Krok po kroku

Art Deco w Twoim domu

Art déco to styl w sztuce, który czasy swojej świetności odnotował w latach 1919-1939. Nosił wiele nazw: modern style, ultramodern style, styl Poiret, styl 1925, styl Chanel, jazz style, styl lat 20, zig-zag moderne. Stał się alternatywą dla secesji i jednocześnie reakcją na nią. Stanął w opozycji do braku porządku w przestrzennej aranżacji oraz powrócił do klasycznych, geometrycznych wzorów. Piękno oraz oryginalność miała być odzwierciedlana, według jego założeń, w przedmiotach użytkowych. Podobnie jak secesja, również art déco codziennie używane przedmioty traktował jako rzeczy, którym obok funkcji użytkowej można nadać funkcję dekoracyjną.


Art deco stanął w opozycji do świata mass mediów, długich linii produkcyjnych i tworzenia typowych produktów w bardzo dużej liczbie. Nawiązując do klasycznego kanonu, proponował indywidualne podejście do tematu produkcji. Przedmioty użytkowe według nowych wytycznych tworzono tak, by były oryginalne i jedyne w swoim rodzaju. Meble oraz przedmioty codziennego użycia, według założeń stylu, miały być przede wszystkim perfekcyjnie wykonane. Niestety jednak kosztem ich ceny oraz bardzo małej dostępności. Styl art déco stał się stylem luksusowym, dostępnym tylko dla najzamożniejszych osób. Do produkcji przedmiotów w stylu art déco wykorzystywano brąz, złoto, kość słoniową, heban, skórę rekina, czy węża, itd. Popularne było również tradycyjne drewno: mahoń, jesion, klon. Bardzo często do konstruowania mebli stosowano oprócz drewna również metale, szkło, bakelit.


Art déco upodobał sobie żywe i jasne kolory. Modne były motywy typowe dla renesansu: wolut, bukiet kwiatów, kosze girland, kosze owoców. Często wykorzystywanymi motywami były ponadto: motyw fontann, motyw wschodzącego słońca, skaczących gazel. Styl czerpał z różnych kierunków. Z kubizmu zaczerpnął upodobanie do masywnych mebli o oryginalnych kształtach, z ekspresjonizmu i fowizmu art déco zapożyczył żywe kolory, z kolei z secesji wzięto dekoracje składające się z kwadratów oraz kół.


Dzisiaj art déco uzewnętrznia się w stylowych, elitarnych meblach i elementach wyposażenia. Bardzo chętnie nabywane są przedmioty, które sugerują ekskluzywność i wyszukany, nietuzinkowy smak. Art Deco to bowiem przedmioty wykonywane z wysokiej jakości materiałów, z dbałością o każdy, nawet najdrobniejszy szczegół. Meble tego typu to dzieła sztuki, mające przykuwać uwagę i stanowić piękną ozdobę. Dostępne są zarówno w odrestaurowanej wersji z epoki, jak również jako produkty wykonane współcześnie, jednak stylizowane na meble z lat minionych dostępne w sklepie internetowym ze stylowym wyposażeniem wnętrz ArtDecor24.