powrót
Wysłany: wto, 19 styczeń 2010 o godz. 20:06
Temat wątku: Strop drewniany czy gęstożebrowy ? :: Temat postu: Odp: Strop drewniany czy gęstożebrowy ?
Idąc za Twoją radą mój dom nie nadawał by sie do uzytku. A jak zauwazysz w mojej galerii zdjęć - mam strop całkowicie drewniany. I akurat koszt drewnianego wg. mnie jest tańszy.
Oczywiście musze powiedzieć, że trzeba lubić drewno i powinno to pasowac do stylu domku.
Zalety wg. mnie drewnianego to koszt, możliwość wykańczania samemu i metodą całkowicie suchą. Wady to oczywiście skrzypienie (pomimo przekładek (w moim przypadku z korka) oraz izolacji z waty. ALe to też myslę kwetsia materiały na górnej podłodze ja robiłem najtaniej czyli deski podłogowe sosnowe - a to jednak nie jest super materiał. Ale nie zmieniłbym na żaden inny strop - po prosty jest dla mnie super, a poza tym ekologicznie i zgoła odmiennie niż większość stropów.
Wysłany: wto, 19 styczeń 2010 o godz. 20:08
Temat wątku: Strop drewniany czy gęstożebrowy ? :: Temat postu: Odp: Strop drewniany czy gęstożebrowy ?
A przepraszam zapomniałem dopisać że odniosłem się do rady M&M
Pozdrawiam
Wysłany: wto, 19 styczeń 2010 o godz. 20:17
Temat postu: Elewacja drewniana na murowanym domu
Czy ktos z Was robił lub ma zamiar zrobienia drewnianej elewacji na murowanym domu ?
Ja rozważam i kalkuluje takie rozwiązanie dla swojego domu. Zastanawiam sie nad deską szalunkową okrągłą (taka marna imitacja bala) plus wata szklana (między murem a deskami) . Bardzo mi się podobaja takie rozwiązania, przeraża mnie tylko impregnacja, malowanie przynajmniej raz na kilka lat.
Będę wdzięczny za Wasze doświadczenia lub informacje skąd najtaniej taki dobry materiał (deski szalunkowe).
Wysłany: wto, 19 styczeń 2010 o godz. 20:25
Temat wątku: budowa domu na działce na której jest stary dom :: Temat postu: Odp: budowa domu na działce na której jest stary dom
Zgadzam sie z Bukowinką,
Tak naprawdę dostosowanie nowego domu do tego co już jest to męka dla architekta - może źle powiedziane męka , ale będzie to droga sprawa. Sam próbowałem swego czasu przerabiac swoj(gotowy) projekt do moich wyobrażeń to architekt powiedział, że to będzie mnie słono kosztowało. Czyli tak naprawdę - to za ta tzw. adaptację możesz zburzyc ten stary dom i jeszcze może cos zostanie na załatwienie innych kwitów. Ale co osobiście dla mnie najważniejsze to to że nie jest ograniczony do tego co istnieje, czyli nie będziesz po paru latach wspominał i żałował dlaczego nie wybrałem takiego projektu jak bym chciał (oczywiście na swoje możliwości).
Wysłany: wto, 19 styczeń 2010 o godz. 20:36
Temat wątku: jaki piec? :: Temat postu: Odp: jaki piec?
Ja osobiście jestem zadowolony z pieca na eko groszek, ale gdybym tylko miał gaz w okolicy - oddałbym go w dobre ręce. Tak jak przedmówca wspominał - dużo zalezy od paliwa. Inna sprawa wymaga obsługi (dosypywanie choćby na kilka dni, opróżnianie popiołu, no i nikt nie wspomniał o czyszczeniu raz na jakiś czas). Dla mni eosobiście najgorsza rzecz to to że to jednak brudna robota. W tym co ja mam można, co robiłem wielokrotnie palić drewnem (resztki po budowie). Ale jak masz możliwość i gaz - to nie wachaj się, jeśli nie to na ekogroszek jest OK przy czym dobrze żeby miał alternatywe (tak jak mój np. pelets, miał, drewno (tylko na ruszcie ręcznym - czyli trzeba częśto ładować)
Wysłany: pią, 22 styczeń 2010 o godz. 13:16
Temat wątku: Jakie ogrzewanie oprócz kominka do małego domku 59m. kw. pow. użytk.? :: Temat postu: Odp: Jakie ogrzewanie oprócz kominka do małego domku 59m. kw. pow. użytk.?
No cóż - faktycznie jest to małe pomieszczenie w tym Twoim projekcie jak na inne ogrzewanie niż gazowe. Posłuchaj rady projektanta lub zmień projekt. Zwróć uwagę na to aby kotłownia jesli na paliwo stałe - jednak miało oddzielne wejście z domu - wazne dla dostaw paliwa, i nie wnoszenia ewentualnych "brudów" do domu.
Wysłany: pią, 22 styczeń 2010 o godz. 13:23
Temat wątku: ocieplanie i nowy tynk :: Temat postu: Odp: ocieplanie i nowy tynk
Ja dodam tylko, że cena przyzwoita - u mnie minimum 30zł. Możesz rozważyć jak masz gdzieś domek na wsi - zastoswanie waty szklanej i elewacji drewnianej - jest bardzo urukliwe i nie takei drogie jak mi się wydawało.
Wysłany: pią, 22 styczeń 2010 o godz. 13:33
Temat wątku: kocioł na paliwa stałe ? :: Temat postu: Odp: kocioł na paliwa stałe ?
witam, ja zainstalowałem stalmark. musisz zwrócić uwagę na kilka rzeczy:
1. jakim rodzajem paliwa musisz palić (im więcj tym lepiej) , czy ma ruszt awaryjny - szczególnie u mnie się sprawdził jak nie ma prądu, wtedy dmuchawy i podajnik kaput - chyba, że masz agregat.
2. jaki ma podajnik (wielkość ) - istotne gdy wyjeźdzasz na kilka dni i chcesz mieć minimum ciepla po powrocie, a nie ma nikogo kto by podrzucił do pieca.
3. jak podawane paliwo (ślimak - wumaga mniejszych ziaren groszku - co u niektórych moze skutkować - zerwaniem klinów , tłok - większe możliwości - wg. mnie)
4. Czy nie jest uciążliwa obsługa/eksploatacja - czyszczenie / sposób
5. inne typowe dla wszystkich urządzeń (gwarancja, dostępność serwisu, czy są fachowcy ew. na miejscu)
6. Jesli masz zaufanego hydraulika - powinien Ci pomóc i dobrać moc i typ pieca.
Wysłany: pią, 22 styczeń 2010 o godz. 13:42
Temat wątku: Projekt GL100 biały kruk :: Temat postu: Odp: Projekt GL100 biały kruk
Oglądałem makietę tego domu, gdyż był zbliżony do mojego tyle że większy i ładniejszy (lukarny zamiast okien dachowych) (takie same kształty i proporcje pomieszczeń) - bardzo mi się podobała makieta - dlatego wybraliśmy ten nasz - ba biały kruk dla nas był za duży.
Wysłany: pon, 1 luty 2010 o godz. 09:57
Temat wątku: Zwrot Vat-u :: Temat postu: Odp: Zwrot Vat-u
Ja już drugi raz złożyłem taki wniosek.
Takie rzeczy nie da się odliczyć . Ale musisz sprawdzić symbole PKWiU, może coś jest integralną częścią jakiś elementów - ele wątpie w to. Ja tych rzeczy nie odliczałem.
Wysłany: pon, 1 luty 2010 o godz. 23:34
Temat wątku: ceramiczna porotherm + styropian czy porotherm 38 bez styropianu?????? :: Temat postu: Odp: ceramiczna porotherm + styropian czy porotherm 38 bez styropianu??????
Żadna pojedyńcza warstwa ściany - nie będzie tak dobra (akustycznie i termicznie) jak dwie warstwy .
Nie wiem czy wiesz, że nawet pustak na pióro-wpust - to i tak musisz dac zaprawę - a przez nią mróz doskonale sie przebije.
A poza tym przelicz sobie współczynniki dla pustaków i steropianu ...
Wysłany: pon, 1 luty 2010 o godz. 23:39
Temat wątku: Gdzie i za ile?????? :: Temat postu: Odp: Gdzie i za ile??????
cen prętów już nie pamiętam, ale beton z vatem (możesz odzyskać 15%) - OK,
Upewnij się tylko, żeby to cena była z rozładunkiem / dojazdem/ pompą itd. Bo jęsli tylko za tonę samego betonu to nie specjalnie.
Wysłany: pon, 8 luty 2010 o godz. 14:14
Temat wątku: "Rodzsina na swoim"? :: Temat postu: Odp:
Pamiętaj że to kredyt tylko dla ograniczonej liczby osób, które spełniają określone kryteria tj.
albo jesteś osobą samotnie wychowujacą dziecko/i albo jest to Wasz pierwszy budynek/lokal - czyli nie masz własności mieszkalnej. Tylko pamiętaj że dofinasowanei do odsetek jest limitowane. Ja niestety nie mogłem się ubiegać - bo już miałem mieszkanie, a to jak swego czasu weryfikowałem i niższe oprocentowanie i jeszcze te odsetki przez kilka lat.
Wysłany: pią, 19 luty 2010 o godz. 12:44
Temat wątku: jaki podatek :: Temat postu: Odp: jaki podatek
Tak jest, dokładnie odzyskasz 15% z zapłaconego VATu.
Wysłany: pią, 19 luty 2010 o godz. 13:00
Temat wątku: Po fundamecie i co dalej:)dj 015 podpowiedzcie:) :: Temat postu: Odp: Po fundamecie i co dalej:)dj 015 podpowiedzcie:)
Mogę powiedzieć tylko z własnych obeserwacji z budowy ...
Ad. 1 Żeby dobrze zabezpieczyć fundament - to musisz znać własciwości gruntu. Ja miałem dobry grunt - ale i tak pomazane na czarno zostały fundamenty od zewnątzr i od środka już nie pamiętam ale izolbetem. Na to od zewnatrz poszedł steropian 10cm i izolacja pionowa (taka gruba folia kubełkowa czarna w rolce ).
Ad. 2 Komin murowany może być z cegły (najlepiej klasa cegły 20, a nie jak na scianki działowe czy inne, dają 10 lub 15). Dla kominka tak samo byle otwory spalinowe odpowiednie dobrać (u mnie są 27x14)
Ad3. Okna dachowe wstawia się między krokwiami, więc wystarczy odpowiedni rozstaw pozostawić.
Ad.4 Jak mają wysuszoną i zaimpregnowaną - to może byc później, ale jak masz miejsca dużo i nikt tego nie wyniesie w miedzy czasie oraz kasy dużo - to sciągaj do siebie.
Ad5. Blachodachówke (odpowiednie arkusze) zamawia sie na wymiar u producenta - przynjamniej taka jak moja, a nie w sklepie (sklep tylko pośredniczy), a dekarz to może tylko wykończenia przycinać itd.
Ad6. Nie wiem czy chodzi CI o szambo czy o coś innego ? Robi się z tego co jest najtaniej - dlka szamba nie ma znaczenia jak będzie i tak szczelne.
Ad. 7Jest specjalna folia dachowa - wiatroizolacyjne
Ad.8 Nie znam sie ale blachy - drożej chyba kosztuje położenie, a plastiuk ładniejszy i tańszy, tyle że może się znieksztalcac pod wpływm temperatur.
Wysłany: wto, 23 luty 2010 o godz. 21:53
Temat wątku: Po fundamecie i co dalej:)dj 015 podpowiedzcie:) :: Temat postu: Odp: Po fundamecie i co dalej:)dj 015 podpowiedzcie:)
tak naprawde z tego co swego czasu sprawdzałem przy 15 tez nie ma problemu, przeciez i tak pewnie komin będziesz tynkował. Zreszta fachowiec przyjdzie i zbada fswim fachowym okiem i będzie wiedział. Ale zawsze możesz to sprawdzic na fakturze - powinni to napisać, a juz na pewno na certyfikacie, który pewnie dostałeś. Ja pamietam że wziąłem.
Wysłany: czw, 4 marzec 2010 o godz. 15:40
Temat wątku: Cegła Eder :: Temat postu: Odp: Cegła Eder
Ciekawe z tymi złymi opiniami dla winerbergera, ja budowałem z tego i nie było tyle odpadów itd. Z tego co wiem te zastępniki typu leier, poroton itd, mają właśnie takie problemy, ale z prothermem wienerbergera - nie wiedziałem, być moze ma to znaczenie z którego loco to pochodzi.
Wysłany: pią, 12 marzec 2010 o godz. 19:22
Temat wątku: Tablica rozdzielcza. :: Temat postu: Odp: Tablica rozdzielcza.
zgadzam się z kolegą, nie oszczędzać na tablicy i ilościach pól. Dodatkowo sugeruję dołożenie róźnicówek na osobne większe obwody.
Wysłany: pią, 12 marzec 2010 o godz. 19:30
Temat wątku: Koszt instalacji elektrycznej. :: Temat postu: Odp: Koszt instalacji elektrycznej.
Lepiej upewnij sie czy faktycznie wszystko policzył i jest w tym rozdzielnia (wszytskie zabezpieczenia typu , przepięciówki- odgromniki, różnicówki, nadprądowe, kontrolki itd.). Same kable i robota za punkt dużo nie kosztują. (z materiałem (kable i puszki w tym - liczą od 20 do 30zł)). A tą ilość punktów to sa tylko elektryczne ? czy też tv, czujniki gazu, alarmowe itd ?
Wysłany: pon, 15 marzec 2010 o godz. 19:02
Temat wątku: Cegła :: Temat postu: Odp: Cegła
Tylko cegła pełna i najlepiej klasy 20. (nazwy nie podaje bo w każdej okolicy są inne cegielnie, a kazda ma swoje nazwy)