Krok po kroku

Wybór rodzaju schodów

Mimo, że wybór konstrukcji schodów nie wiąże się z takimi konsekwencjami, jak decyzja o rodzaju zastosowanych materiałów budowlanych czy  ilości kondygnacji, to warto przyjrzeć się temu tematowi. Rodzaj schodów ma bowiem wpływ zarówno na wizualną jak i funkcjonalną stronę użytkowania domu. Przed wyborem rodzaju schodów stanął niedawno użytkownik kjk2106, który rozpoczął na forum wątek temu poświęcony.  Temat spotkał się z żywym zainteresowaniem forumowiczów, zarówno zwolenników schodów drewnianych jak i wylewanych. Spróbujmy zatem na podstawie ich opinii określić wady i zalety jednego i drugiego rozwiązania.


Schody drewniane


Schody drewniane są niewątpliwie ciekawym elementem wykończenia wnętrza. Zdaniem użytkownika Beti i Michał schody takie komponują się jednak dobrze tylko na otwartej przestrzeni,  kiedy można je wyeksponować. W sytuacji gdy klatka schodowa jest zamknięta, schody drewniane  tracą swój urok. Ponieważ klatka schodowa użytkownika Beti i Michał będzie widoczna z pokoju dziennego, zdecydowali się oni na schody drewniane.

Za schodami drewnianymi przemawia również niższy koszt budowy. Jak zauważa użytkownik baloo wykonanie schodów wylewanych, a następnie obłożenie ich drewnem wiąże się ze znacznie większymi niż w przypadku konstrukcji drewnianej kosztami wykonania.

Za jedyny minus schodów drewnianych użytkownik baloo uważa brak możliwości korzystania z nich w trakcie budowy, ale zdaniem użytkownika Beti i Michał ten problem można rozwiązać poprzez założenie na czas budowy  tzw. "trepów  roboczych".

Minusem schodów drewnianych jest również konieczność  ciągłej konserwacji ich powierzchni. Jak zauważa użytkownik Dekalog, dostępne na rynku lakiery szybko się ścierają. Użytkownik ten zwraca również uwagę na takie niedogodności w użytkowaniu jak np. skrzypienie.

Schody wylewane


Za tym wyborem schodów wylewanych przemawiają przede wszystkim aspekty praktyczne. Użytkownik Jasia powołuje się na doświadczenia znajomych i pisze, że w przypadku budowy domu z poddaszem schody bardzo pomagają w trakcie prac, dlatego lepszym rozwiązaniem są schody wylewane. Zwraca również uwagę na fakt, że pod takimi schodami można urządzić niewielkie pomieszczenie gospodarcze lub schowek np. na przetwory lub środki czystości.  Kolejnym plusem schodów wylewanych są duże możliwości  wyboru rodzaju okładziny. Schody takie można obłożyć zarówno drewnem jak i płytkami czy kamieniem. Wybór materiału na balustradę też daje szerokie pole do popisu, ponieważ dobrze będzie się z nimi komponowała zarówno balustrada kuta jak i drewniana.

Zwolennikiem schodów wylewanych jest również użytkownik Bowess, który zwraca uwagę na fakt, że przy wykonaniu sporej części prac własnymi siłami (szalowanie i wylewanie) koszt wykonania tego typu schodów wcale nie jest wyższy niż schodów drewnianych.

W podsumowaniu można przytoczyć wypowiedź użytkownika Albinos2010, który pisze, że zarówno schody drewniane jak i wylewane mają swoje plusy i minusy, ale z jego doświadczenia wynika, że generalnie pod względem użytkowania lepszym rozwiązaniem są schody wylewane. Warto jednak podejść do tematu indywidualnie i dostosować klatkę schodową do konkretnego projektu, bo jak pisze użytkownik christof, jeśli jest możliwość wyeksponowania to warto zrobić schody drewniane, a jeśli nie ma to można wykonać wylewane.

Zobacz więcej na forum: „Schody lane czy drewniane?”