych elementów polega na produkcji gotowych elementów ścian na podstawie przedstawionego projektu gotowego lub indywidualnego. Gotowe elementy dostarczane są na budowę a następnie przy użyciu dźwigu montowane na wcześniej przygotowanym fundamencie.
O opinie na temat tej technologii zwrócił się użytkownik Inga na forum portalu. Zdania na temat jakości tego materiału są podzielone.
Użytkownik albinos2010 pisze w swoim poście o słabej jakości elementów ściennych, o wysokiej cenie, która przewyższa koszt budowy domu tradycyjnym systemem. Domy z gotowych elementów prefabrykowanych-keramzytu nie są w Polsce niczym nowym.
Jego zalety sprawiają, że bardzo szybko rozpowszechnia się na polskim rynku. Jednak nadal ze względu na małą popularność budowy z keramzytu większość inwestorów wybiera sprawdzone rozwiązania, poparte wieloletnią tradycją.
Dużym atutem budowy ścian z keramzytu to bardzo szybki czas budowy. Czas ten zapewne zależy od wielkości domu oraz stopnia skomplikowania bryły budynku. W poście autora postu „gotowe ściany z keramzytu” Inga pisze o 3 dniowym terminie wykonania ścian.
Wiele zalet wskazał użytkownik M&M, gdzie oprócz nawiązania do szybkości realizacji budowy, pisze o braku konieczności zatrudniania dodatkowych ekip podwykonawczych, ponieważ całość budowy prowadzona jest od początku do końca przez jedną firmę. Przy budowie tradycyjną technologią musimy być przygotowani na zlecenie poszczególnych etapów kilku wykonawcom, co często wiąże się z opóźnieniami w trakcie oddawania kolejnych etapów budowy.
Przeczytać można tutaj również o braku konieczności wykonywania tynków wewnętrznych, ponieważ ściany, które przywożone są na budowę, mają gładką powierzchnię, przez co nadają się do malowania lub tapetowania.
Oprócz wypisanych wyżej zalet warto wspomnieć o dobrych parametrach izolacyjności cieplnej, o czym pisze użytkownik Mazak .
Pomimo dobrych właściwości keramzytu, wygodnego sposobu realizacji budowy większość z nas wybiera sprawdzoną technologię. Swój wybór uzależniamy od kosztów budowy, gdzie przy tradycyjnej metodzie koszty są niższe niż przy budowie z elementów gotowych.
Zobacz więcej na forum:gotowe ściany z keramzytu