Krok po kroku

Wentylacja z odzyskiem ciepła

Coraz częściej spotykamy się z pojęciem wentylacji z odzyskiem ciepła. Zastawiamy nad  korzyściami związanymi z zastosowania takiego systemu wentylacji. Głównym założeniem zastosowania wentylacji z wykorzystaniem rekuperatora jest zmniejszenie kosztów ogrzewania.


Korzyści z zastosowania rekuperatorów

Na wstępie należy przeanalizować korzyści płynące z zastosowania rekuperacji. Korzyści te możemy rozpatrywać w dwóch aspektach: korzyści ekonomicznych oraz komfortu użytkowania. Większość dostępnych publikacji przedstawia kilka podstawowych zalet zastosowania systemu wentylacji z odzyskiem ciepła. Do głównych należą:
- zmniejszenie kosztów ogrzewania domu
- skuteczne usuwanie przykrych zapachów
- usuwanie wilgotnego powietrza
- stały dopływ świeżego powietrza

Tradycyjny system wentylacji stosowany w budownictwie jednorodzinnym to wentylacja grawitacyjna. System ten polega na ogrzaniu powietrza, a następnie wydaleniu ogrzanego powietrza kratkami wentylacyjnymi. Taki typ wentylacji wiąże się ze stratami ciepła. Dlatego warto zastanowić się nad zastosowaniem systemu rekuperacji, którego zadaniem jest odzysk ciepła. Istotą funkcjonowania rekuperatora jest usunięcie powietrza zużytego i dostarczenie świeżego o odpowiednich parametrach.
Szczelne okna i drzwi powodują gromadzenie się w pomieszczeniach kurzu, niepożądanych zapachów, pyłków, pary wodnej. Nadmierne zawilgocenie pomieszczeń powoduje rozwój pleśni i grzybów, co zapewne zmniejsza komfort użytkowania domu, a co gorsza ma negatywny wpływ na stan naszego zdrowia.
Opinię na temat zastosowania systemu wentylacji z odzyskiem ciepła zawarł na forum Mieczysław, który pisze „Jeśli domowa instalacja wentylacyjna zostanie wyposażona w system nawilżania wewnętrznego lub klimatyzator kanałowy - wówczas może powstać niebezpieczeństwo rozwoju drobnoustrojów wewnątrz kanałów wentylacyjnych. W przypadku obu wspomnianych rozwiązań wprowadzamy do ich wnętrza wilgoć lub powstaje ona w wyniku skraplania pary wodnej na schłodzonych ściankach przewodu wentylacyjnego po przejściu przez klimatyzator. Drobiny kurzu mają wówczas możliwość "przyklejenia się" do ścianek kanału wentylacyjnego i mogą stać się pożywką dla bakterii. Rozwiązania tego typu wymagają więc regularnych inspekcji oraz czyszczenia, stosowane są jednak głównie w instalacjach przemysłowych lub w obiektach takich jak szpitale, biurowce czy hotele. Instalacje takie są jednak regularnie czyszczone.
W przypadku zastosowani samej wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła dla domu jednorodzinnego - takie ryzyko praktycznie nie istnieje. Wewnątrz prawidłowo wykonanej instalacji nawiewno-wywiewnej brak jest wilgoci w formie płynnej, a co za tym idzie - możliwości osadzenia się większych ilości kurzu. Ponadto powietrze wchodzące do instalacji pozbawiane jest zanieczyszczeń dzięki filtrom zainstalowanym wewnątrz rekuperatora, stąd ryzyko powstania kolonii bakteryjnych jest wielokrotnie mniejsze, niż w przypadku stosowania nawet zwykłych kanałów grawitacyjnych. Faktem jest, że bardzo popularnych do dzisiaj kanałów wentylacji grawitacyjnej nigdy się nie czyści ani nie mają one żadnej możliwości filtracji wchodzącego do nich powietrza. Często za to zaopatrywane są w odpowiednią ilość wilgoci pochodzącej z kropli deszczu wpadających od góry do kominów wentylacji grawitacyjnej.


Koszty zastosowania rekuperacji
Zaletą zastosowania rekuperacji jest zmniejszenie kosztów ogrzewania. Jednak zanim zdecydujemy się na zastosowanie takiego rozwiązania, należy rozeznać się jakie będą jego koszty. Koszt zastosowania wentylacji grawitacyjnej może być porównywalny z zastosowaniem systemu rekuperacji, jeżeli podejmiemy decyzję o jego zastosowaniu na etapie projektowania domu. Zastosowanie rekuperacji nie będzie wymagało wykonania kominów wentylacyjnych, zmniejszy wydatki związane z systemem CO, pozwoli na zastosowanie tańszych okien. Wydatki związane z budową domu z wentylacją grawitacyjną mogą więc w pewnych przypadkach pokryć koszty zakupu rekuperacji. W poście użytkownika jonasz78 można przeczytać zarówno na temat zastosowania systemu rekuperacji oraz kosztach wykonania instalacji, który jednak nie zdecydowałby się na taki typ instalacji, m.in. ze względu na wysokie koszty wykonania, pisząc „Rekuperacja jest ekonomicznie nieuzasadniona i uważam, że jest to przede wszystkim rzecz stworzona dla stworzenia komfortu mikroklimatu w budynku. Nooo a za komfort trzeba płacić i to słono. Te 5-10% odzysku ciepła, które nie uwzględnia nakładu energetycznego pracy wentylatorów i kosztów podgrzania powiększonego strumienia zimnego powietrza nie bilansują się. Jeśli ktoś chce założyć rekuperację kierując się argumentem świeżego powietrza etc to niech montuje. Pozostali, czyli Ci szukający oszczędności powinni sobie darować. Z tego co się orientuje to koszt takiej instalacji dla domu ok 120 m2 wynosi ok 16 000. Wg mnie NIE WARTO.
Użytkownik mach098, który zastosował system rekuperacji przedstawił odmienną opinię, pisząc „rekuperacja nie jest tania, ale w połączeniu z dobrą termoizolacją, kotłem kondensacyjnym lub pompą ciepła (w tym przypadku ciepło oddawane jest do zasobnika z wodą, a nie do ogrzania napływającego powietrza) i przy zastosowaniu Gruntowego wymiennika ciepła (jak masz dużą działkę to na 1,5 m głębokości wkopuje się około 40 mb rury fi 200) daje oszczędności i jest godne polecenia”.

Eksploatacja systemu wentylacji z rekuperacją
Przy wyborze rekuperatora należy również zwrócić uwagę na koszt filtrów, części, serwisu. Nadmierne oszczędności, wynikające m.in. z zakupu tańszej centrali rekuperatora mogą doprowadzić do tego, że koszt eksploatacji będzie przewyższał zysk wynikający z zastosowania rekuperacji. Na temat częstotliwości eksploatacji urządzenia pisze RafałCzyszczenie instalacji wymaga wymiany filtrów powietrza raz na rok, (na początku co pół roku ze względu na prace w domu po przeprowadzce), sprawdzenie czy odpływ skraplacza nie jest zabrudzony i nie wysechł (1xrok), niestety po 10latach trzeba wymienić rury wentylacyjne, ale mój wykonawca mówi, że nawet do 15 lat. Zobaczymy jak wyjdzie w praktyce :)
Bardzo ważnym czynnikiem, o którym pisze mach098 jest akustyka pracy urządzenia. O tym jak głośna będzie praca urządzenia, decyduje rodzaj zastosowanej rekuperacji ( z wymiennikiem krzyżowym, czy obrotowym) oraz z jakich materiałów będzie wykonana całość instalacji. Z doświadczenia mach098  „wentylacja dobrze zaizolowana i rozprowadzona (np na strychu) nawet na 3 biegu jest prawie bezgłośna. U mnie rekuperator jest w garażu (silnik wentylatora na prąd stały), ale nawet w tym pomieszczeniu jego praca nie jest uciążliwa”.


Podsumowanie
Zastosowanie systemu rekuperacji ma na celu dostarczanie świeżego powietrza w sposób zapewniający komfort cieplny, przy jednoczesnym oszczędzaniu energii. Z uwagi na zastosowanie coraz to lepszych materiałów energooszczędnych zwiększa się zapotrzebowanie na wykonanie wentylacji, która zapewniłaby odpowiednią wymianę powietrza. System ten nie tylko poprawia komfort użytkowania domu, ale znacznie obniża koszty jego eksploatacji.

 

Zobacz więcej na forum System rekuperacji - czy warto?