Krok po kroku

Garaż wolnostojący czy garaż w bryle budynku?

Wielu z nas zastanawia się jakie są pozytywne strony wybudowania garażu w bryle,a jakie garażu wolnostojącego.Taki temat na forum rozpoczął użytkownik tammuz. Garaż w bryle budynku wydaje się być tańszy w budowie ale czy to wszystkie jego walory?

Użytkownik beti i michał wypunktował:

wolnostojący:
- większe koszty ( projekt, materiały, media )
- prawdopodobnie większa działka
- przejście z garażu do domu
+ nic się do domu nie przedostaje

w bryle:
- spaliny ewentualnie jeśli jest z kotłownią połączony dom ( ale to raczej bardzo rzadko )
+ nad garażem można mieć dodatkowe pomieszczenia (my tak mamy) mieszkanie jest połączone korytarzem z garażem a garaż dopiero z kotłownią to moje przemyślenia może ktoś coś doda (zaznaczam że wolnostojącego nigdy nie miałem ).

Dziękując za informacje już nieco zorientowany użytkownik tammuz  dodał, że nie bez znaczenia są większe opłaty w przypadku garażu wolnostojącego. W jego gminie od garażu w bryle pobierane jest 0,56zł za metr kwadratowy, przy wolnostojącym około 4,30zł za każdy metr. Tammuz  zauważył jeszcze, że garaż wolnostojący wymaga odrębnego pozwolenia na budowę, co jest prawdą i wiąże się również ze wszystkimi opłatami z tym związanymi.

Garaż w bryle to też wygoda. W garażu można zmieścić media np. skrzynka prądowa, studzienka z licznikiem wody itp. Fajnie jest w czasie zimy wjechać do garażu, zamykamy drzwi i w cieple nosimy zakupy do domu, szyby rano nie zamarznięte, reasumuje użytkownik magres.

Doskonałe podsumowanie tematu zafundował użytkownik bowess:"Jeżeli garaż ma powstać równocześnie z domem, to zdecydowanie ekonomiczniejszym i oszczędzającym miejsce na działce rozwiązaniem jest dom z garażem w bryle lub tzw. doklejonym. Jedne formalności, jedne opłaty, niższy podatek. Jednak koszt takiego rozwiązania to i tak około 2000zł za każdy m2 garażu, dlatego część inwestorów odkłada budowę garażu na później. Pozostałe plusy garażu "domowego" zostały wymienione - łatwa komunikacja, przejęcie niektórych funkcji pomieszczenia gospodarczego. Jako minusy zwykle wymienia się możliwość przedostawania się woni (osobiście się nie spotkałam), wychładzanie części domu zimą w przypadku garażu w bryle (doklejony może być lepiej odizolowany) lub wzrost kosztów ogrzewania domu, stosunkowo wysoki koszt wykończenia - należy użyć tego samego pokrycia dachu, tak samo wykończyć elewację, drzwi garażowe muszą dobrze wyglądać i pasować do elewacji/stolarki i wreszcie fakt, że włamania do domów są często dokonywane poprzez garaż (forsowane są okienka lub drzwi garażowe).

Garaż wolnostojący jest droższy ze względów na odrębne formalności i podatki. Można go jednak postawić późnej, wykorzystując pozostałości własnych materiałów budowlanych lub kupując "resztki" od kogoś. Zamiast dachówki można użyć blachodachówki w tym samym kolorze i podobnym wzorze, na zewnątrz można wykończyć go tańszym tynkiem, dobierając taki sam lub kontrastowy w stosunku do elewacji domu kolor, drzwi. Można taki garaż wzbogacić o funkcje, których brak w domu - składzik na narzędzia ogrodowe, wiatę na drewno do kominka i inne, które mieszkańcom wcześniej wybudowanego domu wyszły "w praniu" (np. tanią wannę do kąpania psa )"

Jeszcze o bezpieczeństwie rzucił użytkownik baloo :"in minus garażu w bryle,warto też dodać - że jest to dodatkowy słaby punkt jeśli chodzi o włamania, eliminuje się to oczywiście, ale koszty rosną z tym związane".

Zobacz więcej na forum: garaż wolnostojący , czy garaż w bryle budynku?

Komentarz  STUDIA  ATRIUM

Garaż w bryle budynku na stałe utrwalił się już w polskim krajobrazie architektonicznym. Nawet domy nawiązujące stylistyką do dworków polskich nierzadko posiadają garaż wbudowany w bryłę budynku. Jak słusznie zauważają użytkownicy forum takie rozwiązanie ma wiele zalet. W przypadku domów z garażem, które posiadają bezpośrednie  przejście do części mieszkalnej, pewne udogodnienie dla  właścicieli stanowi fakt, że w deszczową pogodę mogą bez przeszkód wnieść zakupy do domu bezpośrednio z garażu. Nie bez znaczenia jest również to, że dla garażu zintegrowanego z bryłą budynku obowiązują niższe stawki podatku od nieruchomości niż dla garażu wolnostojącego. Jeśli chodzi o koszty budowy to temat jest złożony i nie zawsze garaż w bryle jest rozwiązaniem tańszym niż garaż wolnostojący. Wpływ na koszt ma w tym wypadku wiele czynników, chociażby to czy nad garażem zaprojektowano pomieszczenia mieszkalne albo jaką konstrukcję dachu zastosowano nad garażem. Opisując minusy garażu przy bryle budynku najczęściej wskazuje się możliwość przedostawania się spalin do części mieszkalnej. Aby zminimalizować to ryzyko wszystkie garaże z naszej oferty posiadają wentylację. Dodatkowo, o ile jest to możliwe, staramy się, aby garaż był oddzielony od części mieszkalnej pomieszczeniem gospodarczym, które również jest wentylowane.  Część inwestorów opowiada się jednak za garażem wolnostojącym i dla nich również stale wzbogacamy swoją ofertę o nowe propozycje. Inwestorzy Ci często próbują ograniczyć koszty budowy garażu poprzez zastosowanie tańszych materiałów. Warto jednak pamiętać, że o ile nie ma przeciwwskazań do budowy garażu z tańszych pustaków to już w przypadku pokrycia dachu nie powinniśmy stosować zróżnicowania na dachówkę na budynku mieszkalnym i blachodachówkę na garażu. Dom i garaż wolnostojący stanowią jednak integralną całość na działce i wizualnie budynki te nie powinny od siebie odbiegać.