Krok po kroku

Zmiany w zakresie okien i drzwi w projekcie gotowym

Każdy projekt indywidualny czy typowy będzie wymagał adaptacji do warunków miejscowych, czy adaptacji względem zmian, które chcemy wprowadzić. W przypadku projektu indywidualnego zmiany bywają bardzo rzadko, ponieważ to my w dużej mierze określamy koncepcje naszego domu, a adaptacja do warunków miejscowych takiego projektu zawarta jest już w cenie usługi. Często zmiany w projekcie wynikają nie tylko z naszej koncepcji, innej niż autora projektu, ale z warunków występujących na naszej działce (np. inne usytuowanie okien i drzwi, zmiana położenia tarasu, podpiwniczenia budynku). Musimy pamiętać, że każdy projekt chroniony jest prawem autorskim, niekiedy zakres dopuszczalnych zmian ujęty jest w dokumentacji. O zgodę na inne zmiany niż te wypisane w projekcie musimy zwrócić się do autora projektu. Zmiany te muszą być wprowadzone przez uprawnionego projektanta.

Najczęściej wprowadzane zmiany to te, które decydują o funkcji budynku oraz te które mogą zmniejszyć koszty budowy. Przykładem może być wypowiedź magon na forum na temat rodzaju zastosowania okien w typowym projekcie. Faktem jest, że architekci w dużej mierze projektując dom zwracają uwagę na wizualną stronę projektowanego domu.
Dlatego w większości projektów typowych rodzaj otworów okiennych i drzwiowych nie odpowiada standardowym wymiarom okien i drzwi. Stąd konieczne jest wykonanie odpowiednich okien  i drzwi na indywidualne zamówienie. Słusznie zauważa użytkownik baloo, który pisze że rzadko kiedy w sprzedaży występują okna i drzwi w standardowych wymiarach, a producencie na podstawie obmiaru lub szczegółowego zestawienia stolarki wykonują je na zamówienie. Musimy zdawać sobie sprawę, że zmiany elewacji domu mogą spowodować pogorszenie wyglądu bryły budynku. Odpowiedni wybór stolarki najlepiej oprzeć o koncepcję architektoniczną projektanta. Z innych wypowiedzi można wywnioskować, że nie warto szukać oszczędności w budowie kosztem wyglądu domu.
Na uwagę zasługuje wypowiedź bowess, który pisze „Zgadzam się z przedmówcami - firmy robią okna na wymiar i nie jest to wcale tak drogie, żeby warto było zmieniać projekt. Inaczej ma się sprawa z oknami o nietypowym kształcie (okrągłe, wielokątne, z łukami) - tu cena znacząco idzie w górę. Ale również sugerowałabym raczej wyszukanie prostszego projektu (jeżeli trzeba nieco oszczędzić) niż przeróbki. Efekt bywa gorzej niż zły.” Warto sprawę zmian i kosztów budowy rozstrzygnąć na etapie wyboru projektu. Nieodpowiedni wybór projektu będzie wiązał się z dużą ilością zmian i kosztem ich wykonania, a zmiany w elewacji budynku mogą wpłynąć niekorzystnie ma wygląd naszego domu.

 

Zobacz więcej na forum: Okna i drzwi w projekcie gotowym

 


Komentarz STUDIA ATRIUM

Większość klientów naszego biura projektowego życzy sobie, aby do projektu była dołączona pisemna zgoda na zmiany. Najczęściej pojawiającym się punktem takiej zgody są zmiany w zakresie stolarki okiennej i drzwiowej. Część klientów decyduje się na dostosowanie wielkości, ilości lub lokalizacji otworów okiennych i drzwiowych już na etapie adaptacji projektu do warunków miejscowych. Pozostali wykonują takie zmiany na etapie budowy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami tego typu modyfikacje nie są zmianami istotnymi, więc ich wprowadzenie w trakcie budowy nie wiąże się z koniecznością zmiany decyzji o pozwoleniu na budowę. Wystarczy jedynie wpis do dziennika budowy sporządzony przez kierownika budowy. Warto jednak mieć na uwadze to, że nawet takie z pozoru błahe modyfikacje, jak zmiany stolarki, mają wpływ nie tylko na wygląd zewnętrzny budynku, ale również na jego funkcję. Nieprzemyślane decyzje dotyczące zmian w zakresie lokalizacji stolarki mogą doprowadzić do pogorszenia ustawności pomieszczeń. Dlatego tego typu zmiany warto przedyskutować z architektem na etapie adaptacji do warunków miejscowych.