Krok po kroku

Bezpieczny dom – spokojne wakacje

Wakacyjne wojaże zaczynamy coraz wcześniej, gdy możemy liczyć na mniej zatłoczone miejsca wypoczynku i niższe ceny wycieczek. Dogodne do relaksu warunki znajdziemy wówczas np. w Turcji czy Grecji, które już na początku czerwca oferują piękną, słoneczną pogodę. Aby  w pełni cieszyć się urokami zasłużonego urlopu, warto wcześniej zadbać o zabezpieczenie domu przed wizytą nieproszonych gości. Jak to zrobić?

Pozostawiony bez opieki dom staje się łakomym kąskiem dla włamywaczy. Lato jest dla nich czasem wzmożonej aktywności i nie tylko dosłownie – „gorącym” okresem. Aby uniknąć niemiłej niespodzianki po powrocie z dalekich podróży, najlepiej wcześniej zabezpieczyć budynek, uwzględniając przy tym wszystkie szczególnie wrażliwe punkty. Należą do nich okna i drzwi. To właśnie tą drogą złodzieje często dostają się do środka. Wykorzystanie odpowiednich rozwiązań pozwoli zatrzymać nieproszonych gości i ochronić znajdujące się w domu mienie, a nam zapewni spokojny sen.

Bezpieczeństwo w zgodzie z estetyką

W przypadku stolarki okiennej, eliminacja zagrożeń związanych z włamaniem powinna iść w parze z zachowaniem przyjaznej, komfortowej przestrzeni, jaką daje użycie modnych ostatnio, wielkogabarytowych okien. Podstawą do stworzenia skutecznej bariery przeciw złodziejowi jest zastosowanie wyrobów o podwyższonych parametrach antywłamaniowych. – Bezpieczeństwo okien można dziś, dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, bez problemów połączyć z atrakcyjnym wyglądem –mówi Augustyn Zioło, Product Manager Stolbud Włoszczowa S.A, wiodącego producenta drewnianej stolarki okiennej i drzwiowej, firmy zrzeszonej w Związku Polskie Okna i Drzwi – To, że okno jest bezpieczne nie oznacza, że musi posiadać np. nieestetyczne kraty. Elementy decydujące o tym, czy stworzy ono zaporę dla nieproszonych gości są stosunkowo mało widoczne. Należą do nich okucia antywłamaniowe, odpowiednie klamki i szyby. Całości dopełnia właściwy montaż stolarki okiennej – podkreśla Augustyn Zioło. Tego typu rozwiązania, dzięki którym możemy zrezygnować z dodatkowych zabezpieczeń w postaci krat czy okiennic, znajdziemy w ofercie okien marki Stolbud Włoszczowa.

Drzwi bez kluczy

Drzwi zewnętrzne to nie tylko wizytówka domu, lecz także konstrukcja, która powinna zatrzymać złodzieja przed dostaniem się do budynku. Trwałe, bezpieczne, i estetyczne drzwi zwiększają nasz komfort i, razem z odpowiednimi oknami, tworzą skuteczną ochronę antywłamaniową. Aby tak się stało, powinny być wyposażone w odpowiednie rozwiązania antywłamaniowe. – Dostępne w naszej ofercie drzwi zewnętrzne aluminiowe lub stalowe płaszczowe przeciwpożarowe wykorzystują szereg zabezpieczeń podnoszących poziom ochrony przed próbami włamania. Należą do nich: dodatkowy zamek, wkładka antywłamaniowa, czytnik linii papilarnych, zamek 3 lub 5 punktowy zawias schowany w skrzydle czy bolce antywyważeniowe – wyjaśnia Robert Mastalski, Menedżer Produktu Stolarki Aluminiowej i Stalowej z firmy WIŚNIOWSKI, czołowego producenta bram, ogrodzeń i stolarki otworowej, członka Związku POiD. – Zastosowanie czytnika linii papilarnych  sprawia, że możemy zrezygnować z kluczy, których użycie zawsze wiąże się z ryzykiem zgubienia. Zgubione klucze to często konieczność wymiany całego zamka, co jest kłopotliwe i kosztowne. Nowoczesny czytnik eliminuje to ryzyko – dodaje ekspert.

Sposób na złodzieja

Przy zabezpieczaniu domu przed włamaniem nie można zapominać o oknach dachowych, przez które złodziej także może dostać się do wnętrza. Narażone na takie niebezpieczeństwo są zwłaszcza obiekty z dachami o małym kącie nachylenia oraz budynki wielorodzinne. Celem ograniczenia liczby włamań tą drogą, firma FAKRO, producent wysokiej jakości dachowej stolarki okiennej, członek Związku POiD, wprowadziła nowoczesny system wzmacniania konstrukcji. Okna z opracowanym przez tę firmę systemem nie da się w łatwy sposób otworzyć np. poprzez naciśnięcie nogą na jego górną, zewnętrzną część, dzięki czemu nie nastąpi wyrwanie zawiasów. – Wykorzystujące to innowacyjne rozwiązanie okno dachowe, wyposażone również w antywłamaniową szybę klasy P2A, klamkę z blokadą oraz system zabezpieczający przed wymontowaniem pakietu szybowego chroni przed różnymi rodzajami włamania, np. kopnięciem, podważeniem czy rozbiciem szyby – tłumaczy Janusz Komurkiewicz, Dyrektor Marketingu FAKRO. Dodatkowo, okno jest łatwe i wygodne w obsłudze oraz dostępne w atrakcyjnej cenie.

 

Zabezpieczając dom przed włamaniem powinniśmy działać kompleksowo. Wykorzystaniu antywłamaniowych okien powinno towarzyszyć zastosowanie odpowiednich drzwi. Wszystko po to, aby wyeliminować potencjalne  „słabe punkty”, które może wykorzystać złodziej.– Łatwo dostępne okna, np. okno tarasowe czy zlokalizowane na parterze budynku muszą być zabezpieczone lepiej niż stolarka okienna użytkowana na piętrze – mówi Zdzisław Maliszewski, doradca ds. technicznych i normalizacyjnych Związku Polskie Okna i Drzwi, organizacji zrzeszającej producentów, dostawców i dystrybutorów stolarki budowlanej – Najlepiej wybierać certyfikowane rozwiązania sprawdzonych przedsiębiorstw, co jest gwarancją spełnienia deklarowanych przez producenta parametrów – podkreśla ekspert POiD. Ważną kwestią jest również przeprowadzony przez fachową ekipę, właściwy montaż