Krok po kroku

Kolorystyka wnętrz

Barwy wnętrz w historii

Paleta barw stosowanych we wnętrzach nie zawsze była tak bogata jak dziś. Początkowo wykorzystywano kolory uzyskiwane z naturalnych barwników jakie dostarczała człowiekowi przyroda. Dzięki dalekim podróżom i odkryciom geograficznym Europa poznała odcienie innych kontynentów, m.in.: indygo i kolory Indian Ameryki Południowej oraz Środkowej. W XIX wieku wynaleziono barwniki syntetyczne, co pozwoliło uzyskać intensywne odcienie zieleni i karmazynu, a w wieku XX, dzięki zastosowaniu dwutlenku tytanu, odkryciem stał się nowy odcień bieli.

Stopniowo też poszerzał się zakres wykorzystywania kolorów. Coraz więcej nowych, barwnych zestawień stosowano w sztuce, architekturze i wzornictwie przemysłowym. Subtelne odcienie różu, blade zielenie i wyblakłe błękity stały się modne dopiero w XIX wieku. Podobnie zresztą jak jasne, cytrynowe żółcienie szeroko stosowane przez styl cesarstwa. Oranże, o ciepłych brzoskwiniowo-morelowych tonacjach, szczególnie upodobała sobie secesja i art deco. Wielki powrót tych kolorów do wnętrz nastąpił w latach 60 ubiegłego wieku. Czerwień - kolor o wielu twarzach, pełen subtelnych odcieni tonacji, od intensywnego szkarłatu, poprzez karmin, ciepłe terakoty, aż po rozmyte blade róże, towarzyszył człowiekowi na przestrzeni wieków. Czerwienie szczególnie upodobała sobie epoka klasyczna i czasy wiktoriańskie.

Już w XII stuleciu pojawiły się w Europie czyste, intensywne odcienie błękitu. Ze względu na wysoką cenę, związaną z kosztownym procesem produkcji (kolor ten uzyskiwano z ultramaryny, wytwarzanej z półszlachetnego kamienia lapis lazuli), używano go wyłącznie w malarstwie. Dopiero w latach dwudziestych XIX wieku udało się otrzymać sztuczną ultramarynę i mocne błękity powoli zaczęto wprowadzać do wnętrz., podobnie jak ciepłe błękity uzyskiwane z indygo. Kolorem często stosowanym przez dekoratorów wnętrz jest zieleń. Różne odcienie tej barwy: ciemna zieleń, zieleń turkusowa, soczysta, jasna zieleń czy szarozielony były wykorzystywane chyba w każdej epoce.

Natura kolorów czyli co drzemie w czerwieni

Czerwony - to kolor miłości, serca i namiętności. Kolor ognia. Jednocześnie przyciąga i ostrzega. Stymuluje, popycha do działania, chroni przed apatią. Wzmaga apetyt. Dlatego w Chinach, gdzie do symboliki kolorów przywiązuje się dużą wagę, w wystroju restauracji przeważa kolor czerwony. Czerwień rozgrzeje twój organizm, pobudzi krążenie. Wprowadzi cię w dobry nastrój. Pamiętaj jednak, że jego nadmiar może irytować, wywoływać złość i agresję.

Żółty - symbol słońca. Kolor nauki, intelektu oraz intuicji. Utożsamiany z mądrością i precyzją. Poprawi refleks, pomoże poukładać myśli. Podnosi też poczucie własnej wartości. Dobrze działa na układ trawienny i nerwowy. Łagodzi ból. Żółty to optymizm. Jeśli zawsze wszystko widzisz w czarnych barwach, spraw sobie coś żółtego.

Pomarańczowy - łączy energię czerwieni z ciepłem i kreatywnością żółci. Utożsamiany z wiedzą praktyczną. Doda ci pewności siebie i entuzjazmu. Delikatnie pobudzi, wzmocni psychikę. Pomoże, gdy będziesz osamotniony. Złagodzi to uczucie. Odgoni smutek. Pomarańczowy możesz stosować w leczeniu astmy, zapalenia oskrzeli, reumatyzmu.

Zielony to harmonia i równowaga. Wpływa kojąco na ciało i umysł. Łagodzi też objawy stresu. Zieleń stymuluje pamięć. Ma właściwości wzmacniające. Korzystnie wpływa na serce i płuca. Pamiętaj, że zielony to kolor nadziei.

Niebieski - nieśmiertelność. Symbol prawdy. Wyciszy cię i odpręży. Zainspiruje. Kolor ten możesz stosować, by złagodzić bóle uszu i gardła oraz bóle na tle reumatycznym. Jeśli jesteś łakomy lub wiecznie głodny, otaczaj się niebieskim. Hamuje łaknienie. Obniża też ciśnienie krwi.

Fioletowy - kolor ekskluzywny i dostojny. Łączy oddanie i mądrość błękitu, z namiętnością czerwieni. Jest skuteczny w leczeniu wewnętrznych stanów zapalnych. Łagodzi bóle głowy. Fiolet korzystnie wpływa na układ odpornościowy i nerwowy. Będzie cię stymulował, działając jednocześnie kojąco. Pamiętaj jednak, by barwę tę stosować z umiarem. Jej nadmiar może mieć negatywny wpływ na twoją psychikę.