Krok po kroku

Wyrównanie działki, przygotowanie pod trawnik. – zagospodarowanie części ogrodowej.

Zapewne większość szczęśliwych posiadaczy ziemskich marzy o pięknym, zagospodarowanym ogrodzie i równo przystrzyżonej, soczystej trawie. Zwykle przy pierwszym koszeniu odkrywamy nierówności terenu, kamienie, a zamiast pięknej trawy wyrastają nam kępami chwasty.
Temat taki uruchomiony na forum przez użytkownika tammuz odkrywa doświadczenie użytkowników w zagospodarowaniu części ogrodowej.


Kiedy podjąć się wyrównania działki.


Istotnym elementem decydującym o podjęciu się wyrównywania terenu przed rozpoczęciem inwestycji jest wielkość, ustawność działki oraz czy są duże różnice w terenie wymagające niwelacji.
Należy wziąć pod uwagę, że podczas realizacji inwestycji na działkę będą wjeżdżać ciężkie maszyny budowlane oraz będzie wymagane zorganizowanie miejsca na składowanie materiałów. Może to zniweczyć wszelkie nasze zabiegi wyrównujące działkę. Użytkownik Beti i Michał zwrócił również uwagę, że do niwelacji dużych różnic w terenie można wykorzystać ziemię z wykopów. Warto to zrobić jeżeli ziemia ta jest jakościowo dobra.
Możemy zastanowić się nad zagospodarowaniem części ogrodowej przed rozpoczęciem budowy w przypadku kiedy dysponujemy dużą działką, umożliwiającą nam wydzielenie części ogrodowej. Ważne jest również aby ogród nie wymagał wykorzystania ziemi z budowy.

Jak pozbyć się chwastów.

Użytkownik kriss zwrócił uwagę, że przed podjęciem się jakichkolwiek działań związanych z wyrównaniem działki warto pozbyć się chwastów. Do tego celu można użyć środka zwanego Randap. Do rozprowadzenia środka można wykorzystać bańkę do oprysków (koszt 130zł). Należy wziąć przy tym pod uwagę aby oprysku dokonywać w dzień bezwietrzny i bez zapowiadanych deszczy.  Czas spryskania 11 arowej działki wyniósł około 1,5 godziny. Użytkownik  Beti i Michał określił, iż ilość Randapu wymaganego przy działce o wielkości 1 hektara może wynosić od 2 do 8 litrów. Zależne jest to od tego jak reagują chwasty. Po zastosowaniu Randapu na całkowity efekt trzeba było czekać około 2 do 3 tygodni.

Wyrównanie działki krok 1 - Zaoranie działki.

Użytkownik tammuz w pierwszym kroku mającym na celu wyrównanie działki wynają traktor z pługiem. Koszt zaorania działki wielkości 9,2 ar. został określony na 70zł. Po zaoraniu należy odczekać dwa tygodnie, aby ziemia osiadła.

Zdjęcie z dziennika użytkownika tammuzWyrównanie działki krok 2 – Bronowanie działki.

Bronowanie działki dla użytkownika tammuz (9,2 ar.) zostało wycenione na 100zł. Użytkownik myszonka pisze:  „Potem było bronowanie - tutaj należy przypilnować rolnika żeby się postarał - dużo zależy od jego staranności, działka płaska jak stół po tym nie będzie na pewno :), my po bronowaniu zaprosiliśmy rodzinkę, wręczyliśmy grabki i każdy jeszcze to wyrównywał i wygrabiał kamyczki przy okazji. Potem to wszystko przelecieliśmy walcem ręcznym własnej konstrukcji - wtedy najlepiej widać czy jest równo - wychodzą górki, dołki ..., znowu grabkami równanie i lekkie spulchnienie”

Wyrónanie działki po bronowaniu; Zdjęcie z dziennika użytkownika tammuz

Pełny temat na forum: jak wyrównać nową działkę?

aktualizacja: 20 lipiec 2010r

Komentarz firmy: brak