powrót
Wysłany: czw, 17 czerwiec 2010 o godz. 23:53
Temat wątku: czy trzeba pozwolenie albo zgloszenie na studnie wiercona ? :: Temat postu: Odp: czy trzeba pozwolenie albo zgloszenie na studnie wiercona ?
Co do studni to należało by sprawdzić w okolicy jak to wygląda w sensie czy woda jest płytko czy głęboko. Jeśli woda ze studni ma być do celów spożywczych to powinna być dobra jakościowo czyli powinna być z warstw pod kredą. U nas to było dopiero na 40 metrach, ale w każdym regionie jest inaczej, zależy to od układu warstw geologicznych. Papierologia jest straszna, my zleciliśmy wszystko firmie, która zajmuje się wykonywaniem odwiertów, mam dwie teczki dokumentacji na ten temat: jedna przed odwiertem z projektem i pozwoleniem i druga po zakończeniu - odbiór łącznie z badaniem jakości wody, co też potrzebne było do odbioru budowy. Oczywiście na planie też to musiało być ujęte. Wiercili jakieś 2 dni, koszt (ok. 5 lat temu) za projekt 1200 zł, wiercenie ok. 6300 (z rurą PCV, liczą od metra coś ok 150 zł/m), dobra pompa ok 2500, po zliczeniu wszystkich kosztów (prąd do pompy, krąg na studnię z pokrywą, badanie wody itp.) wyszło ok. 11.000. Może się też okazać, że woda ze studni jest np. zażelaziona albo ma za dużo manganu i wtedy należy ją uzdatnić montując stację uzdatniania - koszt różny w zal. od rodzaju stacji od 1000 do 4000 a i pewnie droższe by się znalazło. To tyle co pamiętam, mam nadzieję, że choć trochę pomogę
Wysłany: wto, 22 czerwiec 2010 o godz. 23:17
Temat wątku: jak wyrównać nową działkę? :: Temat postu: Odp: jak wyrównać nową działkę?
Nasza działka to było pole "dosłownie"(20 arów), z prawie całej części budowlanej (ok. 10 arów) zdjęliśmy humus żeby nie zanieczyszczać ziemi (wiadomo jak jest na budowie i co potrafią ekipy:), pozostałą część postanowiliśmy zagospodarować właśnie pod trawnik + drzewka owocowe. Co prawda zorane toto było ale na wiosnę i tak wzięliśmy rolnika, żeby jeszcze raz przeorał (wyglądało po tym koszmarnie:). Teraz przed tym zapewne byśmy zastosowali Randap jak radził ktoś wcześniej - on działa tylko przez części naziemne zielone, nowe chwasty przyjmują się bez problemu :))). Potem było bronowanie - tutaj należy przypilnować rolnika żeby się postarał - dużo zależy od jego staranności, działka płaska jak stół po tym nie będzie na pewno :), my po bronowaniu zaprosiliśmy rodzinkę, wręczyliśmy grabki i każdy jeszcze to wyrównywał i wygrabiał kamyszki przy okazji. Potem to wszystko przelecieliśmy walcem ręcznym własnej konstrukcji - wtedy najlepiej widać czy jest równo - wychodzą górki, dołki ..., znowu grabkami równanie i lekkie spulchnienie i....w wilgotną ziemię posialiśmy trawkę (zwykłą jakąś) i znowu walec - żeby szybko i ładnie urosła powinna mieć w miarę wilgotno czyli zraszanie wskazane (chyba, że spadnie deszcz i wypłuka wszystkie nasiona to wtedy klops - dosiać trzeba hehe). A jak już pojawi się zielony meszek to wtedy radość niesamowita ... do pierwszego koszenia :))) U nas zamiast trawy pierwsze wyszły chwasty bo było dość sucho a my nie mieliśmy jak podlać. Nie wyglądało to za pięknie, skosiliśmy je i z czasem trawa jakoś sobie poradziła ale troszkę to trwało. Po czasie, mając już trochę doświadczenia mogę powiedzieć, że dość trudno jest na tak dużej powierzchni utrzymać samemu piękny i równy trawnik. Działka po jakimś czasie siada, nie robi tego niestety równomiernie, najgorzej jest po zimie - to pewnie zależy od rodzaju gruntu, pojawiają się krety :), ciągle wychodzą kamienie... Ale i tak jest fajnie, przecież kto powiedział że musi być idealnie równo :))))
Wysłany: czw, 24 czerwiec 2010 o godz. 19:53
Temat wątku: czy trzeba pozwolenie albo zgloszenie na studnie wiercona ? :: Temat postu: Odp: czy trzeba pozwolenie albo zgloszenie na studnie wiercona ?
Albinos 2010 :) - nam powódź nie straszna bo mieszkamy daleko od rzeki, chyba, że potop to co innego hehe... a tak na serio to po powodzi studnię należy oczyścić mechanicznie czyli wypompować sporo wody (1-2 dni pompowania powinny starczyć) i oczywiście uzdatnić chemicznie - są jakieś specjalistyczne preparaty do tego... tak myślę.
Kosa - cena rewelacja:)
Wysłany: śro, 30 czerwiec 2010 o godz. 11:32
Temat wątku: jak wyrównać nową działkę? :: Temat postu: Odp: jak wyrównać nową działkę?
Po bronowaniu powinno wyglądać lepiej :) Pewnie zobaczycie jak wyjdzie i wtedy podejmiecie decyzję co dalej, my walcowaliśmy bo ziemia była bardzo pulchna, chodzić po tym nie szło. Ale ziemia ziemi nie równa, u Was może być akurat ok i obejdzie się bez wałowania. Czytałam też gdzieś, że bardzo dobrze wyrównuje ziemię pod trawnik glebogryzarka ale tylko czytałam, z praktyki nie wiem niestety.
Wysłany: wto, 6 lipiec 2010 o godz. 00:30
Temat wątku: jak wyrównać nową działkę? :: Temat postu: Odp: jak wyrównać nową działkę?
"Zwałuj teren w dwóch przeciwległych kierunkach i odczekaj ok 1,5 tygodnia po to, by ziemia dobrze osiadła, podlej ziemię i wysiej nasiona, zainwestuj w siewnik, po pierwsze przyda Ci się do wysiania trawy a po drugie będziesz go wykorzystywał do nawożenia (wysiewanie ręczne powoduje większe zużycie nasion - co widać w postaci gęstych kęp na murawie) Norma wysiewu dla terenu płaskiego to ok 2,5 do 3 kg na 100m2 a dla skarp 3-4kg.
Nasiona najlepiej wysiewać w pochmurny dzień i bezwietrzną pogodę najlepiej po naturalnych opadach. Ilośc nasion trzeba podzielić przez dwa i najpierw iść wzdłuż dłuższego boku, a potem prostopadle do pierwszego wysiewu. Po wysianiu przegrabić a potem dobrze zwałować. Zwałowanie lepiej docisnie je do gleby powodując lepsze uwilgotnienie, oraz nie wywieje ich wiatr . Delikatnie podlać trawnik tak by nasiona nie przemieściły się na jedna stronę. Gdy trawnik będzie miał 3 cm trzeba go ponownie zwałować, co spowoduje lepsze rozkrzewienie. W pierwszych tygodniach obficie podlewaj trawnik, bo siewki są wrażliwe na niedobory wody." - to zapożyczone ze specjalistycznego forum :) Z własnego doświadczenia mogę się pod tym co powyżej podpisać, nasion najlepiej stosować tyle ile piszą na opakowaniu, za dużo moim zdaniem nigdy nie będzie no ale jak by co to zawsze można dosiać :)
Wysłany: nie, 18 lipiec 2010 o godz. 23:25
Temat wątku: vat :: Temat postu: Odp: vat
Pytasz w sensie zwrot różnicy w VAT po wstąpieniu do UE - zwrot osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym ? (inny zwrot nie przychodzi mi do głowy ?)
Z tego co wiem raczej nie, robocizna jest na 7% zazwyczaj, a zwrot Vat po pierwsze dotyczy materiałów, po drugie to zwrot różnicy między obecnym 22% a 7% jaki na dany materiał obowiązywał przed wstąpieniem do UE.
W poniższym linku znajdziesz wszystkie informacje na ten temat.
http://www.mf.gov.pl/index.php?dzial=106&wysw=4&const=1
Wysłany: czw, 22 lipiec 2010 o godz. 12:09
Temat postu: Edycja komentarza pod zdjęciem
Czy jest dostępna funkcja edytuj komentarz lub usuń komentarz pod zdjęciem własnym, innego użytkownika ? Ja nie zauważyłam a wydaje mi się, że byłaby przydatna - czasem jakiś błąd się wkradnie a tu poprawić nie można :(
Wysłany: pią, 23 lipiec 2010 o godz. 11:48
Temat wątku: Edycja komentarza pod zdjęciem :: Temat postu: Odp: Edycja komentarza pod zdjęciem
Ok, dzięki za odpowiedź:) Pozdrawiam
Wysłany: pon, 2 sierpień 2010 o godz. 22:59
Temat wątku: Propozycja zmiany numeracji stron w dziale "Co slychac". :: Temat postu: Odp: Propozycja zmiany numeracji stron w dziale
Popieram !
Wysłany: śro, 4 sierpień 2010 o godz. 23:23
Temat wątku: Jak duży powinien być dom? :: Temat postu: Odp: Jak duży powinien być dom?
Pamiętaj też, że potem to wszystko trzeba sprzątać, ogrzać, utrzymać i remontować :)
Rozważ jakie masz potrzeby i przelicz na możliwości.
Złoty środek - niby takie proste a jak trudno do niego dojść :)
Powodzenia !
Jak by co zawsze można sprzedać i budować następny (tak się pocieszam bo jak wybierałam swój wydawał mi się optymalny a teraz....hmmm kto wie, może kiedyś się skuszę na następną budowę, jak już ten co mam wykończę :)
Wysłany: pon, 16 sierpień 2010 o godz. 19:09
Temat wątku: Harmonogram prac krok po kroku :: Temat postu: Odp: Harmonogram prac krok po kroku
Nawiązując do głównego tematu :) Może komuś się przyda, jedna z możliwych opcji harmonogramu prac krok po kroku:
DOKUMENTACJA I UZGODNIENIA
wybór działki
wypis i wyrys z planu zagospodarowania
warunki zabudowy
projekt budowlany
badanie geotechniczne gruntu
umowa z gazownią
umowa z energetyką
umowa z MPWiK
sprawdzenie księgi wieczystej, ...
zakup działki
pozwolenie budowlane
wybór kierownika budowy
wybór ekipy budowlanej
STAN ZEROWY
zgłoszenie rozpoczęcia robót
usunięcie humusu
utwardzenie drogi
wytyczenie budynku
ustawienie sławojki
wykonanie wykopu pod ławy i stopy fundamentowe
wykonanie wykopu pod ogrodzenie
rozprowadzenie i przepusty dla kanalizacji, przyłącza wody, przyłącza prądu (dom + garaż) i gazu
przepust dla doprowadzenia powietrza do kominka
przepust dla czerpni powietrza
przepusty dla odkurzacza centralnego
stabilizowanie cementem i utwardzenie podłoża pod ławami
wylanie chudziaka pod ławy i stopy
izolacja pozioma na chudziaku
szalowanie ław, stóp i ganku
szalowanie ogrodzenia
wykonanie zbrojenia ław, stóp i ganku + bednarka i uziomy
zalanie ław + stóp + ganku + ogrodzenia + sprawdzenie poziomów
izolacja pozioma na ławach
szalowanie ścian fundamentowych + niezbędne przepusty
zbrojenie ścian fundamentowych
zalanie ścian fundamentowych + ogrodzenia + sprawdzenie poziomów
usunięcie szalunków
izolacja pozioma na ścianach fundamentowych
izolacja pionowa ścian fundamentowych
ocieplenie ścian fundamentowych
usypanie i zagęszczanie piachu na podłogę na gruncie
rozprowadzenie czerpni powietrza, czerpni kominka, odkurzacza centralnego i innych instalacji
wykonanie chudziaka podłogi na gruncie + zbrojenie + dylatacje
izolacja podłogi na gruncie
połączenie izolacji poziomej podłogi i ścian fundamentowych + zakład na naprężenia
drenaż odwodnieniowy (opcja)
zasypanie fundamentów z zewnątrz + obsypanie ścian fundamentowych
zamontowanie ogrodzenia i tymczasowej bramy
STAN SUROWY OTWARTY
murowanie pierwszej warstwy ścian nośnych + sprawdzenie poziomów
murowanie ścian nośnych i nadproży parteru
murowanie ścian działowych parteru
murowanie komina
zbrojenie, szalowanie schodów wewnętrznych
wykonanie zbrojenia wieńca W1, trzpieni TZ, słupa S1, podciągów P1,2,3, belek stropowych,
belek ukrytych BU1,2, balkonu i fragmentów monolitycznych stropu
stęplowanie i ułożenie belek stropowych
deklowanie i ułożenie pierwszej warstwy pustaków stropowych
szalowanie wieńca W1, belek ukrytych BU1,2 i trzpieni TZ, balkonu, fragmentów monolitycznych stropu
oraz mocowanie murłat garażu
zalanie słupa S1, podciągów, stropu, balkonu, wieńca W1, trzpieni TZ, schodów
usunięcie szalunków
murowanie pierwszej warstwy ścian poddasza + sprawdzenie poziomów
murowanie ścian nośnych i nadproży poddasza
murowanie i wykończenie komina
wykonanie zbrojenia wieńca W2, kotew murłat i płatwi Pl1,2, płatwi kalenicowej
szalowanie wieńca W2
zalanie wieńca W2
rozszalowanie wieńca W2
izolacja pozioma wieńca W2 i W1 garażu pod murłaty
impregnacja więźby
podłożenie styropianu pod stelaż zadaszenia ganku
wykonanie więźby
położenie wiatroizolacji domu i garażu
łaty + kontrłaty
położenie dachówki + kominki kanalizy + uchwyt antenowy + ławy kominiarskie
instalacja odgromowa dachu
montaż rynien poziomych
zabicie okien i drzwi
STAN SUROWY ZAMKNIĘTY
osadzenie drzwi zewnętrznych, okien i bramy garażowej
osadzenie okien dachowych
ocieplenie poddasza
INSTALACJE + WYKOŃCZENIE WNĘTRZ
paroizolacja
montaż profili i ułożenie płyt g-k poddasza + wyjście na stryszek + otwory na anemostaty
montaż płyt osb stryszku
rozprowadzenie kanalizacji
wykonanie szamba
przyłącze wody
rozprowadzenie instalacji zw + cw
rozprowadzenie instalacji elektrycznej, rozdzielnicy, instalacji alarmowej ,TV, telefonicznej, sieci komp.
instalacja skrzynek rozdzielaczy
rozprowadzenie instalacji rekuperatora + anemostaty
rozprowadzenie rur odkurzacza centralnego
tynkowanie ścian wewnętrznych + osadzenie puszek elektrycznych
przyłącze energetyczne
ocieplenie i izolacja podłogi na gruncie
rozprowadzenie ogrzewania podłogowego i podłączenia grzejników
przyłącze gazu + montaż zbiornika
montaż pieca i zasobnika - uzbrojenie kotłowni
wykonanie dylatacji wylewki
wylewka z plastyfikatorem + zbrojenie
montaż balustrady antresoli, balkonu i schodów
montaż kominka
zamontowanie rekuperatora
malowanie ścian
montaż grzejników
ułożenie kafli, biały montaż
ułożenie podłogi pływającej poddasza, okładziny schodów, paneli/parkietu
montaż gniazdek elektrycznych
montaż oświetlenia
uzbrojenie instalacji alarmowej
osadzenie drzwi wewnętrznych
montaż listew przypodłogowych
osadzenie parapetów wewnętrznych i zewnętrznych
montaż szaf garderoby
montaż mebli kuchennych + AGD
montaż karniszy
WYKOŃCZENIE ZEWNĘTRZNE
ocieplenie budynku + czerpnia powietrza
tynki zewnętrzne
montaż i malowanie podbitki
montaż rynien spustowych
montaż okiennic
montaż płyt osb poddasza garażu
montaż odkurzacza centralnego
ZAGOSPODAROWANIE TERENU
generalne sprzątanie
wjazd na działkę, podjazd i chodnik
wykonanie tarasu
budowa śmietnika
położenie kafli na ganku
markiza
ścieżki ogrodowe
oświetlenie zewnętrzne
instalacja nawadniająca ogrodu
zagospodarowanie ogrodu
Wysłany: pon, 16 sierpień 2010 o godz. 19:28
Temat wątku: remont - parapet :: Temat postu: Odp: remont - parapet
Tak jak Raterek jestem za parapetami z kamienia (marmur, granit, ew. konglomerat). Nie przeczę, że te z drewna są ładne ale żeby były trwałe muszą być z bardzo dobrego materiału czyli będą drogie, a i tak trzeba je konserwować i jest ryzyko odkształcenia po kontakcie z wodą (czy wilgocią co przy oknach może mieć miejsce). Te z kamienia są dużo trwalsze a wybór kolorów jest ogromny.
Wysłany: śro, 1 wrzesień 2010 o godz. 22:23
Temat wątku: poszukiwanie dzialki :: Temat postu: Odp: poszukiwanie dzialki
Myślę, że chodzi o linię średniego napięcia 15 kV, nie jest to zbyt pożądany element na działce, raz, że ogranicza w jakimś zakresie usytuowanie budynku, dwa to sprawa negatywnego oddziaływania na zdrowie pola elektromagnetycznego (choć tutaj opinie są podzielone).
Wysłany: pią, 10 wrzesień 2010 o godz. 10:10
Temat wątku: Ile to będzie kosztować :: Temat postu: Odp: Ile to będzie kosztować
Witam, mój domek o pow. użytkowej ok. 100 m2 + garaż ok. 18 m2 do tej pory kosztował mnie (wszystkie koszty łącznie z papierologią i wódką dla ekip, bez kosztu działki, uwzględniając zwrot VAT:) ok. 190 000, do wykończenia została górna łazienka i pokoje + schody wewnętrzne, kostka przed domem i ogrodzenie. Budowa co prawda zaczęta w 2004 i ukończona w 2005 roku ale ceny materiałów są obecnie porównywalne a nawet niektóre tańsze, droższa jest natomiast robocizna. Dom z Porothermu 30, dachówka cementowa Brass, tynki cementowo-wapienne + gładzie gipsowe, ocieplenie styropian 10 cm, tynk akrylowy, poddasze wełna 25 i 35 , w tym też dość kosztowna studnia głębinowa, do wszystkiego braliśmy ekipy, ogrzewanie gaz ze zbiornika, piec kondensat dwufunkcyjny, podłogówka + grzejniki, materiały w miarę dobre (choć może nie max drogie). Liczę, że potrzebuję jeszcze jakieś 70 000 do końca czyli łączny koszt ok. 260 000. W mojej okolicy taki domek jak mój można kupić w stanie deweloperskim za ok. 350 000.
Wysłany: czw, 16 wrzesień 2010 o godz. 11:33
Temat wątku: Drenaz :: Temat postu: Odp: Drenaz
Co do średnicy to się nie wypowiem bo nie pamiętam, odnośnie otuliny to jestem za - rura się nie zamuli, a żeby zejść z kosztów to my kupiliśmy "gołą" rurę, do tego osobno włókninę i sznurek i sobie sami zrobiliśmy otulinę :), i działa bez zarzutu !!! Polecam, owinięcie rury włókniną i sznurkiem to żaden problem a wychodzi dużo taniej niż kupienie gotowej już z otuliną.
Wysłany: śro, 22 wrzesień 2010 o godz. 10:43
Temat wątku: Dlaczego mój profil nie ma Rankingu??? :: Temat postu: Odp: Dlaczego mój profil nie ma Rankingu???
A do czego ten ranking służy ?
Wysłany: pią, 24 wrzesień 2010 o godz. 11:06
Temat wątku: Dlaczego mój profil nie ma Rankingu??? :: Temat postu: Odp: Dlaczego mój profil nie ma Rankingu???
Hmm, ale ja widzę tę zakładkę u siebie ???
Wysłany: nie, 3 październik 2010 o godz. 21:49
Temat wątku: Wylewka-Chudziak :: Temat postu: Odp: Wylewka-Chudziak
Też się troszkę zdziwiłam tym B15 i siatkami, u nas jest tak jak pisze Baloo - mdz. 8 a 10 cm jako wyrównanie gruntu pod kolejne warstwy czyli izolację, ocieplenie. Przecież jak dasz 20 cm to dodatkowy koszt !? Chyba, że w projekcie jest tak jak chce majster albo jest mowa już o właściwej wylewce?
Wysłany: czw, 7 październik 2010 o godz. 21:38
Temat wątku: Gaz :: Temat postu: Odp: Gaz
Haniu, jaki gaz masz na myśli ? Ziemny czy ze zbiornika ? My mamy zbiornik za domkiem (liczymy w przyszłości na gaz ziemny). Trzeba było zrobić projekt, nanieść na mapkę zagospodarowania, mieć zgodę strażaka, pozwolenie załatwiała firma, która dostarcza gaz. Jakoś to poszło bezboleśnie.
Wysłany: nie, 9 styczeń 2011 o godz. 15:03
Temat wątku: OGRZEWANIE PODŁOGOWE WODNE :: Temat postu: Odp: OGRZEWANIE PODŁOGOWE WODNE
Ja mam podłogówkę na całym parterze poza salonem - czego teraz bardzo żałuję:( i bardzo jestem z niej zadowolona. Polecam ! W miarę szybko się nagrzewa i co najważniejsze długo oddaje potem to ciepło - kaloryfery w salonie dawno już zimne a podłoga ciągle cieplutka:)