powrót
Wysłany: nie, 16 listopad 2014 o godz. 23:53
Temat wątku: Komin stalowy czy ceramiczny? :: Temat postu: Odp: Komin stalowy czy ceramiczny?
U mnie jest wkład kominowy ze stali nierdzewnej, a część powyżej dachu jest obudowana klinkierem Terca 7-szczelinowym. Cegły wybrane takie, żeby miał jak najniższy parametr nasiąkliwości. Podobno w przypadku komina jest to dość istotne.
Wysłany: nie, 16 listopad 2014 o godz. 23:59
Temat wątku: ściana 1-warstwowa cz 2 :: Temat postu: Odp: ściana 1-warstwowa cz 2
IMHO robienie ściany 3W z założeniem, że warstwa osłonowa jest w betonu komórkowego to jakieś nieporozumienie. Przecież to jeszcze trzeba będzie dodatkowo tynkować! Moim zdaniem technologia trzywarstwowa ma sens tylko wtedy, jeżeli na warstwę zewnętrzną wybiera się cegły klinkierowe, które dają piękny, klasyczny wygląd domu. Przy innym rozwiązaniu trochę nie rozumiem po co ta trzecia warstwa? Można po prostu zrobić 5 cm grubszą izolację termiczną i na nią rzucić tynk. Efekt wizualny będzie identyczny, ściana pod kątem własności fizycznych też się nic nie zmieni. A umówmy się, że nawet pod kątem akustyki warstwa 12 cm betonu komórkowego na ścianie oporowej nic nie pomoże (albo pomoże znacznie mniej niż klinkier lub choćby Porothem).
Odpowiadając na Twoje pytanie - muruj ścianę 2W albo 3W tyle że z klinkierem jako warstwa zewnętrzna :) Obejrzyj sobie realizacje takich inwestycji - to jest bardzo stylowe rozwiązanie...
Wysłany: pon, 17 listopad 2014 o godz. 00:04
Temat wątku: Porotherm T :: Temat postu: Odp: Porotherm T
Porotherm T to bardzo ciekawy materiał, ale to raczej dla inwestorów klasy premium :) Tam jest jeszcze bardzo fajny Porotherm SI, który w grubości 38 cm daje nawet U=0,26. Przy dociepleniu tego materiału 10 cm warstwą wełny mamy mega ciepłą ścianę przy niższym koszcie niż pustaki "T" i niewiele większej grubości muru. Polecam rozważenie takiego rozwiązania dla zainteresowanych tematów:)
Wysłany: wto, 26 styczeń 2016 o godz. 15:32
Temat wątku: Najlepszy material na ściany? :: Temat postu: Odp: Najlepszy material na ściany?
No i jaka jest praktyczność takiej szklanej ścianki? Ani tam się nie wbije gwoździa ani nie wkręci kołka rozporowego... O poziomie izolacyjności akustycznej czy choćby zwykłej mechanicznej odporności na uderzenia nie ma nawet już co wspominać. Nie polecam takiego rozwiązania. Zdecydowanie bardziej sensownie byłoby postawić ściankę z klasycznego Porothermu - który bez wzlędu na trendy w budownictwie i tak jest najbardziej popularny :)
Wysłany: wto, 26 styczeń 2016 o godz. 15:34
Temat wątku: MURY :: Temat postu: Odp: MURY
Ściana 2W jest łatwiejsza do zrobienia? samo wykonanie ocieplenia to dość specjalistyczna wiedza i samemu nie polecam się za to brać. Znam natomiast osoby, które wymurowały sobie samodzielnie dom z opisywanego tutaj Porothermu 44 i nie słyszałem żadnych narzekań na ten materiał.
Wysłany: wto, 26 styczeń 2016 o godz. 15:49
Temat wątku: Dachówka Orea 9 :: Temat postu: Odp: Dachówka Orea 9
Weno37 napisał(a):
Dachówki poddawane procesowi barwienia w masie mają podobny kolor zarówno na wierzchu, jak i w środku.
Nie tylko o kolor chodzi, ale o powłoki zabezpieczające dachówkę, m.in. przed zarastaniem. Te powłoki nie są wypalane przy dachówkach cementowych. Dachówka Orea 9 jako ceramiczna ma wszystkie powłoki wypalane razem z dachówką, przez co są one tak wytrzymałe, jak cała dachówka.
Wysłany: wto, 26 styczeń 2016 o godz. 16:01
Temat wątku: Dachówka betonowa? :: Temat postu: Odp: Dachówka betonowa?
Powłoka chroniąca przed nagrzewaniem? Przecież to jest chłyt marketingowy. Taką powłokę powinna stanowić izolacja pod dachówką, a nie jakiś cudowny preparat na dachówce... Uważam, że zamiast takich "ulepszeń" zdecydowanie lepiej kupić sobie dachówkę ceramiczną.
Wysłany: czw, 23 czerwiec 2016 o godz. 23:09
Temat wątku: MURY :: Temat postu: Odp: MURY
Ceramika + docieplenie nie wychodzi jakoś szczególnie drogo. Można przecież budować z się z Porothermu E3 (trzecia grupa murowa) i zmniejszyć koszty o ładnych kilka tysi. Przecież izolację termiczną i tak się robi dociepleniem, a nośność i akustyczność takiej ścianki będzie barzdo duża. Niemniej jednak dam Panu znać jeszcze znać, jak to w praktyce wygląda.
Wysłany: czw, 23 czerwiec 2016 o godz. 23:14
Temat wątku: Komin stalowy czy ceramiczny? :: Temat postu: Odp: Komin stalowy czy ceramiczny?
Systemowe są brzydsze i nie zawsze pasują do konstrukcji dachu. IMHO sensowniej jest się wymurować np. z cegieł klinkierowych i mieć komin który się zestarzeje później niż pies właściciela ;) mogę polecić ceły 7 szczelinowe Terca. Produkt specjalnie pomyślany w taki sposób, żeby wykorzystywać go w kominkach i na kominach.
Wysłany: czw, 1 wrzesień 2016 o godz. 11:46
Temat wątku: Dachówka Orea 9 :: Temat postu: Odp: Dachówka Orea 9
Sam fakt, że dachówka nagrzewa się mniej od wewnętrznej strony dzięki jakiejś powłoce nie ma większego znaczenia dla temperatury na poddaszu. Przecież po drodze są jeszcze dwie szczeliny wentylacyjne i z 15 cm wełny. Najmniej i tak zawsze nagrzewają się karpiówki, bo dach jest najmniej jednorodny. W domu moich rodziców pod dachem z karpiówki Koramica (bez cudownych powłok) w upalne dni na poddaszu jest tak ze 23 stopnie...
Wysłany: czw, 1 wrzesień 2016 o godz. 11:51
Temat wątku: Z czego postawić ściankę działową? :: Temat postu: Odp: Z czego postawić ściankę działową?
raman napisał(a):
Chyba najlepiej z suporexu :)
Haha to żart? :) Tak się składa, że suporex będzie materiałem o słabej akustyczności i możliwości dowieszenia jakieś obrazka czy zdjęcia. Polecam Porotherm 11,5. Tam nośności na poziomie 70 kg na jeden punkt mocowania to standard! :)
Wysłany: wto, 28 marzec 2017 o godz. 23:35
Temat wątku: MURY :: Temat postu: Odp: MURY
Biorąc pod uwagę koszty sumaryczne domu (choćby samego SSZ) to koszt pustaków to może 10% całości. Tak było przynajmniej u mnie... Droga to jest robocizna i dach :) Moim zdaniem na pustakach to akurat niekoniecznie jest po co oszczędzać, bo różnica między tymi bezfirmówkami a Porothermem nie jest aż tak duża (różnica cenowa oczywiście) a różnica na jakości jest gigantyczna. Choćby sama precyzja wykonania Porothermu w porównaniu do pustaków no name, gdzie trzeba nadrabiać zaprawą, żeby w ogóle dało się trzymać poziome warstwy. Przy porządnych pustakach tego problemu nie ma. To samo z wymiarem na długość - dobre pustaki są w miarę precyzyjnie docinane i trzymają ten wymiar, a no name - to już jak wypadnie, odchyłki są po kilka cm...
Wysłany: wto, 28 marzec 2017 o godz. 23:38
Temat wątku: Najlepszy material na ściany? :: Temat postu: Odp: Najlepszy material na ściany?
Też polecam ceramikę Porotherm - mają dobre parametry i łatwo się z nich muruje. Poza tym nie kruszą się tak jak to ma w zwyczaju tania ceramika...
Wysłany: wto, 28 marzec 2017 o godz. 23:41
Temat wątku: Tynki. :: Temat postu: Odp: Tynki.
Witam. U mnie tynk zewnętrzny to jest Porotherm TO z perlitem. Tynk termoizolacyjny, który pięknie wyrównuje mostki termiczne na ścianie - co widać np. na termowizji. Świetny tynk, łatwy w stosowaniu i niespecjalnie drogi.
Wysłany: wto, 29 maj 2018 o godz. 22:36
Temat wątku: MURY :: Temat postu: Odp: MURY
Z mojego doświadczenia wychodzi, że tynki można względnie szybko i łatwo wysuszyć. Gorzej z wilgocią w ścianie konstrukcyjnej (zaprawa) - tam jest znacznie więcej wody niż w tynkach. Jest jeszcze kwestia nasiąkliwości samego materiału - betony komórkowe nasiąkną bardziej, ceramika porotherm - trochę mniej. Dobrym rozwiązaniem jest też murowanie na cienką spoinę, bo tam zawartość wody w zaprawie jest radykalnie niższa. Do Porothermu jest też zaprawa Dryfix, która zawiera szczątkowe ilości wody i umożliwia obciążanie muru po 48 godzinach od momentu jej wykonania. To już znacznie skraca cały proces i często jest decydujące w sytuacji, kiedy ktoś chce docieplać ścianę w tym samym sezonie, co wykonał ściany konstrukcyjne.
Wysłany: wto, 29 maj 2018 o godz. 22:47
Temat wątku: Strop drewniany czy gęstożebrowy ? :: Temat postu: Odp: Strop drewniany czy gęstożebrowy ?
Witam, w moim przypadku również jest zastosowany strop gęstożebrowy z systemu Porotherm. Jest jeden punkt podparcia (ściana wewnętrzna, ale rozpiętości i tam mam spore, bo nad salonem to jest 7 metrów. Zero ugięcia stropu :)
Wysłany: wto, 29 maj 2018 o godz. 22:50
Temat wątku: dachówka czy blachodachówka :: Temat postu: Odp: dachówka czy blachodachówka
Blachodachówka niestety ma bardzo niską jakość - w porównaniu choćby z dachówką ceramiczną. Jeśli ktoś szuka oszczędności, ale chce mieć koniecznie płaską dachówkę - niech sobie bierze blachę. Jak ktoś chce mieć to porządnie zrobione - trzeba postawić na materiał typu ceramiczna Orea 9, ewentualnie coś zbliżonego.
Wysłany: pią, 27 lipiec 2018 o godz. 23:22
Temat wątku: Piękna cegła w mieszkaniu bez cegły? "Imitacja Cegły" :: Temat postu: Odp: Piękna cegła w mieszkaniu bez cegły?
Imitacja zawsze będzie tylko imitacją... Poza tym po 4-5 latach dopiero zacznie się zużywać i wtedy łatwo pożałować, że się wzięło beton albo keramzyt zamiast klinkieru z ceramiki. Nie jest też do końca prawdą, że klinkiery są mało ciekawe i że się przejadły - polecam rzucić okiem choćby na klinkier Cassia Long:
Wysłany: pią, 27 lipiec 2018 o godz. 23:25
Temat wątku: Strop drewniany czy gęstożebrowy ? :: Temat postu: Odp: Strop drewniany czy gęstożebrowy ?
Tam to akurat dane są mocno zafałszowane - widać od razu kogo wspiera ta stronka ;-) Co do samej technologii to tak jak pisałem - systemowy strop Porothermu, który można mieć w super cenie jeżeli się kupuje w pakiecie z pustakami - jest po prostu absolutnie najbardziej logicznym i efektywnym rozwiązaniem.
Wysłany: pon, 27 sierpień 2018 o godz. 13:52
Temat wątku: dachówka tondach :: Temat postu: Odp: dachówka tondach
Kompozyt waży jakieś 3 kilo na metr kwadratowy. Ceramika (nawet te lżejsze odmiany typu Alegra 9) - jakieś 40 kilo. Różnica na stabilności i akustyce jest oczywista, na korzyść dachówki ceramicznej oczywiście