Krok po kroku

Rola oświetlenia w budowaniu nastroju we wnętrzu

Lampa z Figurami Kobiet w Stylu Art Deco

Każde wnętrze przy wykorzystaniu prostych metod może zyskać nowego, niepowtarzalnego charakteru. Wystarczy jedynie kilka czynności, by wprowadzić nowy nastrój. Dwie podstawowe metody to: wykorzystywanie światła sztucznego oraz światła świec. Druga technika sterowania nastrojem jest tak prosta, że nie ma konieczności jej objaśniania. Pierwsza wymaga więcej wskazówek.

Istnieje wiele miejsc typowych dla umieszczania źródeł światła. Najpopularniejszym jest centralna część sufitu, gdzie zastosowanie najcześcięj znajdują żyrandole. Zaplanowana w tym miejscu lampa powinna dawać światło rozproszone ku dołowi. Dobrze, gdy żarówka emituje ciepłe światło. Niektóre obecne na rynku lampy umożliwiają sterowanie natężeniem światła poprzez włączanie jednego lub kilku kloszy. Inny bardzo popularny

 

sposób to ściemniacze zamontowane w przełączniku, pozwalające ustawić mocniejsze lub słabsze natężenie światła.

 

Oprócz oświetlenia sufitowego bardzo ważne jest oświetlenie boczne, które pozwala uzyskać bardziej skupione światło. To właśnie ono ma największy wkład w budowanie atmosfery. Na przykład w sypialni standardowo miejscem jego zastosowania jest ściana na której znajduje się zagłówek łóżka. Zamontowanie lamp z jednej i drugiej jej strony pozwala uzyskać przyciemnione światło typowe w swojej mocy dla światła świec. Można zapalać zarówno jedno lub dwa z nich. Inne rozwiązanie, które zazwyczaj wspomaga oświetlenie w pokojach to lampki stojące. Pozostając przy sypialni, stawia się je albo na podłodze albo częściej na stoliku, pozwalając na wygodne czytanie. Tego typu oświetlenie to lampki nocne. Oryginalną wersją lampek stojących są modele z witrażami w formie kloszy, które po włączaniu dają efekt kolorowego rozproszonego światła. Kolorowe szkiełka mogą być czasami zastępowane jednokolorowym materiałem, który można idealnie dobrać do tonacji, jaką wykorzystaliśmy wcześniej podczas aranżacji w danym pokoju. Bogaty wybór oryginalnych lampek nocnych znajdziesz w sklepie internetowym ArtDecor24 z luksusowym wyposażeniem wnętrz. Ciekawym rozwiązaniem, umożliwiającym uzyskanie niepowtarzalnego nastroju jest zamontowanie sufitu podwieszanego wraz z umieszczonymi w nim punktami emitującymi światło o różnym natężeniu.

Lilie Wodne - Lampa w Stylu SecesyjnymBardzo nowoczesnym i oryginalnym sposobem jest ponadto wbudowanie listew LED w kafelki albo w inne elementy wykończenia, na przykład w zabudowę szafek. Stosuje się je w trakcie wykonywania remontu. Pozwalają one oświetlić prostym pasem podłogę, czy część łazienki. Ciekawym rozwiązaniem jest ponadto montowanie oświetlenia w szafach, witrynach, nad blatami w kuchni, czyli wszędzie tam, gdzie w praktyczny sposób może być wykorzystane lekkie oświetlenie. Wszystkie te sposoby pozwalają budować nastrój. Warto wykorzystać chociaż niektóre z nich!