Krok po kroku

Jak zaplanować udaną przeprowadzkę?

Latem wiele osób decyduje się na przeprowadzkę. Sprzyja temu sezon urlopowy i ładna pogoda. Zmiana miejsca zamieszkania wiąże się jednak nie tylko z dodatkowymi wydatkami. Aby zminimalizować wszystkie trudności związane z przeprowadzką, warto ją dokładnie zaplanować – począwszy od przygotowań, pakowania, poprzez przebieg, przechowanie rzeczy i w końcu dostarczenie ich do nowego domu czy mieszkania.

Przygotowanie do przeprowadzki warto zacząć kilka tygodni, a nawet miesięcy przed jej rozpoczęciem. Należy dokładnie rozejrzeć się po domu i zastanowić się, które rzeczy zamierzamy zabrać ze sobą. Część z nich można sprzedać w Internecie lub na domowej wyprzedaży, oddać znajomym lub potrzebującym. Inne trzeba wyrzucić lub zutylizować.

- Na przeprowadzkę latem decyduje się ponad połowa osób korzystających z naszych usług – mówi Jarosław Zawadzki z firmy przeprowadzkowej Pandera Transport. – Sporo osób korzysta też z dodatkowej usługi związanej z kompleksowym sprzątaniem domu i recyklingiem elektrośmieci, które nie przydadzą im się w nowym miejscu zamieszkania. Takie rozwiązanie sprawdza się zwłaszcza, jeśli klienci zmieniają mieszkanie na mniejsze - dodaje.

Przygotowując się do przeprowadzki należy więc dokładnie posortować rzeczy osobiste. Najlepiej zrobić listę przedmiotów, które chce się zabrać ze sobą i zacząć pakowanie od najmniejszych. Warto włożyć je najpierw do małych worków i pudełek, a następnie spakować do większych kartonów. Te z kolei powinno się dokładnie opisać, aby w razie potrzeby szybko znaleźć niezbędne sprzęty. Stanowi to też spore ułatwienie dla pracowników firm przeprowadzkowych, którzy dzięki temu wiedzą, gdzie zanieść dane pudło. Takie rozwiązanie jest również przydatne, gdy nowe mieszkanie nie jest jeszcze gotowe i trzeba znaleźć miejsce, gdzie będzie można przez jakiś czas bezpiecznie składować swój dobytek.

- Zdecydowana większość naszych klientów decyduje się w takiej sytuacji na przechowanie swoich rzeczy w samoobsługowych komórkach – self storage. Reszta korzysta z uprzejmości znajomych – dodaje Zawadzki.

Self storage cieszą się dużą popularnością na Zachodzie, powoli stają się też standardem w Polsce. Całodobowy dostęp do schowka umożliwia dorzucenie lub zabranie rzeczy w każdej chwili. Ze względu na elastyczny okres najmu samoobsługowe komórki są szczególnie przydatne podczas przeprowadzek i remontów. Self storage działają w dużych polskich miastach m.in. Warszawie i Poznaniu.

Jak mówi Dorota Sztuba z poznańskiego Euro Self Storage Komórki do Wynajęcia, wśród wynajmujących przeważają osoby przeprowadzające się do nowego domu w Poznaniu lub jego okolicach. Nie brakuje też klientów, którzy sezonowo wyjeżdżają za granicę i zostawiają swoje rzeczy np. na rok.

W odróżnieniu od tradycyjnych rozwiązań wykorzystywanych przy przeprowadzkach (strych czy piwnica), w komórkach nie należy obawiać się uszkodzenia rzeczy przez wilgoć. W hali zadbano o odpowiednią temperaturę i wentylację. Teren magazynu jest też całodobowo monitorowany, a wynajmujący otrzymują indywidualną kartę wstępu. Osoby, które zmieniają miejsce zamieszkania decydują się na przechowywanie w schowkach mebli i domowego sprzętu. To jednak nie wszystko, co można znaleźć w komórkach.

- Przechowywane są również takie rzeczy, jak sprzęt komputerowy i sportowy czy akcesoria dziecięce. Nie brakuje również pamiątek rodzinnych i obrazów – dodaje Dorota Sztuba.

Jeżeli przedmioty nie są jeszcze spakowane, można dokupić dla nich kartony i zainstalować regały w schowkach. Później szybko i sprawnie można zabrać rzeczy do nowego miejsca zamieszkania. Dobra organizacja jest bowiem najważniejszym czynnikiem gwarantującym udaną przeprowadzkę.