Krok po kroku

Jak ogrzać dom jednorodzinny?

Ogrzewanie budynku to jeden z ważniejszych czynników, który decyduje o kosztach eksploatacji przyszłego domu. Dlatego odpowiedni wybór ogrzewania budynku, to decyzja którą będziemy odczuwać przez długie lata. Przy wyborze technologii ogrzewania budynku musimy wziąć pod uwagę wiele czynników: dostępne źródło ogrzewania, koszty eksploatacji domu, czas potrzebny do obsługi pieca, wielkość domu, w tym głównie kubatura budynku, ilość domowników oraz ich przyzwyczajenia.

Piec na paliwo stałe

Decydując się na zamieszkanie w domu na obrzeżach miasta musimy wziąć pod uwagę  brak sieci gazowej, a w konsekwencji konieczność zastosowania innego typu ogrzewania niż tradycyjny piec gazowy. Wśród inwestorów naszego portalu zauważyć można pewną grupę, która zdecydowała się na zastosowanie pieca na ekogroszek. O zaletach i wadach wyboru tego typu ogrzewania możemy przeczytać w wątku forum rozpoczętym przez użytkownika M&M „Jaki piec”.
Kotły zasilane na ekogroszek cieszą się coraz większym uznaniem ze względu za niskie koszty ogrzewania oraz wygodną obsługę takiego pieca. Przy zastosowaniu tego typu ogrzewania bardzo istotne jest sprawdzone źródło pochodzenia ekogroszku, o czym pisze JarWik w swoim poście na forum. Atutem ogrzewania piecem na ekogroszek jest łatwość utrzymania kotłowni w czystości, ponieważ materiał potrzebny do ogrzewania budynku często dostarczany jest w workach. Możemy więc przechowywać taką ilość ekogroszku jaka potrzebna jest nam w trakcie ogrzewania. Kocioł może służyć również do ogrzewania ciepłej wody przez cały rok.
Dostępne są również na rynku kotły na ekogroszek, które umożliwiają spalanie drewna lub innego paliwa. Wadą jest jednak to, że spalanie innego paliwa powoduje już większe zanieczyszczenia w kotłowni, o czym pisze baloo.

Decydując się na piec zasilany ekogroszkiem, musimy wybrać projekt domu, którego kotłownia będzie odpowiednich gabarytów, aby zmieścić nie małych wymiarów kocioł, przeznaczyć cześć kotłowni na skład materiału. Szczegółowy opis na temat odpowiedniej wielkości kotłowni zamieścił Czesław.

Kotły gazowe

Ogrzewanie domu za pomocą pieca gazowego uważane jest za najpopularniejsze źródło ogrzewania budynku. Zaletą jest bezobsługowa praca urządzeń, nie wymagająca specjalnych umiejętności od użytkownika. Ze względu na niewielkie gabaryty pieca gazowego nie ma konieczności wydzielenia osobnego pomieszczenia kotłowni.
O zaletach zastosowania pieca gazowego kondensacyjnego z zasobnikiem 120l  pisze piotrpBB. Użytkownik ten w swoim poście przedstawił koszty ogrzewania dla domu o powierzchni 258m2, które wynoszą 680 zł miesięcznie w okresie grzewczym.
Piec gazowy kondensacyjny z uwagi na dwufunkcyjność okazuje się bardziej opłacalnym rozwiązaniem.  Potrafi doskonale ogrzać nie tylko pomieszczenia w naszym domu, ale dodatkowo może służyć do ogrzewania wody.

Pompa ciepła

Ze względu na popularność rozwiązań ekologicznych i energooszczędnych pojawiło się zapotrzebowanie na alternatywne sposoby ogrzewania, takie jak. np. pompa ciepła.
Główną zaletą takiego rozwiązania są niskie koszty ogrzewania.
Wadą ogrzewania domu za pomocą pompy ciepła jest niska wydajność urządzenia, zwłaszcza przy bardzo niskich temperaturach. Na temat opinii wykorzystania pompy ciepła przeczytać można w poście użytkownika beti i michał. Przy niskich temperaturach ogrzewanie pompą ciepła należy wspomagać bardziej tradycyjnymi rozwiązaniami: piec gazowy, piec olejowy czy inne alternatywne rozwiązania.

Zobacz więcej na forum: jaki piec?