Rozpoczynasz budowę domu lub przebudowę? Chcesz wiedzieć, jakie błędy są najczęściej popełniane przy izolacji budynku? Jednym z najbardziej newralgicznych elementów konstrukcyjnych budynku, jest wykonanie tarasu nad pomieszczeniami mieszkalnymi. Chcesz policzyć ile możesz zyskać, wykonując poprawnie taras? Użyj kalkulatora energetycznego na portalu Oszczędny Dom: www.oszczednydom.pl!
Czy wiesz jakie są konsekwencje błędnego wykonania tarasu nad pomieszczeniami mieszkalnymi?
Niewłaściwe, niedokładne wykonanie oraz zła grubość i nieciągłość izolacji, a przede wszystkim zamknięcie wody technologicznej powoduje penetrację wody, a co za tym idzie ujemnych temperatur i wilgoci do części pod ociepleniem. Niestety problem ten jest bardzo poważny gdyż stosując hydroizolację tarasową oraz paroizolację nie mamy możliwości, aby wilgoć ta samoistnie się uwolniła – dlatego też dość szybko zawilgocenie może pojawić się na ścianach wyższej i niższej kondygnacji, a także na stropie – mało tego - w dowolnym miejscu nie koniecznie w tym, w którym występuje nieszczelność.
Błędne wykonanie tarasu nad pomieszczeniami mieszkalnymi.
Na zdjęciu widoczny jest brak ciągłości izolacji termicznej. Izolacja ścianek attykowych nie łączy się z izolacją tarasu, a ponadto jest zbyt cienka.
Kupujesz mieszkanie lub dom z tarasem? Zadaj odpowiednie pytanie deweloperowi!
→ Czy została wykonana izolacja oddzielająca taras od pomieszczenia mieszkalnego?
Wizualizacje poprawnych rozwiązań dostępne na stronie www.oszczednydom.pl.
Taras nad pomieszczeniami mieszkalnymi KROK PO KROKU:
1. Po wykonaniu konstrukcji budynku i po jej wyschnięciu, należy ułożyć warstwy zgodnie z zaleceniami zawartymi w PT lub Specyfikacji Technicznej systemu.
2. Układając każdą z warstw należy zadbać o ich szczelność a przede wszystkim o jakość wykorzystywanego materiału – nie należy stosować elementów wadliwych i uszkodzonych. Każda naprawa na budowie nie daje 100% gwarancji jaką uzyskuje się w produkcie pełnowartościowym – dlatego też istotne jest, aby prace wykonywać starannie.
3. Dobór grubości izolacji zależy od przewidywanych warunków użytkowania pomieszczenia poniżej i jakakolwiek jej zmiana powoduje osłabienie parametrów termicznych przegrody. Niestety czasami projektanci lub wykonawcy nie mają pełnej świadomości, że różna grubość izolacji termicznej spowoduje dyskomfort użytkowania pomieszczeń wewnętrznych i tarasu - przy wyjściu na taras pojawia się stopień. Warto więc na etapie projektu zadbać o dwa poziomy wysokości stropu części mieszkalnej i tarasowej.
4. W izolacji termicznej należy dążyć do sytuacji, w której wszystkie elementy izolacyjne zastosowane w budynku stanowić będą jednolitą całość – nie należy dopuszczać do przerwania termoizolacji. Jeżeli jakikolwiek element „przebija” termoizolację, to powinien on być właściwie zabezpieczony – np. jeżeli na płycie tarasowej znajduje się murek, który później stanowić będzie ławkę tarasową, to powinien on być cały obłożony warstwą termiczną łącznie z poziomą powierzchnia górną.
5. Należy zadbać o właściwe odprowadzenie wody z każdego poziomu warstw tarasowych. Nie powinno się sądzić, że woda przy odpowiednim spadku spłynie po powierzchni wykończenia tarasu. Należy stosować warstwy drenażowe w układzie wewnętrznym.
Wizualizację prawidłowego wykonania 3D wraz z opisem można znaleźć na portalu Oszczędny Dom.