powrót
Wysłany: pią, 2 kwiecień 2010 o godz. 10:10
Temat wątku: Kruszek II :: Temat postu: Odp: Kruszek II
Witamy,
Dziękujemy za zainteresowanie naszym projektem.
KRUSZEK II to projekt niewielkiego domu całorocznego, który jak najbardziej może pełnić funkcję domu letniskowego. Mimo niewielkiej powierzchni użytkowej, budynek ma bardzo dobrą funkcję. Udało się nawet wygospodarować miejsce na pomieszczenie gospodarcze, które zawsze jest potrzebne, niezależnie od przyjętego sposobu ogrzewania. Prosta bryła budynku i nieskomplikowana konstrukcja dachu to elementy, które sprawiają, że koszty budowy nie powinny być wysokie.
Nie dysponujemy kosztorysem do projektu KRUSZEK II, ponieważ do tej pory żaden z inwestorów jeszcze nie zamówił do niego kosztorysu. Kosztorysy sporządzamy sukcesywnie, kiedy otrzymujemy na nie oficjalne zamówienia. Dla szacunków proszę przyjąć, że metr kwadratowy powierzchni całkowitej kosztuje ok. 2800-2900 PLN brutto w stanie pod klucz. Powierzchnia całkowita KRUSZKA II wynosi 107m2.
Szacunki te wynikają z analizy kosztorysów szczegółowych do projektów o podobnej powierzchni oraz konstrukcji bryły i dachu. Kosztorysy te zostały wykonane w oparciu o średnie stawki Sekocenbudu na podstawie oryginalnej dokumentacji technicznej, z wykorzystaniem materiałów proponowanych przez autora projektu. Istotne jest to, że wartości ujęte w kosztorysie, poza kosztami materiałów, robocizny, sprzętu budowlanego i kosztów transportu zawierają również koszty pośrednie, czyli m.in. koszty zarządu i biura firmy budowlanej oraz zysk firmy budowlanej. Koszty pośrednie i zysk stanowią ok. 18% wartości kosztorysu. Oznacza to, że jeżeli zdecyduje się Pan na budowę systemem gospodarczym koszty budowy będą niższe.
Pozdrawiamy
PoProjekt.pl
Wysłany: czw, 8 kwiecień 2010 o godz. 13:32
Temat wątku: co powinna zawierać adapracja projektu ?? :: Temat postu: Odp: co powinna zawierać adapracja projektu ??
Witamy,
Szczegółowy zakres i formę projektu budowlanego na podstawie którego wydawana jest decyzja o pozwoleniu na budowę określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003r. Z kolei w Prawie Budowlanym, Art. 20, ustęp 1a), znajduje się zapis, że do podstawowych obowiązków projektanta należy "zapewnienie w razie potrzeby udziału w opracowaniu projektu osób posiadajacych uprawnienia budowlane do projektowania w odpowiedniej specjalności oraz wzajemne skoordynowanie techniczne wykonanych przez te osoby opracowań projektowych zapewniające uwzględnienie zawartych w przepisach zasad bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w procesie budowy, z uwzględnieniem projektowanego obiektu budowlanego". Oznacza to, że projektant adaptujący występujący jako autor projektu budowlanego powienien w razie potrzeby zapewnić udział projektantów adaptujących dla części instalacyjnej i nie ma tutaj znaczenia czy będą to projektanci, którzy stworzyli projekty instalacji do projektu gotowego czy inni, posiadający uprawnienia w odpowiedniej specjalności. Część biur oferujących projekty gotowe wykonuje za dodatkową opłatą adaptację części instalacyjnej, ale częściej wykonują to lokalni projektanci we współpracy z architektem adaptującym.
Pozdrawiamy
www.poprojekt.pl