Krok po kroku

Materiały izolacyjne – szczególny typ materiałów ogniotrwałych

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów materiałów izolacyjnych o różnorodnym zastosowaniu - przydatnych w przemyśle i w użytku domowym. Przyjrzyjmy się bliżej tym najpopularniejszym. 

 

Izolacyjne cegły ogniotrwałe

Cegły izolacyjne charakteryzują się małą przewodnością termiczną i niską akumulacją ciepła. Cechuje je również niska zawartość żelaza, a im jest go mniej, a więcej tlenku glinu, w tym wyższej temperaturze może być zastosowana (zwykle między 1260°C do 1650°C). 

Izolacyjne cegły ogniotrwałe mogą być używane jako warstwa wyłożenia ogniotrwałego lub jako izolacja dodatkowa dla wymurówki o większej gęstości. 

 

Płyty izolacyjne

Jednym z częściej stosowanych materiałów do produkcji płyt izolacyjnych jest wermikulit, czyli występująca w środowisku naturalna warstwa krzemianu aluminiowo-magnezowego. Płyt wermikulitowych używa się do izolacji urządzeń grzewczych w gastronomii (grille, podgrzewacze, piekarniki), a także bojlerów domowych, pieców przemysłowych czy ścian wkładów kominkowych. 

Najczęściej do wykonywania izolacyjnej obudowy kominka stosuje się inny rodzaj płyt, czyli płyty krzemianowo-wapniowe. 

– Płyta kominkowa Vitcas CS świetnie nadaje się do tworzenia konstrukcji i może być używana do wykonania obudowy czopucha, izolacji ścian bocznych kominka czy ścian znajdujących się za nim. Jest sztywna i lekka, co ułatwia obróbkę. Może być używana w temperaturze do 1000°C – mówi ekspert z działu technicznego firmy Vitcas będącej producentem materiałów ogniotrwałych.

 

Maty z włókna ceramicznego

Maty z włókien ceramicznych złożone są z długich, elastycznych, przeplatanych włókien wykonanych w procesie „wydmuchiwania” i „przędzenia”, co daje wytrzymały, lekki i trwały materiał izolacyjny. W zależności od gęstości splotu są odporne na temperatury w zakresie 1260°C-1600°C. Maty z włókien ceramicznych mają więc żaroodporność taką, jak twarde materiały, a ich właściwości izolacyjne są nawet 5 razy większe. Do ich zalet należy też duża wytrzymałość na rozciąganie i dobre tłumienie hałasu. Są często stosowane np. w przemyśle rafineryjnym i petrochemicznym, do izolacji kotłów i pieców. 

Z włókien ceramicznych są również produkowane płyty (o nieco niższych właściwościach izolacyjnych od płyt wermikulitowych), sznury, uszczelki czy taśmy. Tych ostatnich używa się często jako osłon izolacyjnych rur czy kabli.