Ogólne zasady przygotowania podłoża
Podłoże, które ma być przeznaczone pod pokrycie dachowe z jednej bądź wielu warstw, musi spełniać podstawowe wymogi. Musi być wytrzymałe i sztywne tak, by zapewniło przenoszenie obciążeń w trakcie prowadzenie prac budowlanych, a także w ogólnej ekploatacji dachu. Podłoże musi być równe, co ma wpływ na prawidłowy spływ wody, dobrą przyczepność papy i estetykę wykonania pokrycia. Podłoże koniecznie ma być oczyszczone z kurzu i wszelkich zanieczyszczeń oraz zagrunotowane odpowiednimi środkami gruntującymi dla danego podłoża. Wszelkie przejścia izolacji poziomej w pionową przy kominach, attykach i innych występujących elementach na dachach, powinny być złagodzone klinami styropianowymi.
Podłoże betonowe
Musi być dojrzałe, przd przystąpieniem do prac jego wilgotność nie może przekraczać 5%. Podłoże należy zdylatować na pola w kształcie i wielkości odpowiednich do konstrukcji danego dachu. Dylatacje w podłożu powinny być odpowiednio obrobione.
Podłoże drewniane
Wykonane z desek, sklejki bądź płyty OSB, grubość w zależności od rozstawu krokwi, zapewniająca sztywność, nie mniej niz 22 mm. Wilgotność desek, bali i łat użytych do wykonania dachu, na którym wykonywane jest pokrycie papowe, nie może przekraczać 22%.
Podłoże z płyt termoizolacyjnych
Podłoże (odpowiednio dabrany materiał do tego typu pokryć), musi charakteryzować się odpowiednią wytrzymałością - gęstością i wytrzymałością na ściskanie. Termoizolacja z płyt twardych: wełna mineralna, styropian, wełna mineralna powleczona bitumem, styropian laminowany papą.
Podłoże z istniejących warstw papy
Przy renowacji starego pokrycia konieczne jest oczyszczenie, osuszenie i wyrównanie nierówności podłoża. W miejscach ubytków należy zgrzać jedną bądź kilka warstw pap lub zastosować szpachlę wyrównawczą, następnie całość zabezpieczyć środkiem do konserwacji dachów. W przypadku stwierdzenia dużej wilgotności pokrycia istniejącego (powyżej 6%), konieczne jest zapewnienie wentylacji tegoż pokrycia poprzez zastosowanie papy wentylacyjnej PP 50/700 i kominków wentylacyjnych (1 kominek na ok. 40 m2 - SYSTEM 05 i SYSTEM 06. W podłożu można zrobić otwory, ok. 8 na 1 m2, w celu odprowadzenia wilgoci z istniejącego pokrycia. Zastosowanie pokrycia wentylowanego umożliwi odprowadzenie wilgoci (pary wodnej) przez kominki nie tworząc pęcherzy.
źródło: Izobud Łąki Kozielskie
Zobacz także w serwisie mam-sklad.pl :
Złóż niezobowiązujące zapytanie ofertowe grupie ponad 90 składów budowlanych