powrót
Wysłany: pon, 17 czerwiec 2019 o godz. 11:42
Temat wątku: Budowa domu :: Temat postu: Odp: Budowa domu
Budowę domu zwykle zaczyna się od fundamentu. Jeśli chcemy otrzymać energooszczędny budynek, już na tym etapie należy zadbać o efektywną termoizolację, która zminimalizuje straty energii cieplnej przez podziemne elementy. Ściany fundamentu najlepiej ocieplać z wykorzystaniem styropianu grafitowego o doskonałym współczynniku lambda 0,031 W/mK i właściwościach hydrofobowych, jak np. Knauf Therm Expert Hydro EPS 100 λ 31.
Wysłany: pią, 28 czerwiec 2019 o godz. 11:30
Temat wątku: Koszty ogrzewania - TYLKO KONKRETY :: Temat postu: Odp: Koszty ogrzewania - TYLKO KONKRETY
W naszych warunkach klimatycznych zastosowanie fotowoltaiki w celu zasilania ogrzewania mogłoby być raczej nieefektywne. Ilość wyprodukowanej energii nie pokrywałaby się z zapotrzebowaniem, szczególnie w okresie zimowym, gdy uzyski słoneczne są minimalne. Rozpatrując kwestię oszczędności na ogrzewaniu, należy skupić się raczej nad racjonalnym gospodarowaniem energią, niż na sposobie jej wytwarzania. Najlepszym sposobem na ograniczenie wydatków na ogrzewanie jest skuteczna termoizolacja budynku przy zastosowaniu materiału o jak najniższym współczynniku przewodzenia ciepła, jak np. styropian grafitowy, dla którego parametr ten wynosi zaledwie 0,031 W/mK. Ciągła warstwa izolacji pozwala powstrzymać ubytki ciepła, dzięki czemu trzeba go mniej wyprodukować.
Wysłany: śro, 24 lipiec 2019 o godz. 13:07
Temat wątku: Odświerzanie elewacji :: Temat postu: Odp: Odświerzanie elewacji
Najpopularniejszą metodą renowacji elewacji jest jej ocieplenie metodą lekką mokrą (ETICS). Oprócz odpowiednio dobranego tynku, bardzo ważnym elementem są dobrej jakości płyty EPS, które powinny mieć odpowiedni współczynnik płaskości i proste krawędzie. Przy nieodpowiedniej aplikacji i złej jakości materiału spoiny pomiędzy poszczególnymi elementami ocieplenia mogą być widoczne, co nie wpływa dobrze na estetykę budynku. Warto zwrócić uwagę na formowane ciśnieniowo płyty grafitowe ETIXX, które posiadają optymalną geometrię i duże wymiary. Dzięki temu tworzą równą, zwartą warstwę ocieplenia i ograniczają ryzyko powstawania ewentualnych mostków termicznych.
Wysłany: śro, 24 lipiec 2019 o godz. 13:13
Temat wątku: Izolacja poddasz :: Temat postu: Odp: Izolacja poddasz
W kontekście termoizolacji poddaszy warto zwrócić szczególną uwagę na dachy płaskie, które mogą ulegać intensywniejszemu nagrzewaniu niż klasyczne, spadziste konstrukcje dachowe. Do termoizolacji tego typu przegrody warto zastosować dobrej jakości płyty ze styropianu grafitowego, które cechują się doskonałym parametrem lambda 0,031 W/mK, jak np. Knauf Therm Expert Dach/Podłoga: https://www.knauf-industries.pl/products,product,206,knauf-therm-expert-dachpodloga-eps-80--31.html
Wysłany: śro, 24 lipiec 2019 o godz. 13:23
Temat wątku: Jak duży powinien być dom? :: Temat postu: Odp: Jak duży powinien być dom?
Oczywiście, dom powinien być dopasowany do liczby jego mieszkańców, jednak warto pamiętać, że małe parterowe budynki można łatwiej i ekonomiczniej ogrzewać. Najlepiej wybrać projekt domu o kształcie jak najbardziej zbliżonym do sześcianu, ponieważ takie budynki mają największy potencjał pod względem oszczędności energii, dzięki korzystnej proporcji powierzchni elewacji do podłogi na gruncie. Taki budynek można również łatwiej ocieplić, otrzymując bardzo energooszczędny dom.
Wysłany: pią, 26 lipiec 2019 o godz. 10:15
Temat wątku: Co zrobić aby mieć dom energooszczędny? :: Temat postu: Odp: Co zrobić aby mieć dom energooszczędny?
Żeby mieć energooszczędny dom, trzeba przede wszystkim radykalnie ograniczyć jego zapotrzebowanie na energię, ograniczając straty ciepła do otoczenia zewnętrznego. Takie efekty można uzyskać dzięki ciągłej warstwie termoizolacji, od fundamentu po dach. Biorąc pod uwagę obecne wymagania dotyczące energooszczędności w budynkach, najlepszym rozwiązaniem będzie styropian grafitowy o parametrze lambda 0,031 W/mK. Zachęcam do zapoznania się z innowacyjnymi płytami z domieszką grafitu marki Knauf Therm, które znajdują zastosowanie przy ocieplaniu wszystkich przegród w budynku: www.styropianknauf.pl
Wysłany: śro, 28 sierpień 2019 o godz. 12:32
Temat wątku: Fundamenty- jakie, wykonanie... :: Temat postu: Odp: Fundamenty- jakie, wykonanie...
Zgadza się, wytyczne projektowania domów energooszczędnych zakładają tworzenie ciągłej warstwy termoizolacji, od fundamentu po dach. Ocieplenie ścian i fundamentu najlepiej wykonać z wykorzystaniem materiałów o tych samych właściwościach cieplnych. W ofercie Knauf Therm można znaleźć wybór płyt grafitowych o lambdzie 0,031 W/mK, które znajdują zastosowanie w każdej części budynku.
Wysłany: śro, 28 sierpień 2019 o godz. 12:34
Temat wątku: Styropian- problem z jakością :: Temat postu: Odp: Styropian- problem z jakością
Problem z jakością styropianu na pewno pojawia się wtedy, gdy stawiamy na najtańsze płyty, bo w ślad za niską ceną idzie obniżony wsad surowcowy. Najlepiej inwestować w materiały sprawdzonych producentów, którzy dbają o standardy jakościowe. Warto dodać, że technologie produkcji styropianu wciąż ewoluują w kierunku poprawy jego parametrów związanych m.in. z łatwością aplikacji czy parametru przewodzenia ciepła. Przykładem może być choćby styropian grafitowy ETIXX o współczynniku lambda 0,031 W/mK, jasnoszarej barwie, płaskim kształcie i zwiększonej stabilności wymiarowej.
Wysłany: pon, 2 wrzesień 2019 o godz. 13:19
Temat wątku: Izolacja dachu (poddasza) werandy :: Temat postu: Odp: Izolacja dachu (poddasza) werandy
Bardzo ważną kwestią w kontekście płaskich dachów niewentylowanych jest ich skuteczna termoizolacja, najlepiej wykonana z odpowiednio twardego styropianu EPS o jak najlepszym (najniższym) współczynniku przewodzenia ciepła lambda. W takich zastosowaniach doskonale sprawdzą się płyty Knauf Therm Expert Dach/Podłoga z domieszką grafitu o parametrze przewodzenia ciepła 0,031 W/mK. Stosując warstwę o grubości 20 cm można podnieść standard starego, nieizolowanego dachu do poziomu wymaganego na 2021 rok.
Wysłany: pon, 9 wrzesień 2019 o godz. 12:36
Temat wątku: jaki piec? :: Temat postu: Odp: jaki piec?
Patrząc na zaostrzające się prawo unijne w zakresie emisji CO2, można przewidywać, że kotły stałopalne zostaną za jakiś czas prawdopodobnie wycofane z rynku. Nawet funkcjonujące u nas programy dopłat przewidują dofinansowanie przede wszystkim na kotły kondensacyjne, a na stałopalne tylko wtedy, gdy np. nie ma możliwości podłączenia domu do sieci gazowej. Warto pamiętać, że najtańszym i najefektywniejszym kosztowo sposobem na uniknięcie niepotrzebnych strat ciepła i podwyższonych rachunków za ogrzewanie domu jest jego solidne ocieplenie z wykorzystaniem dobrej jakości styropianu. Najlepsze efekty dają płyty grafitowe o parametrze lambda 0,031 W/mK. Zachęcam do sprawdzenia, jakie korzyści można uzyskać, przeprowadzając termomodernizację budynku: https://www.knauf-industries.pl/faq,najczesciej-zadawane-pytania.html#faq7
Wysłany: pon, 9 wrzesień 2019 o godz. 12:38
Temat wątku: Ogrzewanie elektryczne :: Temat postu: Odp: Ogrzewanie elektryczne
Dobre efekty daje też wodne ogrzewanie podłogowe, najlepiej w połączeniu z pompą ciepła. Subtelne ciepło jest emitowane równomiernie na całej powierzchni podłogi z dołu do góry, co jest bardziej zgodne z potrzebami organizmu ludzkiego i pozwala uzyskać optymalny komfort termiczny przy niższych temperaturach powietrza w pomieszczeniu. Rury grzewcze są układane na grubej, podwójnej warstwie styropianu, a następnie zalewane cienką warstwą wylewki. Taką instalację można szybko wykonać przy wykorzystaniu specjalnych płyt pozwalających na szybki montaż orurowania na zatrzask, np. https://www.knauf-industries.pl/products,product,188,knauf-therm-expert-floor-heating-eps-200--33.html
Wysłany: pon, 9 wrzesień 2019 o godz. 12:39
Temat wątku: jaki dom do 85m2? :: Temat postu: Odp: jaki dom do 85m2?
Niekiedy koszt zakupu mieszkania w dużym mieście jest wyższy niż koszt budowy domu o podobnym standardzie, zlokalizowanego np. na obrzeżach miasta. Ponadto, dom jest zawsze tańszy w utrzymaniu przeliczając np. koszty ogrzewania za metr kwadratowy. Szczególnie, jeśli zainwestujemy w dom energooszczędny. Teraz koszty jego budowy nie są tak wysokie jak kiedyś, bo energooszczędne technologie są przystępniejsze cenowo i dają przy tym lepsze efekty. Przykładem może być choćby styropian grafitowy, który daje doskonałe efekty ocieplania budynku przy mniejszych grubościach niż w przypadku białego. Po przeliczeniu ceny metra sześciennego na metr kwadratowy może się okazać, że styropian grafitowy jest bardziej korzystnym rozwiązaniem, a może radykalnie poprawić parametry cieplne ściany, nawet powyżej wymagań technicznych, które mają obowiązywać dopiero od 2021 roku.
Wysłany: pią, 27 wrzesień 2019 o godz. 10:27
Temat wątku: Problem z wyborem mieszkania :: Temat postu: Odp: Problem z wyborem mieszkania
Wybierając mieszkanie, warto zwrócić uwagę na to, z jakich materiałów budynek został wykonany i jaki ma standard energetyczny. Trwałość rozwiązań i oszczędność energii to obecnie bardzo ważne kryteria, które decydują o realnej wartości mieszkania również na przyszłość. Najlepiej wybrać mieszkanie w budynku z ocieplonymi przegrodami, teraz standardem jest termoizolacja ze styropianu grafitowego. Dobrze ocieplony budynek to nie tylko gwarancja niższych kosztów utrzymania, ale też wysokiego komfortu termicznego, zarówno zimą, jak i latem.
Wysłany: czw, 17 październik 2019 o godz. 11:08
Temat wątku: Czy ktoś budował dom z Ytonga lub Solbetu Ideal? :: Temat postu: Odp: Czy ktoś budował dom z Ytonga lub Solbetu Ideal?
Domy drewniane mają swój urok i są obecnie bardzo modne. Biorąc jednak pod uwagę kwestię ogrzewania, warto zauważyć, że domy murowane mają większą stabilność cieplną, co oznacza że magazynują ciepło. Dzięki temu po wyłączeniu kotła ciepło jeszcze długo utrzymuje się w pomieszczeniach. Domy drewniane natomiast można co prawda szybciej ogrzać, ale równie szybko wytracają temperaturę.
Wysłany: czw, 17 październik 2019 o godz. 11:10
Temat wątku: Jakie okna PCW? :: Temat postu: Odp: Jakie okna PCW?
Zakup dobrego, energooszczędnego okna to tylko połowa sukcesu. Aby pełniło swoją funkcję i zapewniało oczekiwane oszczędności, musi być jeszcze prawidłowo zamontowane, najlepiej w warstwie ocieplenia ściany budynku. Na naszej stronie można zobaczyć schemat: https://www.knauf-industries.pl/files/products_files/pl_384_20140218_160859.pdf
Wysłany: pią, 18 październik 2019 o godz. 09:27
Temat wątku: Usytuowanie domu na działce :: Temat postu: Odp: Usytuowanie domu na działce
Są pewne zasady, których warto przestrzegać projektując dom i myśląc o jego usytuowaniu względem stron świata. Na przykłąd strefę dzienną warto umieścić od południa, gdzie najdłużej dociera światło dzienne, a nocną - od wschodu. Zasada kierunków świata odnosi się także do przeszkleń - ich duże powierzchnie mogą znajdować się od strony południowej i zachodniej, natomiast od wschodu i północy warto ograniczyć je do minimum. Zachowanie tych zasad nie tylko zwiększy komfort użytkowania budynku, ale także pozwoli uniknąć strat cennej energii cieplnej. We wszystkich przypadkach najważniejszym warunkiem uzyskania oszczędności jest jednak szczelne ocieplenie wszystkich przegród budynku, np. z użyciem dobrej jakości styropianu grafitowego.
Wysłany: pią, 18 październik 2019 o godz. 09:39
Temat wątku: Ocieplenie. :: Temat postu: Odp: Ocieplenie.
Wilgoć może się pojawiać w budynku nawet jeśli został on ocieplony. Przyczyną takiej sytuacji może być niepoprawne zaizolowanie newralgicznych miejsc, jak np. ościeża okienne. Dochodzi wtedy do nadmiernego wychładzania stref łączenia elementów konstrukcyjnych i wykraplania się pary wodnej. Dlatego oprócz doboru optymalnego materiału termoizolacyjnego, trzeba także koniecznie zadbać o zachowanie ciągłości ocieplenia.
Wysłany: pią, 18 październik 2019 o godz. 09:46
Temat wątku: budować dom czy kupić mieszkanie? :: Temat postu: Odp: budować dom czy kupić mieszkanie?
Wybór własny dom czy mieszkanie to w głównej mierze kwestia indywidualnych przyzwyczajeń i oczekiwań. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że budując własny dom można swobodnie decydować o wszystkich jego cechach - rozplanowaniu pomieszczeń, wyglądzie estetycznym od zewnątrz czy w końcu - kosztach jego utrzymania. Dobór ekologicznego źródła ciepła i solidne ocieplenie wszystkich przegród zewnętrznych budynku przełoży się na niższe rachunki za ogrzewanie.
Wysłany: pon, 18 listopad 2019 o godz. 13:04
Temat wątku: kominek z płaszczem wodnym :: Temat postu: Odp: kominek z płaszczem wodnym
Biorąc pod uwagę wprowadzane w niektórych miastach zakazy korzystania z urządzeń stałopalnych, takie rozwiązania będą raczej odchodzić do przeszłości, gdyż powodują zanieczyszczenie powietrza. Warto raczej zwrócić uwagę na kotły kondensacyjne czy pompę ciepła, które można połączyć z wodnym ogrzewaniem podłogowym, tworząc ekologiczną i komfortową w eksploatacji instalację grzewczą. Wbrew pozorom taki system grzewczy jest łatwy w wykonaniu, między innymi dzięki specjalistycznym płytom montażowym: https://www.knauf-industries.pl/products,product,188,knauf-therm-expert-floor-heating-eps-200--33.html
Wysłany: sob, 4 styczeń 2020 o godz. 14:14
Temat wątku: Domy energooszczędne :: Temat postu: Odp: Domy energooszczędne
Energooszczędny dom należy projektować z uwzględnieniem wszystkich aspektów. Kluczową rolę odgrywają tu nie tylko odpowiednio dobrane instalacje, ale przede wszystkim solidnie ocieplona powłoka budynku. Właściwie zaprojektowana warstwa izolacji cieplnej zapobiegnie stratom ciepła na zewnątrz, dzięki czemu trzeba będzie jej mniej wyprodukować. Najlepsze efekty zapewnia styropian grafitowy o współczynniku lambda 0,031 W/mK. Zapraszam do zapoznania się z kompleksową ofertą „Grafitowy Dom”: https://www.knauf-industries.pl/news,29,.html