Krok po kroku

Łazienka w bieli i kolorach

Urządzając łazienkę powinniśmy dokładnie przemyśleć elementy wyposażenia, jej wystrój i kolorystykę. W otoczeniu jakich barw będziemy czuć się najlepiej przygotowując poranną toaletę.

Jest to bardzo ważne, aby w dobrym nastroju rozpocząć dzień. W którym miejscu będzie umywalka, miska ustępowa, wanna lub prysznic. W jakim kolorze, z szerokiej gamy barw i wzorów, dobrać do nich płytki ceramiczne. A wszystko po to, aby nasza łazienka była funkcjonalna i przyjemna. Od tego zależy również to, czy dzień rozpoczniemy w pogodnym nastroju. Ceramika łazienkowa dostępna jest w wielu barwach, pozwala to na dobór i zaaranżowanie wnętrza w interesujący sposób. Poszczególne elementy wyposażenia łazienki: ceramikę, wannę, brodzik możemy kupić w tym samym kolorze. Do niego warto dopasować kolorystycznie resztę łazienki.

Producenci podążając za modą na ciepłe, miękkie barwy , proponują kolorową ceramikę łazienkową , należy do nich również Sanitec Koło oferując kilka pastelowych kolorów np. Pergamon i Agais. Jednak największą popularnością cieszy się biała ceramika, wanny i kabiny prysznicowe. Wszystkie serie luksusowe produkowane są tylko w bieli.

Decydując się na „biel” może się nam wydawać, że jest to określenie jednoznaczne. Są jednak różne odcienie tego koloru. Dotyczy to również ceramiki łazienkowej, a można to dostrzec gołym okiem. Możliwe jest wykonanie pomiarów specjalnymi przyrządami i nawet zdefiniować odcień bieli.

Jedna grupa to wyroby, które zaliczymy do tzw. bieli zimnej albo klinicznej. Jej kolor jest zimny i ostry, a na ściankach wyrobu powoduje wrażenie nierówności barwy przy różnych rodzajach oświetlenia, wyraźnie odcina się od otoczenia we wnętrzu.
Druga grupa, to ceramika o bieli alpejskiej tzw. ciepłej bieli, produkowana przez większość znaczących na rynku europejskich firm w tym również Sanitec Koło. Tego typu białość nie wpada w szarość przy różnym typie oświetlenia sztucznego, jak biel zimna. Oświetlenie naturalne i sztuczne podkreśla jej kształt, formę, gładkość powierzchni, zawsze wygląda delikatnie i świeżo. Na tle ściany wyłożonej płytkami ceramicznymi w kontrastujących kolorach lub w delikatnych pastelach , nie narzuca się, przejmuje odcień otaczających ścian lub płytek. Ceramika o ciepłym odcieniu bieli nie dominuje tylko łagodnie wtapia się we wnętrze łazienki. Biel alpejska to standard europejski, który charakteryzuje tylko produkty bardzo dobrej jakości.

Kolor w łazience

Nasze łazienki zwykle są zbyt małe. Optycznie powiększą małą łazienkę jasne i pastelowe kolory na ścianach. Ciepła biel alpejska umywalki, miski ustępowej czy bidetu, przy oświetleniu naturalnym lub sztucznym doda im lekkości i delikatnie je rozświetli. Miękka biel ceramiki przejmuje odcień otaczających ścian, wtapia się w nią, w ten sposób pomieszczenie łazienki sprawia wrażenie większej. Jest to istotne, ponieważ kolory oddziaływają na wiele sposobów. Barwy od żółtej poprzez czerwoną do fioletu wydają się przybliżać do patrzącego. Do naszej łazienki wprowadzą one ciepłą i radosną atmosferę.

Barwy od niebieskich po zielone wydają się oddalać, czynią pomieszczenie optycznie większym, chłodniejszym i bardziej przestronnym.

Owocowa zieleń, to kolor idealny dla łazienki, wygląda żywo i świeżo, a rankiem stwarza relaksującą atmosferę. Przy tym odcieniu zieleni elementy czerwieni zaprezentują się pięknie.

Niezwykle subtelny słomiany beż, działa jeszcze bardziej uspakajająco niż biel. Świetnie wygląda w zestawieniu z głębokimi czerwieniami burgundu, brązami, odcieniem terakoty.

Ostróżkowy błękit, który jest mieszanką niebieskiego i białego z lekkim odcieniem fioletu wprowadzi trochę chłodu, lecz białe akcesoria i ceramika będą jaśniały, odbijając niebieski kolor ścian. Wszystkie odcienie żółci i niebieskiego będą świetnie współgrały.

Pudrowy róż daje świeżość z różowymi dodatkami w innym tonie, końcowy efekt będzie delikatny i bardzo kobiecy. Ciemna szarość i niebieski będzie również ciekawym zestawieniem.

Śródziemnomorski niebieski sprawia wrażenie przestronności, przypomina nam ciepłe morza w połączeniu z żółcią piasku, kolorem pomarańczy lub głębokim odcieniem niebieskim stworzy bardzo przyjemny nastrój.

Biały kolor należy do neutralnych, nie męczy, relaksuje, łagodzi agresję, optycznie rozszerza i rozjaśnia wnętrze i świetnie współgra z powierzchniami o wyrazistych kolorach i wzorach.

Niektóre barwy zmieniają się w zależności od oświetlenia, inaczej wyglądają w świetle dziennym, inaczej w sztucznym lub wieczornym, takim przykładem może być matowy kolor liliowy, śródziemnomorskie odcienie niebieskiego. W świetle sztucznym kolory wydają się nam cieplejsze o jeden lub dwa tony, natomiast dzienne światło je rozjaśnia. Na tych kilku przykładach widzimy jak ważną sprawą dla wnętrza jest wybór koloru, umiejętne i właściwe ich łączenie. Natomiast biel alpejska ceramiki łazienkowej pasuje do każdej barwy. Wyeksponuje ona pięknie perfekcyjną linię wyrobu i jego odcień. Monochromatyczne stonowane przejście kolorów do ciepłej delikatnej bieli alpejskiej , bez ostrego kontrastu, na długi czas będzie cieszyło nasz wzrok i duszę, z przyjemnością będziemy przebywać w takiej łazience.