powrót
Wysłany: śro, 30 kwiecień 2014 o godz. 04:12
Temat wątku: Dachówka :: Temat postu: Odp: Dachówka
miron9922 napisał(a):
nie mówiłbym że tylko, wg mnei betonowa jest taka sama gatunkowo tylko wyprudukownaa z innego materiału, technologia jest na tyle posunięta że można być spokojnym :)
W żadnym wypadku. Różnica w technologii jest fundamentalna: dachówkę betonową wypala się w kolorze betonu (szarym), a dopiero potem barwi. Ceramika jest już w docelowym kolorze przed wypałem. Różnica jest na trwałości koloru - na korzyści ceramiki oczywiście. Przy betonie kolor nie jest odporny na upływ czasu - w sensie na warunki atmosferyczne (deszcze, słońce). Poza tym moim zdaniem dachówka betonowa nigdy nie będzie miała takiej głębi kolorów, jak dachówka ceramiczna. Wystarczy sobie zestawić czerwoną albo czarną dachówkę obu rodzajów - kolory na ceramice są po prostu bardziej "żywe" i intensywne. Ja jestem więc zdecydowanie zwolennikiem ceramiki dachowej - tak też wybrałem budując dom!
Wysłany: pią, 30 maj 2014 o godz. 00:22
Temat wątku: porotherm vs H+H :: Temat postu: Odp: porotherm vs H+H
Prawda jest też taka, że każdy materiał ma swoich zwolenników i przeciwników. W kwestii Porothermu ja go polecam, bo sam z niego zbudowałem dom, w którym aktualnie mieszkam. Jestem zadowolony tak z samego tempa i łatwości budowy ale też np. z kosztów ogrzewania, które są na dosc niskim poziomie (pale ekogroszkiem). Jezeli ktos chce budowac dom samodzielnie, to uwazam ze nie znajdzie lepszego materialu!
Wysłany: pią, 30 maj 2014 o godz. 00:28
Temat wątku: Porotherm T :: Temat postu: Odp: Porotherm T
Nie może się wdać wilgoć, bo Porotherm T muruje się na suchą zaprawę Dryfix. Oczywiście - teoretycznie mogłoby się to zdarzyć po fajrancie - popołudniu albo w nocy - jak spadnie deszcz. Tyle że zabezpieczenie pustaków materiałem wodoodornym to tak naprawdę klasyka budownictwa. Nawet jeśli w normalnym Porothermie tego nie zrobisz to masz problem, bo taki pustak powinien przeschnąć przed zamknięciem od góry zaprawą i kolejnym pustakiem.
Natomiast w kwestii ceny to powiem tak: za jakość trzeba płacić :) Ceramika ma też kilka innych zalet - obok wspomnianego parametru izolacyjności termicznej. Ma bardzo dobrą izolację akustyczną, łatwiej i szybciej się z niej buduje i robi obróbki. Wreszcie ceramika ma zdecydowanie lepszą nośność niż beton. Beton potrafi się ukruszyć nawet jak się go nie uzbroi pod oknami. Z ceramiką i silką nie ma takiego pitu pitu!!
Wysłany: pią, 30 maj 2014 o godz. 00:35
Temat wątku: Najlepszy material na ściany? :: Temat postu: Odp: Najlepszy material na ściany?
Chatka napisał(a):
Właśnie zastanawiałam się nad postawieniem ściany dziłkowej w mieszkaniu, jednak nie jestem pewna czy płyty gipsowo-kartonowe, będą dostatecznie zagłuszać hałasy z pokoju obok?
Nie, płyty G-K to najgorsze z możliwych rozwiązanie jeśli chcesz mieć dobrą izolację akustyczną. Oczywiście plusem jest bardzo mała grubość takiej ścianki - dzięki czemu nie kurczy się przestrzeń w mieszkaniu. Przy zachowaniu grubości ściany GK i chęci poprawy izolacyjności akustycznej, polecam pustaki ceramiczne. Pustak Porotherm 8 cm ma izolacyjność akustyczą porównywalną z 30 cm betonem... Oczywiście minusem jest to, że ściana z Porothermu jest trwała, a płyty GK można zdemontować. Kwestia wyboru :)
Domurowanie pustaków do istniejącej ściany też jest relatywnie proste i można zrobić bez ciężkiego sprzętu. Jeżeli to nowe mieszkanie albo w stanie deweloperskim to nawet bym się nie zastanawiał i dorobił ściankę z pustaków. U mnie wszystkie działówki są z porothermu dźwięki najbardziej przechodzą przez strop (mam tam beton sprężony i wylewkę - nie polecam...). Ściany naprawdę fajnie wygłuszają.
Wysłany: wto, 3 czerwiec 2014 o godz. 02:44
Temat wątku: Najlepszy material na ściany? :: Temat postu: Odp: Najlepszy material na ściany?
Lech78 napisał(a):
Niektórzy poddali się presji marketingu i oddychających domów ;)
Słowa nie napisałem o oddychających ścianach - szczególnie że w przypadku działówek nie ma to żadnego znaczenia.
Ale zewnętrzne faktycznie mam oddychające, bo też pustaków ceramicznych :P Nie rozumiem tylko czemu to pojęcie jest takie ośmieszane. Oddychanie ścian to jakiś niefortunny skrót myślowy. Kluczem nie jest wyciąganie wilgoci (za to odpowiada wentylacja) a niedopuszczanie do kondensacji pary wodnej w murze, bo to prowadzi bo pogorszenia izolacji cieplnej i wyższych rachunków za ogrzewanie. To akurat jest obiektywny fakt!
Wysłany: nie, 12 październik 2014 o godz. 23:34
Temat wątku: Najlepszy material na ściany? :: Temat postu: Odp: Najlepszy material na ściany?
Teoretycznie macie rację, ale w praktyce dążenie do jak najniższego "U" może być złudne i mało opłacalne. Koszty docieplania są zazwyczaj znaczne, a rachunki za ogrzewanie można łatwo obniżyć innymi sposobami. Więszkość ciepłego powietrza ucieka z pomieszczeń przez otwory ścienne, a nie przez ściany. Oczywiście producent styropianów będzie bronić "swojej" prawdy :) Ale jak się ma ścianę z Porothermu z U na poziomie 0,3 to schodzenie do 0,2 nie ma szans zwrócić się w kosztach ogrzewania w jakimś dającym się przewidzieć czasie. Po co więc to robić?
Wysłany: nie, 12 październik 2014 o godz. 23:39
Temat wątku: Co wybrać na ściany zewnętrzne? :: Temat postu: Odp: Co wybrać na ściany zewnętrzne?
To zależy ile jest tego styropianu. Może być tak jak mówisz, ale tylko w sytuacji, kiedy docieplenia będzie relatywnie niewele. Wtedy może się kondensować para wodna w murze, co nie jest zjawiskiem dobrym... A dodatkowo to może obniżać "U" całej ściany. Dlatego na Porotherm sensowniej jest założyć wełnę mineralną. Ale w tej kwestii powinien się wypowiedzieć projektant domu, który wyliczy Ci tzw. punkt rosy!
Wysłany: nie, 12 październik 2014 o godz. 23:42
Temat wątku: Piękna cegła w mieszkaniu bez cegły? "Imitacja Cegły" :: Temat postu: Odp: Piękna cegła w mieszkaniu bez cegły?
Jako imitację cegły proponowałbym... cegłę! :) Płytki klinkierowe będą takim rozwiązaniem! http://www.wienerberger.pl/ceg%C5%82y-klinkierowe/katalog-produkt%C3%B3w/p%C5%82ytki-elewacyjne
Wysłany: czw, 23 październik 2014 o godz. 00:13
Temat wątku: ściana 1-warstwowa cz 2 :: Temat postu: Odp: ściana 1-warstwowa cz 2
Akurat wełna mineralna nie jest jakimś wybitnym izolatorem akustycznym :) W tej kwestii 90% to zasługa materiału ściennego... W przypadku Porotherrmu można zawsze murować w systemie AKU, czyli zalewając pustaki zaprawą cementowo-wapienną. To bardzo podnosi izolacyjność akustyczną ściany - nawet do 60 db. Oczywiście kwestia tego, czy komuś aż tak na tym zależy... :)
Wysłany: czw, 23 październik 2014 o godz. 00:29
Temat wątku: dachówka czy blachodachówka :: Temat postu: Odp: dachówka czy blachodachówka
Koszty samego pokrycia (blacha vs. ceramika) nie są jakieś bardzo różne. Kwestia za ile znajdziemy wykonawcę, który to nam wybuduje :) Ja to porównywałem pod kątem "dużych" dachówek ceramicznych (renesansowe Koramic) - wychodziło bardzo podobnie jak blachodachówki w podobnym kształcie. Tyle że oczywiście różnice są na kosztach więźby... Ale oczywiście plusy takiej zamiany są bardzo mocne: bardziej trwałe, ładniejsze (kwestia gustu - wiem), z lepszą izolacją akustyczną i łatwiejsze w naprawie i konserwacji jest pokrycie ceramiczne. Za tą jakość oczywiście trzeba coś tam dopłacić, ale nie uważam, żeby różnica była aż tak duża. Na pewno warto ponieść ten koszt, jeśli budujemy dom do mieszkania, a nie do odsprzedaży za kilka lat.
Wysłany: czw, 11 grudzień 2014 o godz. 23:26
Temat wątku: Najlepszy material na ściany? :: Temat postu: Odp: Najlepszy material na ściany?
Jakubowski napisał(a):
Zdecydowanie obniżanie U ma sens, może to zbilansować inne straty... a stolarka okienna także potrafi być energooszczędna, jednak największe oszczędności na U daje beton komórkowy jako materiał o najkorzystniejszym ws przenikania ciepła.
Każdy materiał na ściany zewnętrzne może mieć docelowe U na bardzo dobrym poziomie. Kwestia docieplenia. Nie rozumiem po co ludzie ciągle mówią tylko o "U" ściany, kiedy ten parametr jest naprawdę łatwy do poprawienia. Co innego akustyka (bardzo marna w betonach komórkowych, a bardzo dobra w Porothermach), nośność, nasiąkliwość (prawdziwy problem betonów), łatwość obróbki, itp. Parametrów jest całe mnóstwo i to o nich warto dyskutować, a nie tylko o U! :)
Wysłany: czw, 11 grudzień 2014 o godz. 23:32
Temat wątku: ściana 1-warstwowa cz 2 :: Temat postu: Odp: ściana 1-warstwowa cz 2
Porotherm T (pustak ceramiczny wypełniany wełną mineralną) ma zbliżony parametr przenikalności termicznej, a dodatkowo... to ceramika :) Czyli lepsza nośność, większe możliwości konstrukcyjne, etc. Jaki sens ma robienie ściany w technologii 1W z betonu w momencie kiedy co chwila trzeba robić wstawki z zimnego zbrojonego żelbetu? Przecież ten materiał ma tak niską nośność, że bez wstawek nie da się zbudować nawet domu jednorodzinnego. Przy ścianie jednowarstwowej zdecydowanie wolałbym skorzystać z ceramiki. Przy 2W już bym się mógł zastanawiać, chociaż pewnie i tak wybrałbym porotherm...
Wysłany: czw, 11 grudzień 2014 o godz. 23:36
Temat wątku: Porotherm T :: Temat postu: Odp: Porotherm T
W zasadzie jedyną wadą Porothermu T jest cena. Ale jak kogoś stać, to moim zdaniem nie ma lepszego, bardziej uniwersalnego materiału 1W na rynku. Si + kilka cm docieplenia to też ciekawy pomysł. Jednak ja wybrałbym chyba i tak cieńszy pustak, a więcej izolacji w zamian. Tańsze rozwiązanie, a w sumie jak przenalizować parametry takiej ściany to w niczym nie ustępuje Si...
Wysłany: pią, 19 grudzień 2014 o godz. 15:34
Temat wątku: Porotherm T :: Temat postu: Odp: Porotherm T
Jakubowski napisał(a):
Tak jak już pisał Kamil Baczyński, Termalica oferuje bloczki o wsp U ściany jednowarstwowej 0,173 W/m2K. Uważam, że to dużo lepsze rozwiązanie niż poro. Czas budowy jest krótszy, odpadu mniej czyli nie wywalamy kasy do śmieci, łatwiejsza obróbka i prowadzenie bruzd instalacyjnych.
Przy modułowej budowie domu i założeniu, że murujesz na Dryfix, nie masz praktycznie w ogóle odpadów, bo robisz przewiązanie na pół pustaka, a do narożnika równasz pustakiem połówkowym :) U mnie przy budowie ze szlifowanego porothermu została może jedna taczka gruzu. A co do bruzd instalacyjnych to ten argument pojawia się często, ale moim zdaniem nie ma żadnego pokrycia w rzeczywistości. Proponuję zerknąć na ten film, gdzie gość bruzduje w Porothermie na dryfix. Zobaczcie jak równe jest wycięcie! Moim zdaniem dobre narzędzia to cały klucz do sukcesu bruzdowania w ceramice. Nie rozumiem jak można odrzucić ten materiał tylko dlatego, że nie da się w nim robić bruzd scyzorykiem i łyżeczką...
Wysłany: śro, 31 grudzień 2014 o godz. 17:29
Temat wątku: Porotherm T :: Temat postu: Odp: Porotherm T
Ceramika będzie tańsza i bardziej uniwersalna niż beton komórkowy. Koszty murowania 1m2 ściany z najgrubszej termalici są niestety powalające, grubo powyżej 200 zł brutto za m2. Ścianę z Porothermu z niewiele gorszym U można wymurować 30% taniej...
Wysłany: śro, 1 lipiec 2015 o godz. 13:18
Temat wątku: Co lepsze wełna czy styropian? :: Temat postu: Odp: Co lepsze wełna czy styropian?
Nie ma nic lepszego niż wełna i styropian. Trzeba szukać po prostu materiału o jak najniższej lambdzie. A jeżeli ktoś ma problem z tym, że docieplenie jest na zewnątrz domu (i jest np. narażone na zawilgocenie albo uszkodzenie mechaniczne), to zawsze może wykorzystać pustaki z wypełnieniem z wełny mineralnej wewnątrz (np. Porotherm T). Taka ściana daje bardzo dobre parametry izolacyjności termicznej (porównywalne ze ścianą docieploną klasycznie) i nie pogarsza w żaden sposób największych walorów ceramiki, czyli nośności, izolacyjności akustycznej i akumulacyjności cieplnej. Jedyny minus - jest to rozwiązanie dość drogie. Patrząc jednak na trendy np. na rynku niemieckim, to tego typu pustaki będą na pewno coraz bardziej popularne. Klasyczne docieplenie to po prostu zbyt czasochłonna robota...
Wysłany: śro, 1 lipiec 2015 o godz. 13:21
Temat wątku: Dachówki ceramiczne :: Temat postu: Odp: Dachówki ceramiczne
Kamil Baczyński napisał(a):
A co powiecie o Creatonie? Obok Brassa i Koramica najczęściej jest wymieniana na forach. Sporo negatywnych opinii o niej znalazłem, w odróznieniu od Koramica. Renesansowa Allegra jest bardzo polecana. Faktycznie jest ładna do klasycznych domów pasuje. Pytam o Creatona, bo znajomy będzie się budował i skusił się na 50 lat gwarancji.
Mam Koramic Alegra 9 u siebie, jest bardzo ładna, absolutnie nic się nie dzieje z dachem (leży już dwa lata), nie było też uszkodzonych dachówek czy problemów z zamkami i mocowaniem (co się podobno zdarza u innych producentów)... POLECAM
Wysłany: śro, 1 lipiec 2015 o godz. 13:25
Temat wątku: drewniane elewacje? :: Temat postu: Odp: drewniane elewacje?
Drewno można bardzo fajnie łączyć z klinkierem. To całkiem popularne w ostatnich latach, bo wracają do łask klasyczne materiały. Polecam ku inspiracji galerię realizacji z klinkieru: http://www.wienerberger.pl/ceg%C5%82y-klinkierowe/galeria/elewacje
Wysłany: wto, 18 sierpień 2015 o godz. 02:10
Temat wątku: Najlepszy material na ściany? :: Temat postu: Odp: Najlepszy material na ściany?
Beton jest też mało przyjemny w samodzielnym budowaniu, bo producent zaleca, żeby przed nałożeniem kleju przeszlifować ręcznie powierzchnię bloczków. Szlifowanie zostawia mnóstwo syfu i przy wietrznej pogodzie nie należy do przyjemności. Przy pustakach ceramicznych krawędzie są fabrycznie wyszlifowane i nie ma potrzeby tego robić na placu budowy. Przy systemie Porotherm Dryfix zaprawę rozpyla się na powierzchnię pustaków i po prostu dostawia kolejną warstwę. Nie ma roboty ze szlifowaniem i nie ma też zagrożenia, że się zgubi poziom, co przy betonie jest podobno nagminne, bo bloczki nie dość że nie do końca trzymają wymiar, to jeszcze samodzielnie można to zrobić przesadzając ze szlifowaniem...
Wysłany: wto, 18 sierpień 2015 o godz. 02:13
Temat wątku: pustaki......pomóżcie.... :: Temat postu: Odp: pustaki......pomóżcie....
Oprócz Dryfix jest jeszcze system Porotherm Profi, czyli coś pośredniego między spoiną z zaprawy mokrej i dryfixem. Ciekawe rozwiązanie - spoina ma tam kilka mm grubości, ale to często wystarczające żeby wyrównać poziom kolejnej warstwy. Moim zdaniem najlepsza dla samorobów jest właśnie ta zaprawa i ten system.