Cegły i pustaki to materiały budowlane, znane powszechnie społeczeństwu. Mało kto jednak wie, że istnieją specjalne pustaki, przystosowane do budowy kanałów wentylacyjnych. Czym się one charakteryzują i co odróżnia je od tradycyjnych pustaków?
Pustaki wentylacyjne to typ pustaków, przeznaczony do budowania grawitacyjnych systemów wentylacyjnych. Wentylacja, czyli proces usuwania z pomieszczenia zanieczyszczonego powietrza oraz dostarczanie świeżego, może odbywać się na różne sposoby, jednak najbardziej powszechne jest wykorzystywanie naturalnego zjawiska wentylacji, w czasie którego - zgodnie z prawami fizyki - ruch powietrza jest uwarunkowany różnicą w gęstości powietrza zimnego (z zewnętrznego źródła) i ciepłego (w pomieszczeniu). Pustaki wentylacyjne posiadają specjalne otwory, ułatwiające przepływ powietrza, wykonane są również z bardzo trwałych materiałów, odpornych na działanie szkodliwych substancji i specyficznych warunków, panujących w kanałach wentylacyjnych.
Cechy pustaków wentylacyjnych
Rozróżniamy trzy podstawowe rodzaje pustaków wentylacyjnych. Każdy z nich charakteryzuje się innymi ważnymi cechami. Wybierając materiał budowlany, należy dokładnie przeanalizować swoje potrzeby oraz możliwości finansowe.
Pustaki ceramiczne stanowią najpopularniejszą grupę pustaków, wykorzystywanych do instalacji wentylacyjnych. Odznaczają się ponadprzeciętną trwałością i wytrzymałością na ekstremalne warunki, takie jak wysokie temperatury, czy działanie szkodliwych gazów. Ceramika bardzo dobrze izoluje ciepło, a wykonane z niej pustaki są bardzo łatwe w montażu. To, co można uznać za niewielką wadę tego typu pustaków, to konieczność obudowania ich cegłami lub pełnymi bloczkami.
Pustaki keramzytobetonowe występują w różnych odmianach, wyróżniamy jedno-, dwu-, trzy-, lub nawet czterokanałowe pustaki. Zapewniają wysoką izolację akustyczną i wykazują się dużą ognioodpornością, a także ponadprzeciętną wytrzymałością na działanie czynników zewnętrznych.
Ostatnią grupę pustaków wentylacyjnych, stanowią pustaki silikatowe, czyli takie, które zostały wykonane z surowców naturalnych: mieszanki piasku, wapna oraz wody. Tego typu pustaki najlepiej radzą sobie z działaniem mrozu i innych niekorzystnych czynników atmosferycznych.
Zastosowanie pustaków wentylacyjnych
Istnieje obowiązek posiadania kanałów wentylacyjnych w pomieszczeniach, takich jak kuchnia, łazienka, czy toaleta. Muszą się one znaleźć także w tych pomieszczeniach, w których nie ma okien. Pustaki wentylacyjne są rozwiązaniem, stosowanym w budownictwie jedno- i wielorodzinnym, a także w budynkach użyteczności publicznej oraz w obiektach przemysłowych.
Montaż pustaków wentylacyjnych
Montaż pustaków wentylacyjnych nie powoduje większych trudności, należy jednak wiedzieć o kilku podstawowych sprawach. Po pierwsze - tylko pustaki ceramiczne wymagają dodatkowej obudowy. Po drugie - z pustaków ceramicznych lub silikatowych, ustawionych w pionie, uzyskujemy jeden kanał wentylacyjny. W przypadku pustaków keramzytobetonowych kanałów będzie tyle, ile jest otworów w pustakach. Przewody wentylacyjne i kominowe buduje się na fundamencie i traktowane są jako konstrukcje samonośne. Należy zwrócić szczególną uwagę, by pustaki wentylacyjne nie były na zewnętrznych ściankach obciążane innymi elementami budowlanymi. Pustaki wentylacyjne murujemy na zaprawę cementową.
Dane techniczne
Dostępne na rynku pustaki wentylacyjne produkowane są najczęściej w rozmiarach, których wysokość wynosi od 20 do 24 centymetrów, a szerokość - 19-24 cm. Pustaki mogą posiadać dodatkowy otwór boczny, służący do instalowania kratki wentylacyjnej wewnątrz pomieszczenia. Na powierzchni pustaka powinny znajdować się rowki, poprawiające przyczepność zaprawy - istotne, aby rowki te pokrywały przynajmniej 2/3 powierzchni pustaka. Nasiąkliwość pustaków wentylacyjnych wynosi od 6 do 22%.
Nabywając pustaki wentylacyjne, koniecznie trzeba zwrócić uwagę, czy nie posiadają widocznych wad i skaz, jak uszkodzenia wywołane przez szkodliwą sól rozpuszczalną. Tylko dobre jakościowo pustaki zapewnią prawidłową wentylację pomieszczenia i będą służyć przez wiele lat.
Artykuł poleca producent pustaków wentylacyjnych - firma UCIECHOWSKI