Krok po kroku

Alternatywa dla klimatyzacji

 

 

Lato zbliża się wielkimi krokami. O ile bezchmurne niebo jest najważniejszym elementem wakacyjnego urlopu, o tyle nadmiar ciepła wewnątrz domowego zacisza bywa uciążliwa. Dla osób, które nie tolerują klimatyzacji, skuteczną ochroną przed  upałem będą nowoczesne markizy.

Trudno znaleźć osobę, która nie przepada za dobrą pogodą. Słońce pozytywnie nastraja oraz dodaje energii do działania. Jednak gdy słupek rtęci w termometrze przekracza 30°C, a wnętrza domów i mieszkań zaczynają przypominać fińską saunę, trudno czerpać przyjemność z lata. W takich momentach większość z nas sięga po pilota do klimatyzacji. Co jednak zrobić, gdy nasz organizm nie toleruje przebywania w sztucznie chłodzonym pomieszczeniu?

Ciepło, cieplej, gorąco…

Optymalna temperatura wnętrza latem powinna wynosić od 24°C do 26°C. W polskim klimacie, osiągnięcie takiego stanu w pomieszczeniach pozbawionych systemu klimatyzacji lub osłon okiennych jest niezwykle trudne. Właśnie dlatego, większość z nas wolałaby znosić gorąco letnich upałów na wakacyjnym wyjeździe. Nie każdy jednak ma okazję, aby cieszyć się urlopem przez cały sezon – najbliższe miesiące spędzimy w dużej mierze w domu, w towarzystwie klimatyzatora lub wentylatora. Urządzenia te choć na chwilę pozwolą poczuć powiew chłodu. I teoretycznie wszystko powinno być w porządku. Niestety, w praktyce bywa zupełnie odwrotnie. Na komfort cieplny człowieka wpływa nie tylko temperatura, ale również wilgotność powietrza oraz jego prędkość. Niesprawna lub źle wyregulowana klimatyzacja może powodować poczucie zimna lub wrażenie przeciągu. W skrajnych wypadkach może dojść do sytuacji, w której latem, zamiast w lekkim ubraniu, będziemy zmuszeni założyć sweter, aby nie zmarznąć w klimatyzowanym pomieszczeniu...

Istnieją jednak inne niż klimatyzacja sposoby radzenia sobie z nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń w miesiącach letnich. Do najefektywniejszych należą, cieszące się rosnącą popularnością, zewnętrzne akcesoria montowane do okien. Przykładem takiego rozwiązania są markizy do okien pionowych VMZ SOLAR firmy FAKRO. – Zatrzymują one promieniowanie słoneczne już przed szybą. Dlatego emitują ciepło na zewnątrz budynku, a nie do środka, tak jak robią to zwykłe wewnętrzne rolety – tłumaczy Janusz Komurkiewicz, Dyrektor Marketingu FAKRO. W praktyce, zamontowanie markiz powoduje spadek temperatury wnętrza minimum o kilka stopni. – Markizy FAKRO chronią przed nagrzewaniem pomieszczeń 8 razy skuteczniej niż osłony wewnętrzne, takie jak rolety czy zasłony – dodaje Komurkiewicz.

Syndrom chorego budynku

Markizy pozwalają uniknąć wielu negatywnych objawów zdrowotnych, które może wywołać klimatyzacja. Problem ten okazał się na tyle poważny, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wpisała na listę chorób przypadłość zwaną „syndromem chorego budynku” (z ang. sick building syndrome). U jego źródeł stoją zanieczyszczenia powietrza, takie jak np. grzyby i drobnoustroje (w tym groźna legionelloza), które mogą rozwijać się w klimatyzatorze. Dolegliwościami, występującymi u osób długotrwale przebywających w pomieszczeniach, w których powietrze jest przetwarzane, są: bóle i zawroty głowy, omdlenia, a nawet mdłości. Z uwagi na specyfikę tych objawów, często trudno wykryć prawdziwą ich przyczynę. Jedyną wskazówką dla osób, które na nie cierpią powinien być fakt ustępowania negatywnych skutków po opuszczeniu budynku.

Od dawna wiadomo również, że klimatyzacja wysusza powietrze. Częstym tego objawem są podrażnienia błony śluzowej, suchość oczu czy problemy ze skórą. Niekorzystna dla naszego organizmu jest także nagła zmiana temperatury. Wysokie jej wahania zwiększają podatność na infekcje – dlatego najłatwiej zachorować na anginę właśnie latem. – Markizy nie chłodzą powietrza, stąd różnica po wejściu do osłoniętego nimi budynku przypomina raczej wizytę w zacienionym lesie, niż w chłodni – porównuje Janusz Komurkiewicz.

Inteligentny system

W przeciwieństwie do klimatyzacji, markizy działają cały czas. Nie generują przy tym wysokich kosztów eksploatacji. Ich akumulatory mogą być zasilane przez darmową energię solarną. – W wersji sterowanej automatycznie, inteligentny system sam zasłoni okno podczas słonecznego dnia, nawet, gdy będziemy w pracy. Dzięki temu po całym dniu w biurze wrócimy do chłodnego domu – dodaje Janusz Komurkiewicz.

 

Nadejście upalnego lata wcale nie oznacza więc suchych od klimatyzacji oczu, szorstkiej skóry i przeziębienia, które są skutkiem przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach. Osłony zewnętrzne nowej generacji, takie jak markizy FAKRO, efektywnie ochronią wnętrze domu przed ciepłem słonecznym. Specjalna siatka zabezpieczy nasz organizm nie tylko przed wysoką temperaturą panującą we wnętrzu, lecz także przed groźnym promieniowaniem UV. Markizy są prawdziwą alternatywą dla klimatyzacji.