powrót
Wysłany: wto, 23 kwiecień 2013 o godz. 11:23
Temat wątku: Dachówka :: Temat postu: Odp: Dachówka
Ja również uważam, że ceramikę dachową w dużej części wybiera się po prostu w składzie budowlanym. Moim zdaniem najładniejszą czerwień mają dachówki Koramic, dlatego na moim dachu będzie kładziona właśnie karpiówka tej firmy :) Po prostu porównanie bezpośrednio z innymi producentami w składzie budowlanym wypadło na plus Koramica...
Wysłany: wto, 23 kwiecień 2013 o godz. 11:29
Temat wątku: ceramiczna porotherm + styropian czy porotherm 38 bez styropianu?????? :: Temat postu: Odp: ceramiczna porotherm + styropian czy porotherm 38 bez styropianu??????
Niekoniecznie :) Wszystko zależy od grubości styropianu. Porotherm 44 ma U na poziomie 0,3 (co samo w sobie jest już dobrym wynikiem). Żeby zejść do tego poziomu przy Porotherm 25 styro musiałby mieć ze 20 cm grubości. Wszystko zależy jakie parametry chcesz osiągnąć, bo od biedy na Porotherm 44 też można dać ocieplenie i zejść z U do poziomu 0,15 :) A mostki termiczne w ścianie jednowarstwowej można też wyeliminować stosując pustaki szlifowane i murowanie na tzw. suchą zaprawę...
Wysłany: wto, 23 kwiecień 2013 o godz. 11:33
Temat wątku: Jak budować aby póżniej oszczędzać na mediach? :: Temat postu: Odp: Jak budować aby póżniej oszczędzać na mediach?
Przede wszystkim dobra izolacja ścian, nadproży i dachu, porządne okna, rezygnacja z tanich materiałów, do których potem trzeba będzie dopłacać w postaci większych rachunków. Po wybudowaniu można też zlecić jakiejś firmie sprawdzenie domu kamerą termowizyjną pod kątem ewentualnych mostków termicznych i błędów wykonawczych.
Wysłany: śro, 24 kwiecień 2013 o godz. 11:32
Temat wątku: Najlepszy material na ściany? :: Temat postu: Odp: Najlepszy material na ściany?
Oczywiście, różnice są zasadnicze! W skrócie opiszę Ci czym się różnią pustaki o których piszesz, ale wszystkie te informacje spokojnie znajdziesz sobie na stronie firmy Wienerberger :)
Tak więc:
a) Porotherm P+W to system na tzw. pióro-wpust. Oznacza to, że pustaki są ze sobą mocowane w pionie na specjalne wypustki. Dzięki temu nie trzeba ich spoinować w pionie i nie występują mostki termiczne.
b) Porotherm Profi to pustaki szlifowane, murowane na zaprawę cienkospoinową. Zaprawę miesza się wiertarką z nałożonym mieszadłem. Pustaki szlifowane też muruje się w systemie pióro-wpust.
c) Porotherm Dryfix to specjalny system murowania na suchą zaprawę. Pustaki łączy się ze sobą specjalną zaprawą dostarczaną przez producenta w tubie. Oczywiście w Dryfixie też muruje się pustakami szlifowanymi. Plusem jest to, że nie trzeba rozrabiać zaprawy, tylko nanosi się ją bezpośrednio z tubki. Nowa, bardzo modna na zachodzie technologia :)
Jakbyś miał jeszcze jakieś pytania - pytaj śmiało!
Wysłany: śro, 29 maj 2013 o godz. 09:39
Temat wątku: Najlepszy material na ściany? :: Temat postu: Odp: Najlepszy material na ściany?
Chwalę wybór, zresztą to wielokrotnie nagradzana technologia. Z tym doświadczeniem ekipy to radzę zweryfikować, co na pewno ma znaczenie. Zwłaszcza, że w wypadku tego systemu murowania muruje się pustakami szlifowanymi, a zaprawa jest w tubie i ląduje z tej tuby na pustaki, więc nie trzeba jej rozrabiać. Z ekipą też nie jest to żadna bujda, a mianowicie serwisant pomaga wyprowadzić pierwszą warstwę. Jest też opcja szkoleń dla ekipy, więc masz alternatywę. Betoniarka jest zbędna, jedynie tuba i pistolet (dlatego mur i jego okolice są czyste), a ekipa jak fachowa to szybko, a na bank szybciej, uwinie się z robotą, na dowód polecam filmik, który swoją drogą powinien być też na stronie producenta: http://www.youtube.com/watch?v=LHPvIaU6ZKg :)
Wysłany: pon, 28 październik 2013 o godz. 14:35
Temat wątku: pustak firmy polskiej CERPOL? co powiecie na ten temat? :: Temat postu: Odp: pustak firmy polskiej CERPOL? co powiecie na ten temat?
Dens napisał(a):
Bardzo popularne na Ukrainie
Tak, okazuje się, że Wienerberger też tam jest :D Chociaż nic nie rozumiem z ich stronki, bo wszystko mają cyrylicą. Poza tym twój komentarz nic nie wnosi do tematu - bo co to niby oznacza? Że jak na ukrainie się z tego buduje to jest źle? Niemcy i Austriacy też budują głównie z porothermu!
Wysłany: pon, 28 październik 2013 o godz. 14:42
Temat wątku: Najlepszy material na ściany? :: Temat postu: Odp: Najlepszy material na ściany?
Ścian zewnętrznych nigdy bym sobie nie sprawił z bloczków betonowych. Akustyka pomieszczeń jest dramatyczna i pomiędzy pokojami wszystko słychać - dla mnie to w ogóle zaprzeczenie idei ściany działowej, która nie tylko ma zamykać wizualnie przestrzeń, ale też dawać ciszę i spokój. A tutaj przez ściany słychac nawet zwykłe rozmowy albo dźwięk lanej wody kranu. Dramat :D Dlatego zgadzam się, że na ściany działowe tylko Porotherm, a na zewnętrzne - Porotherm albo beton. Pustaki ceramiczne 25 cm + 10-12 cm styropianu z grafitem daje w sumie identyczne U, jak bloczki betonowe, a i tu akustyka powinna mieć jednak znaczenie - szczególnie jak się dom stawia przy drodze albo ma głośne sąsiedztwo ;)
Natomiast co do tempa budowy - widziałem domy z ceramiki które powstawały w dosłownie tydzień. Przy rozgarniętej ekipie to akurat nie jest jakiś problem. Poza tym to nie są wyścigi - lepiej mieć coś zrobione troszkę wolniej, ale porządnie!
Wysłany: pon, 28 październik 2013 o godz. 15:06
Temat wątku: projekt domu BW-44 :: Temat postu: Odp: projekt domu BW-44
U mnie według tego projektu buduje się sąsiad (już wykańcza wnętrze, wprowadza się przed zimą), ale zmienili koncepcję zadaszenia tarasu, bo to co jest w projekcie pierwotnym było kompletnie niefunkcjonalne. Poza tym dom jest naprawdę okazały... Projekt mieli rozpisany na porotherm 25 + styropian, budują się już drugi rok... :D
Wysłany: pią, 15 listopad 2013 o godz. 00:49
Temat wątku: ugięcie stropu monolitycznego :: Temat postu: Odp: ugięcie stropu monolitycznego
Stropy niestety mają to do siebie, że pracują i mają dopuszczalne niewielkie ugięcie. Dlatego w przypadku stropów gęstożebrowych w porothermie zaleca się murowanie ścian działowych już po położeniu i wylaniu stropu. Inaczej jest szansa, że cegły ściany działowej po prostu popękają przez osiadający strop... A jakie jest dopuszczalne ugięcie? Dobre pytanie. Im większa powierzchnia stropu tym większe może być to ugięcie. U mnie w stropie gęstożebrowym mam wyliczone odchylenie na poziomie 2 cm.
Wysłany: pią, 15 listopad 2013 o godz. 00:57
Temat wątku: Dachówka :: Temat postu: Odp: Dachówka
Ciężko jest porównać parametry i ogólną jakość dachówek ceramicznych z np. blachą... Trudno też więc porównywać ceny tych dwóch materiałów i na tej podstawie wyciągać wnioski. Ja powiem tylko, że zdecydowałem się na najtańszą dachówkę ceramiczną jaka była dostępna w moim składzie (renesansowa Alegra 9 od wienerbergera) i cena była wyższa od przeciętnej blachodachówki może o jakieś 6-8%. To niewiele w porównaniu do tego, jak dużą jakość i trwałość się zyskuje :) Dachówka ceramiczna wygląda pięknie, jest praktycznie bezobsługowa i bardzo łatwa w konserwacji i moim zdaniem też w wykonawstwie. Ta nasza Alegra jest bardzo duża (9 szt. pokrywa 1 m2), więc praca też idzie odpowiednio szybciej. Ja akurat budowałem dom z myślą o dzieciach, więc zależało mi na takim pokryciu, którego nie będę musiał zmieniać co kilkanaście lat.
Wysłany: czw, 28 listopad 2013 o godz. 00:53
Temat wątku: ściana 1-warstwowa cz 2 :: Temat postu: Odp: ściana 1-warstwowa cz 2
Obie technologie mają swoje zalety, mówi się że ściany dwuwarstwowe buduje się łatwiej, bo one wybaczają więcej błędów (ewentualne niedoróbki i mostki termiczne można przykryć ociepleniem i mieć spokój. Dla mnie plusem ściany jednowarstwowej jest skrócenie czasu budowy. Przy murowaniu ściany jednowarstwowej w technologii poroterm dryfix (sucha zaprawa) można postawić dom do SSO praktycznie w 3-4 miesiące. To jest nie do zrobienia przy klasycznych technologiach!
Wysłany: nie, 29 grudzień 2013 o godz. 01:43
Temat wątku: Najlepszy material na ściany? :: Temat postu: Odp: Najlepszy material na ściany?
Przy porównaniu "grubych" pustaków z bloczkami BK rzeczywiście różnice w parametrze Rw są minimalne. Ale proszę zwrócić uwagę na ciekawe zjawisko - izolacyjność akustyczna ceramiki jest praktycznie identyczna przy pustaku 8cm i 30cm. W betonie Rw rośnie razem z grubością, a w pustaku ceramicznym jest względnie stała! Wszystko dlatego, że izolacyjność aku zależy głównie od gęstości materiału i rozkładu otworów powietrznych wewnątrz pustaków/bloczków. Wniosek z tego jest prosty - tylko ściany działowe z porothermu gwarantują dobrą akustykę pomieszczeń i ciszę we własnych czterech ścianach. To akurat łatwo potwierdzić u osób, które całość ściań w domu mają wymurowane z BK. Znam kilka takich osób, które już zainwestowały w maty wygłuszające ściany w najbardziej newralgicznych miejscach domu :)
Wysłany: czw, 23 styczeń 2014 o godz. 01:51
Temat wątku: Dachówka :: Temat postu: Odp: Dachówka
No dachówka może też być cementowa... To trochę tańsza opcja. Czym się różni od ceramiki? Moim zdaniem przede wszystkim kolorystyką i trwałością koloru. Glazurowana albo angobowana dachówka ceramiczna ma swój styl i nie da się jej pomylić z żadnym innym materiałem. Cementowa też wygląda dobrze, ale niestety kolor jest bardzo nietrwały. Szybko (po kilku latach) pojawiają się placki z płowiejącym kolorem, a jak masz dachówki z różnych partii to cały dach po kilku latach straci równomierny kolor i nie wygląda to estetycznie. A oczywiście gwarancji na kolor nikt ci nie da, wiec nawet nie ma co reklamować. Dlatego ceramika to bezpieczniejsza opcja - Koramic słynie właśnie z tego, że kolor nie ulega aż takiej degradacji. Przy ceramice dachówki są od razu wypalane w docelowym kolorze, a przy cemencie dachówki są na koniec malowane farbą. Stąd ta różnica!
Wysłany: czw, 23 styczeń 2014 o godz. 02:00
Temat wątku: dach :: Temat postu: Odp: dach
Co do cen dachówek ceramicznych to okazuje się że sprawa nie jest taka oczywista - są takie dachówki że cenowo wychodzą mega korzystnie. Przykładem model Alegra9 od Koramica. To bodaj największa dachówka ceramiczna na rynku pl - wystarczy 9 szt. na 1m2 dachu. Cena za 1m2 wychodzi porównywalnie do... blachodachówki!
Wysłany: czw, 23 styczeń 2014 o godz. 02:24
Temat wątku: dachówka czy blachodachówka :: Temat postu: Odp: dachówka czy blachodachówka
Akurat temat cementowa vs ceramiczna dachówka mam na świeżo w głowie. Po dokładnym poczytaniu o obu dachówkach zrezygnowaliśm z zakupu cementowej ze względu na niską trwałość. Nie mam nic do brasa, ale opinie o ożytkownikach są niestety jak najgorsze w ich przypadku. Dlatego moim zdaniem warto dopłacić tych kilka % do kosztorysu i mieć dach w naprawdę super jakości, a nie z kruchego i nietrwałego cementu!
Wysłany: nie, 30 marzec 2014 o godz. 15:09
Temat wątku: ściana 1-warstwowa cz 2 :: Temat postu: Odp: ściana 1-warstwowa cz 2
Technologie teraz idą trochę do przodu i budowanie w technologii 1W jest coraz "bezpieczniejsze" (mam tu na myśli ewentualne mostki termiczne). Problem teoretycznie zakłada budownictwo cienkospoinowe (w systemie profi masz spoinę o grubości 1mm), tyle że przy zastosowaniu ceramiki - a zakładam że projekt biuro rozpisało ci właśnie na pustaki - U pustaka jednowarstwowego jest dobre, ale cóż... mogłoby być lepsze ;-) Od tego roku zmieniły się normy budowlane w zakresie izolacyjności termicznej i trochę zostały one podkręcone w górę (u= 0,25). Pojawiły się więc pustaki wypełnione wełną mineralną - praktycznie standard w budownictwie jednorodzinnym w niemczech czy austrii. Tam U jest na poziomie 0,14, a budować można tylko na cienkie spoiny albo na suchą zaprawę dryfix. Takie pustaki to połączenie technologii 1W i 2W :) Moim zdaniem bardzo rozsądny kompromis!
Wysłany: nie, 30 marzec 2014 o godz. 15:21
Temat wątku: dachówka czy blachodachówka :: Temat postu: Odp: dachówka czy blachodachówka
Tylko że nie ma takiej izolacji, która by pochłonęła w całości dźwięki z pokrycia dachowego - jeśli to pokrycie jest po prostu słabe. Po prostu nie da sie wszystkiego załatwić izolacją - niestety wielu ludziom w polsce wydaje się, że to jest możliwe. Jeśli komusz zależy na izolacji akustycznej, to bierze ciężki i solidne pokrycie - dachówkę ceramiczną np. Przy blachodachówce koszty osiągnięcia efektu zbliżonego do ceramiki będą bardzo duże i kompletnie nieuzasadnione moim zdaniem. Tym bardziej, że powstaje sporo dachówek ceramicznych w segmencie "tanim" - czyli zbliżonym kosztowo do blachy (np. Alegra 9).
Wysłany: nie, 30 marzec 2014 o godz. 15:27
Temat wątku: porotherm vs H+H :: Temat postu: Odp: porotherm vs H+H
Różnica jest fundamentalna, tzn technologiczna :) H+H to beton komórkowy, a porotherm to ceramika. To dwie kompletnie różne technologie budowy - każda ze swoimi wadami i zaletami, które inwestor musi jakoś przetrawić (nie ma idealnego rozwiązania!). Z obu materiałów da się budować ściany w technologii jednowarstwowej i dwuwarstwowej (z dociepleniem). Beton zasadniczo ma lepszą izolacyjność termiczną (tzw. U), ale jest za to materiałem lekkim i przez to bardzo słabym akustycznie. Porotherm ma U na poziomie nawet 0,14, ale wtedy będzie to na pewno ściana grubsza, niż z betonu przy podobnym parametrze U. Beton jest też materiałem "trudniejszym" w murowaniu - cięcie kruchych bloczków jest dość kłopotliwe i wymaga wprawy. Porotherm to klasyczny materiał, idealny jeśli buduje się w systemie gospodarczym... Ja dom postawiłem z ceramiki i jestem bardzo zadowolony :)
Poczytaj sobie więcej na serwisach branżowych - porównań beton vs. ceramika są setki!!
Wysłany: nie, 30 marzec 2014 o godz. 15:29
Temat wątku: Porotherm T :: Temat postu: Odp: Porotherm T
Bardzo ciekawy materiał - idealne rozwiązanie dla osób zdecydowanych na ceramikę, ale zastanawiających się czy lepiej murować w technologii 1W czy 2W. W Porotherm T są zalety od technologii :)
Wysłany: nie, 30 marzec 2014 o godz. 15:31
Temat wątku: Strop drewniany czy gęstożebrowy ? :: Temat postu: Odp: Strop drewniany czy gęstożebrowy ?
Plusem stropu gęstożebrowego jest łatwiejsze wykonawstwo - nie trzeba mieć gruszki z betonem :) Można praktycznie wszystkie elementy zrobić samemu, a te kilka mm nadbetonu można wylać z taczki...