powrót
Wysłany: sob, 29 wrzesień 2018 o godz. 20:43
Temat wątku: ceramiczna porotherm + styropian czy porotherm 38 bez styropianu?????? :: Temat postu: Odp: ceramiczna porotherm + styropian czy porotherm 38 bez styropianu??????
Materiał jest bardzo ciekawy, ale moim zdaniem lepiej w wersji 44 cm. Ogólnie Porotherm T to najwyższa półka w kwestii materiałów jednowarstwowych. Minusem jest oczywiście cena, ale do jakości nie ma się absolutnie co przyczepiać.
Wysłany: pią, 28 grudzień 2018 o godz. 21:28
Temat wątku: Ściana działowa - ceramika vs bloczki gipsowe :: Temat postu: Odp: Ściana działowa - ceramika vs bloczki gipsowe
Izolacja termiczna nic nie pomoże przy tego typu ścianie. Mostki termiczne i tak będą dotkliwe i wyjdą przy termowizji. Sama warstwa nośna musi być lepiej zabezpieczona. Porotherm 25 cm z mokrą zaprawą cementowo-wapienną to minimum dla nowoczesnego budownictwa!
Wysłany: pią, 28 grudzień 2018 o godz. 21:34
Temat wątku: Jaka dachówka? :: Temat postu: Odp: Jaka dachówka?
Olo napisał(a):
W dodatku jest sporo lżejsza od tej ceramicznej przy zachowaniu bardzo wysokiej wytrzymałości. Dodatkowy plus to łatwy montaż (bo ceramiczną nie ma co ukrywać, nawet fachowcy potrafią źle położyć, szczególnie na bardziej skomlikowanym dachu). No i jeszcze sprawa ceny - kompoztyowa dachówka jest sporo tańsza.
Jakie są zalety niskiej masy kompozytu? Bo ja jakoś nie widzę plusów... Moja dachówka (Alegra 9) waży prawie 40 kg na metr kwadratowy, ale izolacyjność akustyczna i bezwładnośc cieplna są takie, że mogę sobie przy 35 stopniach na zewnątrz spać w chłodku na poddaszu. Kompozyt ma sens wyłącznie przy założeniu, że poddasze będzie stanowiło pustkę powietrzną jako izolacja termiczna dla parteru. Jeśli kogoś stać na takie rozwiązanie konstrukcyjne - spoko. Ja wolę racjonalnie wykorzystywać przestrzeń, stąd decyzja o montażu droższej dachówki ceramicznej Koramic. A co do samej łatwości ułożenia - nie zgadzam się, żeby układanie ceramiki było trudne - tym bardziej, że 90 dachówek ma teraz podwójne zamki... Natomiast polscy fachowcy oczywiście wszystko potrafią spaprać, czego też doświadczyłem podczas budowy (ale akurat dach wyszedł na tip-top :)
Wysłany: pią, 28 grudzień 2018 o godz. 21:38
Temat wątku: pustaki......pomóżcie.... :: Temat postu: Odp: pustaki......pomóżcie....
Pustaki szalunkowe to mało praktyczne rozwiązanie, ze względu na koniecznośc zalewania betonem i potem długotrwałego procesu schnięcia (a często i tak beton pęka albo się rozwarstwia i ściany są niejednolite akustycznie albo termicznie). Mamy XXI wiek, więc takie rozwiązanie powinno już być przeszłością. Taniej i szybciej będzie wymurować taką ścianę z pustaków ceramicznych typu Porotherm 25 cm, który też można nadlać zaprawą, żeby poprawić izolacyjność akustyczną. Ale mało kto raczej tak robi - materiał jest sam w sobie dobry akustycznie...
Wysłany: nie, 24 luty 2019 o godz. 22:02
Temat wątku: Ściana działowa - ceramika vs bloczki gipsowe :: Temat postu: Odp: Ściana działowa - ceramika vs bloczki gipsowe
Ściany działowe muszą być po pierwsze solidne i umożliwiać zawieszenie np. szafek, ale też dobre akustycznie. Ja mam pomiędzy sypialnią a pokojem syna ścianę z Porothermu 11,5 cm i szczerze mówiąc nie zdarzyło mi się słyszeć czegokolwiek od niego z pokoju. Jeśli już to od strony drzwi... Przez ścianę nie słychać praktycznie nic.
Wysłany: nie, 24 luty 2019 o godz. 22:03
Temat wątku: Najlepszy material na ściany? :: Temat postu: Odp: Najlepszy material na ściany?
Ale to jest rozwiązane czysto pod kątem designu, a nie funkcjonalności. To już lepiej dokleić sobie płytki klinkierowe typu Terca - przynajmniej dodadzą kilkanaście db do izolacyjności akustycznej... :)
Wysłany: nie, 24 luty 2019 o godz. 22:10
Temat wątku: Stare dachówki " holenderka" :: Temat postu: Odp: Stare dachówki
Kompozyt to materiał tak daleko od ceramiki pod kątem funkcjonalnym, że nie da się go traktować jako alternatywę dla dachówek ceramicznych. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest poszukanie względnie taniej dachówki ceramicznej - choćby Koramic Alegra 9. Izolacyjność akustyczna będzie zdecydowanie wyższa, tak samo jak odporność na czynniki zewnętrzne, uszkodzenia mechaniczne czy trwałość powłok zabezpieczających i koloru. Niestety z tym ostatnim elementem jest tak, że wszystkim się wydaje, że skoro nie ma różnicy wizualnie w składzie budowlanym to naprawdę nie ma różnicy. Dajcie 3-4 lata tym materiałom poleżeć na dachu przy palącym słońcu w lecie i wilgoci przez okres jesienno-zimowy. Zobaczycie na czym polega ta legendarna jakość dachówek ceramicznych... :)
Wysłany: wto, 30 lipiec 2019 o godz. 10:32
Temat wątku: Dachówki ceramiczne :: Temat postu: Odp: Dachówki ceramiczne
No jak to? Poniżej screen z oficjalnej karty technicznej Koramic Alegra. Jest 9 szt na m2. Porównaj sobie też wymiary - Alegra jest większa:
Zapotrzebowanie dachówekŚrednie zapotrzebowanie dachówek na 1 m² 9 szt./m² Minimalna długość krycia 394 mm Maksymalna długość krycia 414 mm Szerokość krycia 269 mm Długość dachówki 477 mm Szerokość dachówki 314 mm Ciężar 4 kg/szt.
Wysłany: wto, 30 lipiec 2019 o godz. 10:38
Temat wątku: zaprawa murarska czy pianka murarska??? :: Temat postu: Odp: zaprawa murarska czy pianka murarska???
To są dwa różne systemy i nie jest tak, że da się je stosować zamiennie. Trzeba mieć przede wszystkim odpowiednie pustaki, dostosowane do konkretnego systemu murowania. Przede wszystkim, pustaki do Dryfixa są specjalnie szlifowane, mają idealnie dopasowaną wysokość i przede wszystkim - są w ogóle o kilka milimetrów wyższe, niż pustaki do standardowej budowy P+W. Koszty też są oczywiście wyższe, niż w przypadku zwykłych pustaków, ale to się potem kalkuluje, bo do Dryfixa jest darmowa zaprawa (sucha zaprawa w piance). Kwestia kosztów budowy (brak konieczności mieszania zaprawy, zakupu i dostawy półproduktów, zużycia wody i prądu, etc) to już oczywistości. Koniec końców uważam, że system Dryfix to przyszłość budownictwa, chociaż oczywiście jakieś tam wady ma - np. to, że ściana jest nieco lżejsza i ma lekko obniżoną izolacyjność akustyczną.
Wysłany: wto, 30 lipiec 2019 o godz. 10:41
Temat wątku: Komin stalowy czy ceramiczny? :: Temat postu: Odp: Komin stalowy czy ceramiczny?
Ja polecam cegłę pełną na kominy - kominki wewnątrz domu. Widziałem swego czasu masywny komin zewnętrzny, dostawiony do fasady budynku (nowoczesne budownictwo!) z cegły klinkierowej Terca i wyglądało to przeciekawie.
Wysłany: czw, 29 sierpień 2019 o godz. 07:03
Temat wątku: Kuchnia otwarta na salon??? :: Temat postu: Odp: Kuchnia otwarta na salon???
My teraz robiliśmy wyspę z doklejonymi od tyłu (tam gdzie nie ma szuflad) płytkami klinkierowymi Terca. Ogólnie więcej klinkieru robi robotę w kwestii wizualnej. Pomieszczenia wyglądają na takie bardziej loftowe i ma to fajny, świeży styl. Polecam :-)
Wysłany: czw, 29 sierpień 2019 o godz. 07:09
Temat wątku: Dom z bali - dobry czy zły pomysł? :: Temat postu: Odp: Dom z bali - dobry czy zły pomysł?
Jako dom całoroczny o metrażu przynajmniej 100 m2 jest to po prostu nieopłacalne. Porównajcie sobie koszty wymurowania domu w klasycznej technologii - np. najpopularniejszy Porotherm 25 cm + 15 cm izolacji. Przy większym metrażu dom murowany będzie tańszy, niż drewno. Nie mówiąc już o po prostu lepszych parametrach użytkowych ścian murowanych - izolacyjność akustyczna ściany murowanej będzie na poziomie 45 dla ściany działowej i 55 db dla nośnej. Przy domu z bali takie wartości są osiągalne tylko przy wykorzystaniu drogich mat akustycznych. Stropy drewniane kontra płyta stropowa czy chociażby strop gęstożębrowy to też bardzo duża różnica - na niekorzyść drewna - w kwestii akustyki. A jak nie będziecie stosować tych mat to uwierzcie mi, że ciężko się żyje na dłuższą metę w domu drewnianym.
Wysłany: pią, 27 grudzień 2019 o godz. 10:37
Temat wątku: MURY :: Temat postu: Odp: MURY
Najzdrowsze materiały to takie, które są otwarte dyfuzyjnie i mają jakąś tam paroprzepuszczalność. Na zachodzie zdecydowana większość inwestycji jednorodzinnych to ceramika porotherm. W Polsce deweloperka też robi głównie z Porothermu - chyba, że mówimy o jakichś budżetowych familokach, wtedy wjeżdża już beton komórkowy...
Wysłany: pią, 27 grudzień 2019 o godz. 10:42
Temat wątku: Czy ktoś budował dom z Ytonga lub Solbetu Ideal? :: Temat postu: Odp: Czy ktoś budował dom z Ytonga lub Solbetu Ideal?
Ale chcesz budować z betonu komórkowego czy chcesz się utwierdzić w przekonaniu, że dokonałeś nienajlepszego wyboru? ;-) Budowało się z tego materiału mnóstwo osób, moim zdaniem nie jest to dobre rozwiązanie dla wszystkich - raczej opcja, nazwijmy to, budżetowa. Marna izolacyjność akustyczna pomiędzy pomieszczeniami, dziwne rozchodzenie się dźwięków w ramach jednego pomieszczenia... Moim zdaniem do domu jednorodzinnego, gdzie jest potrzebny jakiś tam komfort akustyczny lepszym rozwiązaniem będzie pustak ceramiczny. Porotherm ma przynajmniej 10 db izolacyjności akustycznej więcej, co bardzo szybko można docenić, jak się chwilę pomieszka w takim domu. Co do izolacji termicznej - jest oczywiście gorsza w ceramice, niż w betonach komórkowych, ale przy założeniu, że dom ocieplamy wełną albo styropianem to ten parametr nie ma żadnego znaczenia.
Wysłany: pią, 27 grudzień 2019 o godz. 10:45
Temat wątku: Co na dach :: Temat postu: Odp: Co na dach
Przy użytkowym poddaszu jedyny sens to dachówka - ceramiczna albo betonowa. Przy czym jeśli wziąć pod uwagę trwałość powłok to zdecydowanie lepsza opcja to ceramika. Z własnego doświadczenia polecam ceramiczne dachówki Koramic - piękne kolory, świetne powłoki, bardzo równe i foremne.
Wysłany: pią, 27 grudzień 2019 o godz. 11:40
Temat wątku: Budować czy kupić od dewelopera? :: Temat postu: Odp: Budować czy kupić od dewelopera?
Kwestia, w jaki sposób jest wykonana inwestycja deweloperska - jakie materiały i rozwiązania są zastosowane, etc. Często takie inwestycje są robione po taniości - czyli np. płyty kanałowe jako stropy albo beton komórkowy w ścianach wewnętrznych. Gdyby dom od dewelopera miał odpowiedni standard - czyli budowany z jednolitego akustycznie materiału (np. Porotherm) to ja bym nie miał z nim problemu.
Wysłany: pią, 27 grudzień 2019 o godz. 11:42
Temat wątku: Płaska dachówka Simpla :: Temat postu: Odp: Płaska dachówka Simpla
Orea nie jest chropowata - to bardzo śliska dachówka w dotyku, która na pewno nie będzie miała problemu z zarastaniem przez mchy. Wygląd a faktura materiału to dwie różne sprawy :)
Wysłany: nie, 26 styczeń 2020 o godz. 22:33
Temat wątku: Płaska dachówka Simpla :: Temat postu: Odp: Płaska dachówka Simpla
Nie każdy chce mieć dachówkę błyszczącą, którą widać z początku ulicy... Orea jest fajna, bo ma bardzo ciekawy kształt i powłokę, a przy tym jest w tej swojej urodzie taka mało nachalna :)
Wysłany: nie, 26 styczeń 2020 o godz. 22:41
Temat wątku: Jaka dachówka? :: Temat postu: Odp: Jaka dachówka?
betii napisał(a):
Ale dachówka cementowa matowieje i płowieje z czasem, więc nie jestem pewna czy to akurat najlepsze rozwiązanie... W cenie dachówek betonowych można kupić ceramikę, choćby Koramic Alegra 9, która ma całkiem korzystną cenę za 1m2.
Potwierdzam, najtaniej wychodzą duże dachówki typu Alegra 9 albo Orea 9. Ciekawym rozwiązaniem są też dachówki z przetłoczeniem - czyli linia Actua 10. Dachówki są trochę mniejsze, ale mają ciekawe powłoki błyszczące, których brakuje np. w Orea...
Wysłany: nie, 26 styczeń 2020 o godz. 22:46
Temat wątku: pustaki......pomóżcie.... :: Temat postu: Odp: pustaki......pomóżcie....
Pustaki muszą być porządne, żeby trzymały wymiar i się nie kruszyły.... Trzymanie wymiarów to oczywiście tańsza robocizna. Mniej okruchów - to też tańsza rbocizna + oczędzanie materiałów. Ze swojego doświadczenia też polecam ceramikę Porotherm, jako materiał po prostu o bardzo wysokiej jakości...