powrót
Wysłany: pon, 27 sierpień 2018 o godz. 13:57
Temat wątku: Titania glazurowana czy angobowana :: Temat postu: Odp: Titania glazurowana czy angobowana
To zależy co się komu podoba. Są klienci, którzy po prostu nie chcą mieć dachu w połysku - i szukają wręcz dachówek matowych. Można zrobić zmatowioną wersję powłoki angobowanej (coś takiego ma np. dachówka płaska Koramic Orea 9), ale o matowej glazurze to nie słyszałem :) Co do właściwości użytkowych, moim zdaniem nie ma już jakiejś szczególnie dużych różnic między np. angobą szlachetną a glazurą. Są to dachówki o bardzo dużym poślizgu i tak naprawdę jedyny element, który byłby na korzyść glazury wyjdzie po kilku (albo i kilkunastu) latach użytkowania. Glazura jest po prostu dużo bardziej trwałym sposobem zabezpieczenia dachu. Niemniej jednak nie oznacza to, że osoby, które nie lubią błyszczących dachów nie znajdą nic dla siebie :) Polecam właśnie obejrzenie sobie w dowolnym składzie dachówki Koramic Orea.
Wysłany: pon, 27 sierpień 2018 o godz. 14:00
Temat wątku: Komin stalowy czy ceramiczny? :: Temat postu: Odp: Komin stalowy czy ceramiczny?
Stalowe nie nadają się do każdego rodzaju dachu i nie wyglądają tak ładnie, jak klinkierowe. Ale na pewno będzie to tańsze rozwiązanie niż komin z cegieł, choćby tych szczelinowych od Terca...
Wysłany: pon, 27 sierpień 2018 o godz. 14:05
Temat wątku: Najlepszy material na ściany? :: Temat postu: Odp: Najlepszy material na ściany?
Do Porothermu bardziej nadaje się wełna mineralna, a nie styropian. Wynika z różnego oporu dyfuzyjnego tych materiałów. Wełna ma dużo lepsze właściwości paroizolacyjne, co przekłada się na lepsze odprowadzanie pary wodnej z pustaka ceramicznego - który też słynie z właściwości "oddychających", czyli właśnie z dobrej paroizolacji. Jeśli ścianę zamknie się dyfuzyjnie, to para wodna może się kondensować w murze i punktowo obniżać izolacyjność termiczność - po prostu pojawią się w ścianie miejsca obniżonej izolacji i zimniejsza ściana. To z kolei może skutkować występowaniem grzyba i pleśni w tych miejscach we wnętrzu domu. Ale to oczywiście sytuacje ekstremalne, które wynikają też m.in. ze złej cyrkulacji powietrza w samym domu. Niemniej jednak to "oddychanie" ścian z Porothermu oznacza właśnie sprawniejsze odprowadzanie wilgoci użytkowej na zewnątrz.
Wysłany: czw, 2 maj 2019 o godz. 13:55
Temat wątku: Jaka dachówka? :: Temat postu: Odp: Jaka dachówka?
Ale co masz na myśli pisząc o dachu z prefabrykatu? Moim zdaniem to w żaden sposób nie jest alternatywa dla pokrycia z dachówki. Prefabrykat to jest dobry na duże połacie, gdzie liczy się ilość przykrytych m2, a nie jakość samego pokrycia... Dla domu jednorodzinnego to nie ma sensu - nie ta jakość po prostu. Trudno porównać takie pokrycie z ciężką dachówką ceramiczną, np. Koramic Alegra 9 (prawie 40 kg na m2). Izolacyjność akustyczna i bezwładność cieplna takiej dachówki są nieporównanie lepsze, niż jakiegokolwiek prefabrykatu.
Wysłany: czw, 2 maj 2019 o godz. 13:57
Temat wątku: pustaki......pomóżcie.... :: Temat postu: Odp: pustaki......pomóżcie....
Szybiej i taniej idzie postawić ścianę z klasycznych pustaków, niż prefabrykatu. Przy wydajnej ekipie i dobrym materiale konstrukcyjnym (Porotherm 25 Dryfix), do stanu SSO można dojść w 4-5 miesięcy.
Wysłany: czw, 2 maj 2019 o godz. 14:03
Temat wątku: Drewniane elewacje, co wybrać? :: Temat postu: Odp: Drewniane elewacje, co wybrać?
Ja nie mam przekonania do drewna na elewacji, ze względu na to, że nie jest to rozwiązanie bezobsługowe. Trzeba co parę lat impregnować i szlifować. W naszym przypadku wygrała koncepcja z płytką klinkierową Terca. Wygląda to też bardzo ładnie, a przynajmniej nie będzie się tak szybko starzeć...
Wysłany: śro, 27 listopad 2019 o godz. 12:00
Temat wątku: Ściana trójwarstwowa a zewnętrzne ocieplenie budynku :: Temat postu: Odp: Ściana trójwarstwowa a zewnętrzne ocieplenie budynku
Witam, Maxy wymuszają zastosowanie grubszej warstwy izolacyjnej - a to niestety może doprowadzić, że ściana trójwarstwowa zrobi się naprawdę gruba - trochę jak bunkier :D Moim zdaniem Porotherm 25 to jednak najbardziej optymalne rozwiązanie.
Wysłany: śro, 27 listopad 2019 o godz. 12:02
Temat wątku: Czy ktoś budował dom z Ytonga lub Solbetu Ideal? :: Temat postu: Odp: Czy ktoś budował dom z Ytonga lub Solbetu Ideal?
Domy drewniane są też niestety dość kosztowne - przy tym samym metrażu (powiedzmy 140 m2) dom drewniany będzie na poziomie domu z Porothermu - a przecież jakość i trwałość domu z ceramiki jest nieporównywalnie wyższa...
Wysłany: śro, 27 listopad 2019 o godz. 12:04
Temat wątku: Komin stalowy czy ceramiczny? :: Temat postu: Odp: Komin stalowy czy ceramiczny?
Powiem tak: kominy stalowe mogą nie przetrwać próby czasu... Cegły klinkierowe będą nie do ruszenia przez wiele lat. Również z własnego doświadczenia mogę polecić do tego celu klinkierówki szczelinowe Terca - trzymają parametry a są tańsze i lżejsze od cegły pełnej.
Wysłany: śro, 27 listopad 2019 o godz. 12:21
Temat wątku: Płaska dachówka Simpla :: Temat postu: Odp: Płaska dachówka Simpla
Jasne, żadna angoba nie może być porównywana z glazurą w kwestii połyskliwości czy śliskości powierzchni. Moim zdaniem wybór między matową Oreą a połyskliwą simplą to raczej kwestia estetyki, bo funkcjonalnie są to bardzo zbliżone produkty, tak naprawdę o tych samych parametrach... Moim zdaniem Orea wygląda po prostu nowocześniej, ale to wszystko zależy od całościowego projektu budowlanego konkretnej inwestycji.