Krok po kroku

Dom z piwnicą czy bez piwnic?

Już na etapie wyboru projektu powinniśmy zadecydować jaki typ domu zamierzamy wybudować, czy będzie to dom z piwnicami czy bez piwnic. Większość dostępnych na rynku projektów gotowych to domy bez podpiwniczenia.
Czy wynika to z mniejszego zapotrzebowania na tego typu projekty?
Niewątpliwie brak podpiwniczenia ogranicza koszty budowy domu. Aby odpowiedzieć na pytanie jaki dom wybrać, trzeba uwzględnić indywidualne potrzeby przyszłych użytkowników domu oraz rodzaj działki, której jesteśmy posiadaczami.


Funkcja piwnicy

Faktem jest, że w dzisiejszych czasach panuje moda na budowanie domu bez piwnic, zwłaszcza jeżeli ma ona pełnić głównie funkcję kotłowni, którą bez problemu można umieścić w niewielkim pomieszczeniu na parterze. Decydując się na piwnicę można w niej urządzić bardziej wartościowe pomieszczenia np.: pomieszczenie rekreacyjne, garaż, pralnię, pokój hobby, saunę. Użytkownik naszego portalu Marta wybrał projekt domu podpiwniczonego. Dzięki temu udało się uniknąć usytuowania pomieszczeń gospodarczych na parterze, ograniczyć powierzchnię zabudowy domu, wykorzystać działkę na ogród z tarasem.
Nie wyobrażam sobie domu bez piwnicy na działce wielkości naszej, zwyczajnie szkoda miejsca (mamy 12 arową), lepiej zrobić ładny taras i zagospodarować ogród niż ustawiać garaż i kotłownię na poziomie parteru”- o czym w poście forum użytkownika Marta.

Działka pod dom z piwnicą

Budowę domu podpiwniczonego warto brać pod uwagę szczególnie, gdy dysponujemy niewielką działką, na której nie ma miejsca na garaż lub budynek gospodarczy.
Bardzo często rezygnacja z podpiwniczenia oznacza duże ograniczenia powierzchni pomieszczeń technicznych domu. A to rodzi problem, gdy działka jest mała i nie mamy miejsca na dodatkowy budynek służący funkcjom gospodarczym. Poradę związaną z wyborem projektu z piwnicą dodał użytkownik hann64 , który ze względu na małą działkę nie ma możliwości postawić obok budynku pomieszczeń technicznych (kotłowni, pomieszczenia gospodarczego, garażu).  
Dodatkowym argumentem przemawiającym za domem z piwnicą jest ukształtowanie terenu działki. Większość Inwestorów decyduje się na budowę domu z piwnicą w przypadku działki o dużym spadku. Dana w swoim poście uzasadnia swój wybór domu od rodzaju działki „Dla mnie piwnice warto robić, gdy działka jest położona na pochyłym  terenie / by wykorzystać ten spadek/” W tym przypadku warto rozważyć budowę domu z częściowym podpiwniczeniem.

Kiedy zrezygnować z piwnic?

Z podpiwniczenia domu lepiej zrezygnować, gdy na działce utrzymuje się wysoki poziom wód gruntowych, ze względu na wysoki koszt izolacji przeciwwodnej. Rodzaj gruntu określa się na podstawie odwiertów, które stanowią podstawę do opinii geotechnicznej.

Koszty budowy domu z piwnicą

Budowa domu bez podpiwniczenia jest zdecydowanie tańszym rozwiązaniem. Jednak zanim podejmiemy decyzję, należy uwzględnić przyszłe względy użytkowe domu. W wątkach forum użytkownicy poruszają kwestie kosztów budowy. Szczegółową kalkulację kosztów budowy domu z piwnicą można zobaczyć w wątku hann64
W ofercie pracowni projektowych można znaleźć projekty z częściowym podpiwniczeniem. Tego typu projekty sprawdzają się przy działkach o dużej pochyłości. Jeżeli jesteśmy posiadaczami działki  o równym terenie, koszt całkowitego podpiwniczenia jest porównywalny z wykonaniem częściowego podpiwniczenia.

Zobacz więcej na forum: z piwnicami czy bez piwnic

 

Komentarz  STUDIA  ATRIUM

Z piwnicą czy bez – oto jest pytanie. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu trudno było wyobrazić sobie dom bez piwnicy. Wykonanie piwnicy było podyktowane kilkoma względami. Po pierwsze podłogę parteru wynoszono kiedyś znacznie ponad poziom gruntu, więc argumentem za budową piwnicy była możliwość wykorzystania powstałej w ten sposób przestrzeni. Po drugie – piwnicę traktowano jako coś w rodzaju izolacji od gruntu. Po trzecie – sposób ogrzewania wymagał posiadania dużej przestrzeni gospodarczej , potrzebnej do zainstalowania pieca na paliwo stałe i zapewnienia miejsca na składowanie opału na cały sezon grzewczy. Obecnie nowoczesne materiały budowlane i technologie wykonania izolacji przeciwwilgociowej i cieplnej fundamentów i podłóg na gruncie a także sposób ogrzewania sprawiły, że bardziej powszechne stały się domy bez piwnicy. Argumentem za budową domów bez piwnicy są również względy ekonomiczne.  Jednak twierdzenie, że dom z piwnicą to niepotrzebny wydatek jest zbytnim uproszczeniem, więc przyszły inwestor powinien przede wszystkim zacząć od przeanalizowania warunków panujących na działce oraz określenia swoich potrzeb i preferencji.  Ponieważ nawet w dzisiejszych czasach piwnica może okazać się bardzo przydatna. Za budową piwnicy na pewno przemawia fakt posiadania małej działki, o czym mieliśmy już okazję przeczytać w prezentowanej wyżej poradzie. Dzięki lokalizacji pomieszczeń gospodarczych w piwnicy unikniemy bowiem niepotrzebnego zwiększania powierzchni zabudowy budynku. W przypadku domów o niewielkiej powierzchni zabudowy zasadne jest wykonanie piwnicy pod całym budynkiem, ponieważ w praktyce wydatki poniesione przy budowie częściowego podpiwniczenia są podobne jak w przypadku piwnicy pod całym budynkiem. Wynika to z faktu, że w przypadku częściowego podpiwniczenia zachodzi konieczność  fundamentowania części budynku na ławach schodkowych, co wiąże się z bardziej skomplikowanym szalowaniem, zbrojeniem oraz  wykonaniem izolacji. Z kolei w budynkach o dużej powierzchni zabudowy wykonanie piwnicy zwykle nie jest zasadne, bo prowadzi do wzrostu powierzchni gospodarczej i kosztów budowy. Piwnica jest również dobrym rozwiązaniem w przypadku działek z dużym spadkiem, gdzie wykorzystujemy naturalne ukształtowanie terenu do powiększenia przestrzeni gospodarczej. Stojąc przed wyborem pomiędzy domem z piwnicą a bez piwnicy musimy mieć świadomość, że budowa domu  bez piwnicy będzie zawsze tańsza niż budowa domu podpiwniczonego. Jednak w sytuacji, gdy decydujemy się na taką inwestycję jak budowa domu, warto zastanowić się, czy nie wiąże się to z ograniczeniem powierzchni gospodarczej, umożliwiającej wygodne użytkowanie budynku albo z koniecznością rezygnacji z ogrodu.