Jednym z pytań, które zadajemy na początku budowy, to ile czasu pochłonie jej realizacja.
Przepisy prawa budowlanego nie określają czasu trwania budowy, zatem więc czas trwania budowy zależy od inwestora. Ważne jest aby prace na budowie były prowadzone w sposób ciągły, ewentualne przerwy nie mogą być dłuższe niż dwa lata, ponieważ po tym okresie pozwolenie na budowę wygasa i inwestor, aby kontynuować budowę będzie musiał uzyskać nowe pozwolenie. Natomiast termin oczekiwania na pozwolenia na budowę wynosi 65 dni roboczych od daty złożenia wniosku. W oparciu o przedstawione wypowiedzi na forum, postaramy się opisać kilka czynników, które mają wpływ na czas trwania budowy.
Z przedstawionych wypowiedzi na temat czasu trwania budowy może wskazać jakie czynniki decydują o czasie realizacji. W jednym z pierwszych wątków użytkownika Rafał możemy przeczytać, że w dużej mierze zależy to od naszych możliwości finansowych.
Jeśli chcemy aby nasza budowa zakończyła się w jak najkrótszym czasie, niezbędny będzie ścisły harmonogram prac, a także odpowiednio zaplanowane finansowanie naszej inwestycji.
Wśród bardzo istotnych czynników, który wpływa na długość trwania budowy, to wybór firmy budowlanej. Nie trudno dzisiaj o nieuczciwych wykonawców. Przy wyborze firmy kierujmy się jej doświadczeniem oraz opinią inwestorów. Dobrze jest jeżeli będziemy mogli zobaczyć wybudowany dom lub porozmawiać z osobami, które zamieszkują dom wybudowany przez wybraną przez nas firmę. Innym ważnym elementem, który ma wpływ na czas budowy to system budowy. Jeżeli zdecydujemy się na wybór technologii wykonania ścian z gotowych elementów, czas budowy domu w stanie surowym może trwać zaledwie 3 tygodnie, o czym pisze magon „Czas trwania budowy zależy w dużej mierze od wybranej technologii budowy. Przy wyborze wykonania ścian z gotowych elementów stan surowy domu można zrealizować w trzy tygodnie”. Wybór technologii ma więc istotne znaczenie, jeżeli planujemy budowę w krótkim czasie. Przy wyborze takiej technologii musimy być jednak przygotowani na sfinansowanie całości inwestycji w krótkim okresie czasu. Natomiast w wypowiedzi użytkownika kamka możemy przeczytać, że nie trudno wybudować dom w szybkim czasie, mając odpowiednią ilość pieniędzy. Wypowiedź na temat czasu budowy można przeczytać w jej poście „Jeśli są pieniądze to postawienie domu pod klucz w krótkim czasie nie jest problemem. Nie warto jednak spieszyć się jeśli chcesz uniknąć przykrych i kosztownych poprawek. Przede wszystkim pozwól ścianom odstać, nie kładź odrazu tynków. Warto aby tynki dobrze schły, dlatego dom powinien być ogrzewany i wentylowany. Myślę że 1,5 roku to odpowiedni czas trwania budowy”.
Ważne jest zatem aby szybkość naszej budowy nie wpłynęła ostatecznie na jakość wykonania. Organizacja i prowadzenie budowy nie jest rzeczą łatwą, wymaga od nas dużego zaangażowania. Jeśli wybierzemy system gospodarczy (kontraktowy) czas naszej budowy może się wydłużyć. Będziemy musieli zorganizować ekipę do wykonania fundamentów, postawienia ścian, dekarzy-do ułożenia konstrukcji więźby,itp. System taki będzie wymagał od nas większego zaangażowania w prace budowy, zorganizowania dowozu materiału, kontroli. Szybki proces budowy jest ściśle powiązany z ilością dostępnych środków finansowych. Jeżeli nie posiadamy wystarczających oszczędności warto sprawdzić swoją zdolność kredytową, aby w razie potrzeby sfinansować całość lub cześć budowy z kredytu.
Reasumując jeżeli zależy nam na szybkiej budowie naszego domu musimy zadbać o zatrudnienie na budowę sprawnej i pewnej ekipy, pewnego źródła zaopatrzenia materiału, zatrudnienie dobrego nadzoru, aby szybkość prac postępowała zgodnie z naszym planem oraz nie wpływała na jakość, którą możemy z powodu nadmiernego pośpiechu odczuwać przez długie lata.