Pełen bujnej roślinności ogród, w którym można beztrosko spędzać wolny czas, to marzenie wielu Polaków. Utrzymanie jego niegnanego wyglądu wymaga od właścicieli sporo pracy, którą w pełni wynagradza jednak odpoczynek w otoczeniu zieleni. Przydomowy oazę spokoju warto wzbogacić o funkcjonalną, małą architekturę ogrodową i odpowiednie dodatki. Dzięki temu, stworzymy miejsce idealne zarówno do relaksu, jak i organizacji przyjęć na świeżym powietrzu.
Zielona przestrzeń ze smakiem
Któż z nas nie pamięta osnutego niesamowitą aurą ogrodu z powieści „Tajemniczy ogród", sfilmowanej z sukcesem przez Agnieszkę Holland. Na początku dziki i zaniedbany, objęty odpowiednią opieką stał się przestrzenią pełną pięknych kwiatów, drzew i krzewów. Uroczy zakątek możemy stworzyć również w otoczeniu własnego domu. Ciekawym pomysłem jest np. posadzenie roślin pnących. Dobrą podstawą dla ich rozwoju będzie metalowa furtka lub drewniana altana, gdzie może powstać oryginalny, „zielony sufit", w którego cieniu schronimy się przed słońcem. Gdy zdecydujemy się na gatunki pnączy posiadające duże, atrakcyjne i pachnące kwiaty, dodatkowo wzbogacimy wygląd altany. Musimy się jednak wówczas liczyć z tym, że przyciągną one pszczoły. Jeśli nam to przeszkadza, wybierzmy np. z powodzeniem stosowany w ogrodach winobluszcz.
Nieodłącznym elementem każdej altany lub przydomowego tarasu są meble ogrodowe. Duży urok posiadają te, wykonane z drewna. Wyposażone w miękkie, wygodne poduchy będą zapraszać nas w swoje objęcia nie tylko w upalne dni, lecz również wieczorami – ogród „żyje" również po zmierzchu. To wtedy, gdy nie dokucza już upał, możemy poczuć niesamowitą woń kwiatów i rozkoszować się błogim relaksem w otoczeniu zieleni. Przyjazny nastrój pomogą wówczas stworzyć metalowe lampiony, których dyskretne światło nie tylko oświetli, ale i przyjemnie ogrzeje. Możemy je powiesić w altanie, czy też na rozłożystym drzewie, gdzie umieściliśmy wcześniej hamak. Lampiony cudownie będą również wyglądać ustawione szeregiem na stopniach schodów lub wzdłuż ogrodowych ścieżek. Im więcej takich latarenek na terenie posesji, tym uzyskamy ciekawszy efekt, zwłaszcza jeśli będą to punkty świetlne o różnej wielkości, intensywności i barwie. Towarzyszyć im mogą sezonowe dekoracje kwiatowe w donicach.
Dekoracyjnie i funkcjonalnie
Aby meble i akcesoria ogrodowe służyły nam przez długie lata, trzeba pamiętać o ich odpowiedniej konserwacji, są bowiem narażone na działanie wilgoci i promieniowania UV. Podobnie jest z metalowymi lampionami – stare możemy poddać renowacji, natomiast nowe pomalować zgodnie z naszymi preferencjami kolorystycznymi. Posłuży do tego np. Śnieżka SUPERMAL® Emalia olejno-ftalowa, dostępna w szerokiej gamie kolorów. Emalia zapewnia odporność na czynniki mechaniczne i atmosferyczne, pozwalając na uzyskanie trwałych, żywych barw.
Przed malowaniem lampionów należy odpowiednio przygotować podłoże. Powinno być suche, pozbawione rdzy i zabrudzeń. – Stare, łuszczące się powłoki malarskie usuwamy. W przypadku nowych wystarczy zmatowić je delikatnie papierem ściernym i dokładnie odpylić – tłumaczy Krzysztof Kędzior, Główny Specjalista ds. Aplikacji i Szkoleń Fabryki Farb i Lakierów Śnieżka SA – Po starannym wymieszaniu, nanosimy wyrób na powierzchnię płaskim pędzlem z miękkim włosiem lub wałkiem gąbkowym w dwóch warstwach, w odstępach około 24 godzin. Emalię można również z powodzeniem wykorzystać do malowania drewna i materiałów drewnopochodnych – dodaje ekspert.
Uzyskany w ten sposób, ozdobny lampion można wyposażyć w świeczkę. Jeśli w naszym ogrodzie mamy problem z komarami, to latarenka ze specjalnym wkładem zapachowym nie tylko oświetli ogród, lecz także dodatkowo pomoże odstraszyć insekty. W lampion możemy także włożyć świeczkę zapachową, która zapewni w najbliższym otoczeniu przyjemny aromat.
Odpowiednio dobrane meble, roślinność i ogrodowe latarenki zbudują niepowtarzalną, nieco tajemniczą atmosferę ogrodu. Zielona przestrzeń będzie jeszcze ciekawsza, gdy do stworzenia struktur przestrzennych na obszarze posesji wykorzystamy wiklinę, metalowe lub drewniane stelaże, które następnie obsadzimy roślinami. Dzięki ich odpowiedniemu formowaniu zbudujemy np. oryginalną altanę, płot czy też niesamowity tunel, który poprowadzi do tarasu. To doskonała propozycja dla osób ceniących sobie naturalne rozwiązania. Granice ogrodu warto obsadzić krzewami, które zapewnią ochronę przed wiatrem i będą stanowić zielone ogrodzenie. W ten sposób, w pobliżu własnego domu stworzymy rajski azyl.