Krok po kroku

Jak chronić instalację centralnego ogrzewania?

 

Z większością kłopotów można sobie poradzić w łatwy sposób, jeśli zadziała się odpowiednio szybko lub najlepiej będzie się im regularnie zapobiegać.

 

Korozja elementów instalacji c.o.

Jednym z najczęstszych problemów z instalacją c.o. jest korozja powodująca nieszczelności. Może to dotyczyć wszystkich elementów instalacji – kotłów, grzejników, rur czy zaworów. Głównym czynnikiem powodującym korozję jest wypełniająca instalację woda niespełniająca odpowiednich wymogów. Innym bardzo niebezpiecznym czynnikiem jest tlen rozpuszczony w wodzie, który utleniając żelazo w elementach instalacji, powoduje powstawanie rdzy. Oczywiście w wodzie zawsze znajduje się tlen, ale jego niewielka ilość nie zaszkodzi instalacji. Problem pojawia się, jeśli woda jest często wymieniana albo instalacja jest nieszczelna i przez to tlen dostaje się do wewnątrz. Każdy grzejnik jest wyposażony w odpowietrznik, który pozwala utrzymać w instalacji odpowiednią ilość gazu. Jednak jeśli instalacja zapowietrza się często, jest to objawem zaawansowanych procesów korozyjnych w instalacjach c.o. W takim przypadku odpowietrzenie grzejników jest doraźnym środkiem, ale nie likwiduje przyczyn powodujących zapowietrzanie. 

 

Jak więc zapobiegać korozji? Na rynku są dostępne inhibitory korozji – środki chemiczne tworzące na powierzchni metali warstwę ochronną.

Ochrona polega na chemicznym absorbowaniu na powierzchni inhibitorów w wyniku zaistnienia procesu elektrochemicznego w wodzie z płynem chroniącym. Działanie preparatu przyczynia się do znacznego spowolnienia procesu korozji – mówi ekspert z firmy Vitcas, producenta środków do ochrony instalacji c.o., m.in. Inhibitora Korozji do Instalacji C.O. Vitcas.

Inhibitor nie tylko chroni przed korozją, ale także nie dopuszcza do odkładania się kamienia, tworzenia zgorzeliny, przez co zapobiega głośnej  pracy kotła i zapowietrzeniu grzejników. Jego regularne stosowanie powoduje zmniejszenie zużycia paliwa i sprawia, że ogrzewanie jest bardziej wydajne.

- Aby preparat spełnił swoją rolę, musi być stosowany regularnie, co roku. Tylko wtedy warstwa ochronna pozostanie nieprzerwana i będzie skutecznie chronić przed korozją – mówi ekspert z firmy Vitcas.