Krok po kroku

Wymagania dla kotłowni na paliwo stałe

Jeśli planujemy zastosować w naszym domu piec na paliwo stałe musimy zapoznać się z tym, jakie musi spełniać wymagania pomieszczenie, w którym będzie znajdował się piec.

Kocioł na paliwo stałe powinien być umieszczony w piwnicy lub na poziomie pomieszczeń ogrzewanych, możliwie centralnie w stosunku do ich usytuowania. Podłoga w pomieszczeniach musi być wykonana z materiałów niepalnych lub możemy w tym przypadku zastosować podbicie podłogi blachą o grubości 0,7 mm. W podłodze powinna być wykonana kratka ściekowa, podłączona do kanalizacji. Jeżeli w pomieszczeniu brakuje kanalizacji musimy zastosować zamienne urządzenie służące do opróżniania wody grzewczej. Zabrania się łączenia instalacji grzewczej bezpośrednio z instalacją wodociągową.

Składowanie paliwa
Składowanie paliwa może mieć miejsce bezpośrednio w kotłowni lub w oddzielnym pomieszczeniu. Jeżeli zdecydujemy się na przechowywanie paliwa w kotłowni, w pomieszczeniu musimy zastosować odpowiednie przegrody do składowania opału. Pomieszczenie to powinno być na tyle duże aby zmieścić w nim paliwo potrzebne na cały okres grzewczy. Dyskusje w tym temacie podjął użytkownik bogna, który pisze „W przypadku kotła na paliwo stałe powinno być wydzielone dodatkowo pomieszczenie na skład paliwa. W przypadku domu bez piwnic, w kotłowni usytuowanej w części mieszkalnej to raczej niemożliwe”. Ważne jest aby kwestie wyboru typu ogrzewania rozstrzygnąć na etapie wyboru projektu. Znaczna część pracowni projektowych w swojej ofercie posiada bogatą ofertą projektów, w których kotłownia zaprojektowana jest pod możliwość zastosowania kotła na paliwo stałe. 

Wymiary kotłowni
W zależności od wyboru typu kotła, musimy spełnić wymagania względem odpowiednich wymiarów pomieszczenia, które pełni funkcję kotłowni. Ważna jest aby usytuowanie kotła umożliwiało jego bieżąca obsługę oraz konserwację. Informacje na ten temat zawarł w poście na forum użytkownik Czesław, pisząc ” Dla kotłów o mocy od 25 do 2000 kW należy zachować: - od przodu kotła odstęp co najmniej o 0,5 m większy niż długość urządzenia; - od tyłu kotła co najmniej 0,7 m chyba, że kocioł posiada poziome kanały konwekcyjne czyszczone wyłącznie z tyłu wówczas odstęp z tyłu również powinien być co najmniej o 0,5 m większy niż długość urządzenia; - od boku kotła do ściany co najmniej 1m. Wysokość pomieszczenia nie powinna być mniejsza niż: - podwójna wysokość kotła, ale nie mniej niż 2,5 m”

Odpowiednia wentylacja kotłowni
Istotną sprawą z punktu widzenia bezpieczeństwa, jak i odpowiedniej eksploatacji jest to, aby kotłownia była wyposażona w instalację nawiewno- wywiewną. Wentylacja nawiewno-wywiewna powinna odbywać się za pomocą niezamykanego otworu o przekroju minimum 200cm2. Wentylacja wywiewna zrealizowana kanałem o minimalnym przekroju 14x14cm z otworem wlotowym umieszczonym pod stropem pomieszczenia kotłowni. Kanał wywiewny powinien być wyprowadzony ponad dach i umieszczony w pobliżu komina. Dostarczenie odpowiedniej ilości powietrza ma wpływ na odpowiednie spalanie paliwa, jak również na bezpieczeństwo osób obsługujących kotłownie.