powrót
Wysłany: wto, 29 wrzesień 2009 o godz. 16:28
Temat postu: System rekuperacji - czy warto?
Czy dysponuje ktoś informacjami na temat zastosowania rekuperacji? Wiem, że dużym atutem rekuperacji jest zwiększona energooszczędność budynku. Nurtują mnie natomiast następujące wątpliwości.
1. Jak wygląda sprawa z utrzymaniem w czystości przewodów rekuperacji?
2. Czy funkcjonowanie rekuperacji jest głośne?
3. Przerwy, wyłączenia, awarie - przy zastosowaniu rekuperacji nie realizuje się kominów wentylacyjnych. Jak to wygląda przy dłuższych przestojach systemu?
Wysłany: czw, 8 październik 2009 o godz. 19:20
Temat wątku: mam działkę co dalej :: Temat postu: Odp: mam działkę co dalej
no to teraz już będzie z górki. :)
Jeżeli chodzi o formalności to w dziale jak budować jest ciekawe zestawienie fomalności urzędowych:
http://www.mybudujemy.pl/?module=articles&action=read&id=64
No i oczywiście następny krok to znalezienie projektu. Trzeba przegrzebać się przez kilka tysięcy propozycji. :)
Wysłany: pon, 12 październik 2009 o godz. 14:07
Temat wątku: Dom parterowy czy z poddaszem :: Temat postu: Odp: Dom parterowy czy z poddaszem
w domu parterowym większa jest również połać dachu, większe fundamenty, większa zabudowa (koszt działki). Mniejsza to chyba jest tylko jego wysokość.
Wysłany: pon, 12 październik 2009 o godz. 14:23
Temat wątku: ile powinny "odstać" mury po wybudowaniu? :: Temat postu: Odp: ile powinny
temat ciekawy ale chyba rozbieżności mogą głównie wynikać z technologii stawiania ścian i docieplenia. Wydaje mi się, że w większości przypadków z dociepleniem i tynkami nie trzeba specjalnie wyczekiwać. Zwyczajowo wykonuje się to na etapie wykończenia a od postawienia ścian to naturalnie trochę czasu upłynie. :)
Wysłany: pon, 12 październik 2009 o godz. 14:57
Temat wątku: System rekuperacji - czy warto? :: Temat postu: Odp: System rekuperacji - czy warto?
Miałem przyjemność pisać z jednym z budujących i realizujących rekuperację.
link do galerii: http://www.mybudujemy.pl/?module=gallery&gallery_id=77&user_id=3274711888722423822
Mogę potwierdzić słowa Elmy.
Również ten inwestor napisał mi, że na pytanie jak czyścić przewody rekuperacji usłyszał, że powinno się je co 10/15 lat wymieniać. Znaczy rozrywać ściany i kłaść świeże, czyste. :)
Pozwolę sobie zacytować wiadomość:
Czyszczenie instalacji wymaga wymiany filtrów powietrza raz na rok, (na początku co pół roku ze względu na prace w domu po przeprowadzce), sprawdzenie czy odpływ skraplacza nie jest zabrudzony i nie wysechł (1xrok), niestety po 10latach trzeba wymienić rury wentylacyjne, ale mój wykonawca mówi, że nawet do 15 lat. Zobaczymy jak wyjdzie w praktyce :)
Wysłany: pon, 12 październik 2009 o godz. 16:43
Temat wątku: Ogrzewanie :: Temat postu: Odp: Ogrzewanie
Widzę że dużym powodzeniem cieszy się ogrzewanie kominkowe. Rozmawiając z użytkownikiem takiego systemu dowiedziałem się, że przy ogrzewaniu kominkowym widoczne są po pewnym czasie smugi w miejscach gdzie przebiega instalacja. Podobno ciekawszą (ale niestety troszkę droższą) alternatywą jest zastosowanie wkładu kominkowego z płaszczem wodnym.
Wysłany: czw, 15 październik 2009 o godz. 22:01
Temat wątku: centralny odkurzacz :: Temat postu: Odp: centralny odkurzacz
tyle co podpatrzyłem u szwagra. Jednostkę centralną zainstalował w garażu. Rozprowadził instalację po całym domu. Teraz chodzi po domu z wężem. Wsadza do dziureczki. Odkurzacz się automatycznie zalącza i sprzątanie jak talala.
Myślę, że instalacja mniej dyskusyjna aniżeli np.: rekuperacja
Co jest niepsujące? :)
w instalacji to pewnie są rury. :) a jezeli pytasz o firmę to nie mam pojęcia :(
Wysłany: śro, 28 październik 2009 o godz. 10:18
Temat wątku: Usytuowanie domu na działce :: Temat postu: Odp: Usytuowanie domu na działce
Studiowałem temat usytuowania domu na działkę i sprawa nie jest tak oczywista. Firmy projektowe proponują usytowanie domu opierając się na prostym założeniu. Pokój dzienny oraz taras powinien być zlokalizowany od strony południowej, południowo-zachodniej. Od strony północnej powinno być jak najmmniej pomieszczeń użytkowych. Najlepiej garaż, ganek. Najlepsza działka w tym przypadku to taka z wjazdem od północy.
Myślę, że należy podejść do tematu indywidualnie. Jakie są nasze oczekiwania względem doświetlenia pomieszczeń i możliwości usytuowania na działce. O ile mi wiadomo większość pracowni posiada domy w odbiciu lustrzanym i wyraża zgody na zmiany w stolarce, tarasach. W związku z czym może się okazać że wybrany projekt, który zgodnie z sugestią pracowni nie pasuje na naszą działkę po delikatnych zmianach będzie nam odpowiadał.
Wysłany: pon, 1 luty 2010 o godz. 16:48
Temat wątku: Jakie okna PCW? :: Temat postu: Odp: Jakie okna PCW?
w ostatnim czasie spotkałem się z problemem przyjęcia reklamacji na okna firmy BUDVAR. Okna były założone przez autoryzowanego dystrybutora firmy BUDVAR - PATI z Bielska-Białej. Po 3 miesiącach od momentu założenia, podczas grudniowych mrozów, nastąpiło pęknięcie wewnętrznej szyby. Szyba pękła samoistnie w rogu okna. Na złożoną reklamację firma BUDVAR za pośrednictwem wspomnianej firmy "PATI" odpowiedziała odmownie w ciągu dwóch dni. Nie dokonali żadnych oględzin ani ekspertyzy. Po prostu spuścili klienta po brzytwie.
Dopiero zwrócenie uwagi na sposób załatwienia poskutkowało pojawieniem się przedstawiciela firmy, który zweryfikował uszkodzenie. Po ściągnięciu listwy bocznej okazało się, że pęknięcie poszło od krawędzi szyby. Jak sam przedstawiciel stwierdził, uszkodzenie to nie mogło nastąpić z winy użytkownika. Musiało mieć miejsce przy produkcji, transporcie, montażu. Naprężenia wywołane mrozami wydobyły tylko wadę.
Oczywiście "BUDVAR" za pośrednictwem firmy "PATI" po raz wtóry (tym razem już po 10 dniach) przysłało identyczną odmowę - gwarancja nie obejmuje uszkodzeń mechanicznych.
Pozostaje Sąd Konsumencki, ekspertyzy itd. Sprawa (w ocenie specjalistów) jest bez problemu do wygrania. Niemniej jednak żenujące jest, że firma zamiast budować swoją markę, działa na przekór zaoszczędzając przy tym do 150zł (m2 szyby kosztuje producenta 50zł).
To tak dając pod rozwagę kolejną markę.
Wysłany: sob, 13 luty 2010 o godz. 14:07
Temat wątku: strop! :: Temat postu: Odp: strop!
ze względu na koszt zdecydowanie lepiej przy parterówce zrealizować strop drewniany. Chyba, że planujesz w przyszłości w jakiś sposób zaadoptować poddasze pod cele użytkowe.
Wysłany: pon, 15 luty 2010 o godz. 18:22
Temat wątku: jak długo trwa Wasza Budowa? :: Temat postu: Odp: jak długo trwa Wasza Budowa?
miałem przyjemność uczestniczyć przy realizacji domu, którego budowa wraz z pracami wykonczeniowymi oraz umeblowaniem trwała 2,5 miesiąca. Tak, więc technologicznie nie stanowi to problemu.
Jednak przy takiej realizacji wydanie góry pieniędzy również nie powinno stanowić problemu.
Wysłany: pon, 15 luty 2010 o godz. 18:46
Temat wątku: z piwnicami czy bez piwnic :: Temat postu: Odp: z piwnicami czy bez piwnic
No właśnie fajnie mieć i ci, co mają doceniają rupieciarnię, ale... piwnica to jakby koszt jednej kondygnacji tylko z gorszymi widokami.
Podsumowując powyższe sugestie to decyzję powinna determinować działka. Jeżeli jest spory skos lub czeka nas wymiana gruntu to dołożenie do piwnicy może być całkiem rozsądne.
Jeżeli zaś mieszkamy na moczarach to choćby się Fiona upierała to lepiej sobie odpuścić.
Jest jeszcze jedno wyjście (wyjątkowo doceniane przez mą lubą). Piwnica zlokalizowana poza budynkiem. Nie ma jak w niedzielny, zimowy poranek wyskoczyć do piwniczki po dżemik na śniadanie. hehehe...
Nie kapuje, o co chodzi z tym kultem piwnicy pod kotłownie. (No chyba że planujecie kocioł na paliwo stałe.)
Wysłany: pon, 15 luty 2010 o godz. 19:00
Temat wątku: Co zrobić aby mieć dom energooszczędny? :: Temat postu: Odp: Co zrobić aby mieć dom energooszczędny?
do Zielona.. przychodzi ostra zima. Śnieg łamie słupy wysokiego napięcia i nasz "intelygentny" dom coś jakby nie kuma.
Na serio to fajny gadżet, ale da się i żyć bez tego.
Co do energooszczędności to trudno coś dodać po przedmówcach. Biorąc pod uwagę certyfikaty to akcja pic na wodę. Dobry wskaźnik uzyskasz jak się dogadasz z certyfikującym i jak... zastosujesz rekuperację.
Reszta ma drugorzędne znaczenie.
Wysłany: pon, 15 luty 2010 o godz. 19:41
Temat postu: nadchodzi odwilż kredytowa!!?
A świstak Phil zobaczył swój cień, co podobno oznacza jeszcze 6 tygodni kredytowych mrozów.
Jeżeli jednak ktoś spotkał się z pierwszą jaskółką to będę wdzięczny za informacje.
Troszkę mnie poniosło, ale to tylko tęsknota za wiosną. Formułując inaczej to podobno bankowa konkurencja wymogła zluzowanie warunków uzyskania kredytów hipotecznych. Czy ktoś spotkał się z jakimiś pierwszymi oznakami?
Wysłany: śro, 24 luty 2010 o godz. 12:44
Temat postu: Jak znaleźć ładną działkę?
Czy szczęśliwi posiadacze mogliby podzielić się swoimi patentami na upolowanie wymarzonego kawałka gruntu?
Mam wrażenie, że na ogłoszenia pojawiające się w internecie, czy lokalnych gazetach nie ma, co liczyć.
Wysłany: śro, 24 luty 2010 o godz. 12:50
Temat wątku: nadchodzi odwilż kredytowa!!? :: Temat postu: Odp: nadchodzi odwilż kredytowa!!?
a dziękuję za informacje. Planuję w najbliższym czasie odświeżyć oferty. Zastanawia mnie natomiast możliwość negocjowania warunków kredytowych. Ciekawy jestem, czy istnieje możliwość uzgodnienia lepszych warunków od tych proponowanych przez bank.
Czy ma ktoś doświadczenie w tym zakresie?
Wysłany: wto, 30 marzec 2010 o godz. 08:29
Temat wątku: inteligentny dom :: Temat postu: Odp: inteligentny dom
Oszczędzanie to panowanie nad światłem i ogrzewaniem. Tutaj automatyka może nas wspomóc. Również niewątpliwa wygoda. Zaprogramowanie scen świetlnych. Sterowanie ogrzewaniem w poszczególnych pomieszczeniach z pozycji panelu, odsłanianie rolet, wygodne programowanie zewnętrznego oswietlenia itp itd
W ramach ciekawostki to powoli zaczyna wchodzić automatyka sterowana sztuczną inteligencją. Podobno już pierwsze budynki fukcjonują w oparciu o to rozwiązanie.
Wysłany: wto, 30 marzec 2010 o godz. 08:35
Temat wątku: ogrzewanie kominkowe :: Temat postu: Odp: ogrzewanie kominkowe
Czy ciekawszym rozwiązaniem nie jest kominek z płaszczem wodnym?
Nie ma problemu z rozprowadzeniem kanałów. Dodatkowo na ścianach w miejscu przewodów instalacji ogrzewania kominkowego tworzą się szare plamy.
Wysłany: wto, 30 marzec 2010 o godz. 08:55
Temat wątku: z piwnicami czy bez piwnic :: Temat postu: Odp: z piwnicami czy bez piwnic
w tym co napisała Marta jest sporo prawdy. Podpiwniczenie zaczyna wyglądać sensownie, kiedy nie stanowi zbędnych pomieszczeń i docelowo zmniejsza wielkość (drogiej) powierzchni użytkowej budynku.
Mawitt wyliczył koszt 70m2 piwnic na 37tys - tj. około 600zł m2. Biorąc pod uwagę, że koszt fundamentów wyniósłby zapewne około 17tys - to można przyjąć że m2 podpiwniczenia wynosi około 290zł?!
Wygląda to bardzo fajnie w zestawieniu z 2000 - 3000tys/m2 pow. użytkowej budynku... o ile to są wszystkie koszty.
Czy ma ktoś jakieś szczegółowe wyliczenie kosztów piwnic? W rozbiciu na ściany, podłogę, strop, komin, schody itd?
Chciałbym skonfrontować powyższe wyliczenia. Zastanawiam się również, czy opłaca się częściowe podpiwniczenie.
Wysłany: śro, 31 marzec 2010 o godz. 16:34
Temat postu: ogrodzenie działki
Zastanawiam się nad ogrodzeniem działki przed budową. Troszkę czasu minie zanim zacznę realizację, dlatego chciałbym częściowo ją zagospodarować. (sadzenie drzewek itp) Niestety, albo stety, lokalne zwierzątka lubują się w świeżo zasadzonej roślinności.
Myślę, aby z trzech stron ogrodzić standardową siatką, a przód jakoś prowizorycznie zamknąć.
Po pierwsze to zastanawiam się nad podmurówką pod siatkę. Obiło mi się, że są jakieś elementy prefabrykowane, które wygodnie i niedrogo zastępują ten problem.
Po drugie nie mam koncepcji jak efektownie i ekonomicznie zamknąć działkę z przodu.
Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.