powrót
Wysłany: czw, 1 październik 2015 o godz. 12:26
Temat wątku: Okna drewniane czy PCV :: Temat postu: Odp: Okna drewniane czy PCV
Nawet nalepsze okno nie będzie trzymać parematrów energooszczędności w przypadku błędnego montażu. Dla tego Knauf Therm przygotował schemat takiego ciepłego montażu.
Wysłany: czw, 1 październik 2015 o godz. 12:41
Temat wątku: Ogrzewanie :: Temat postu: Odp: Ogrzewanie
Knauf Therm oferuje dla ogrzewania podłogowego wodnego specjalne płyty styropianowe -
KNAUF Therm EXPERT FLOOR HEATING EPS,które oprócz własciwości izolacyjnych oraz wysokiej wytrzymałosci na ściskanie, posiadają specjalne wypustki ułatwiające układanie rur.
Wysłany: czw, 1 październik 2015 o godz. 12:56
Temat wątku: WEŁNA NA OCIEPLENIE PODDASZA :: Temat postu: Odp: WEŁNA NA OCIEPLENIE PODDASZA
Częstym błędem kty jest popełniany podczas wykonywania izolacji dachu (najczęściej wełną), jest błędnie wykonane połaczenie izolacji ściany zewnętrznej i dachu. Knauf Therm opracował prawidłowe rozwiązanie tego elementu , które zachowuje ciagłóść izolacji i niweluje występowanie mostka cieplnego obwodowego.
Prawidłowe rozwiązanie wygląda następująco.
Wysłany: śro, 4 listopad 2015 o godz. 16:29
Temat wątku: jaka izolacja na fundamenty budynku :: Temat postu: Odp: jaka izolacja na fundamenty budynku
Ponieważ ten temat wystepuje równiez jako izolacja fundamentów dla budynku podpiwniczonego, dlatego załączam schemat takiego rozwiazania Knauf Therm.
Wysłany: śro, 4 listopad 2015 o godz. 17:11
Temat wątku: Dom z piwnicą :: Temat postu: Odp: Dom z piwnicą
Często rozwiązanie domu z piwnicą polega na budowie piwnicy nieogrzewanej. Dla takiego systemu, konieczne jest wykonanie prawidłowej izolacji poziomej stropu nad pomieszczeniem piwnicznym. Ponizej opisuję podstawowe zasady wykonania takiego rozwiązania izolacji przygotowane przez Knauf Therm.
Najważniejsze zasady przy wykonywaniu takich prac: 1. Izolacja termiczna powinna znaleźć się od strony chłodniejszej – czyli na podniebieniu, suficie piwnic –co powoduje, że w projekcie i wykonawstwie należy przewidzieć obniżenie wysokości w świetle pomieszczenia piwnicznego o grubość izolacji. 2. Musi być wykonana w sposób ciągły i szczelny na całej powierzchni przegrody. Nie należy wykorzystywać elementów odpadowych, np. pozostałości z izolacji ścian a mocując elementy izolacyjne pamiętać o ich szczelnym ułożeniu – dla przegrody tej, mimo iż pracuje w łagodniejszych warunkach temperaturowych, wymagania są takie same jak dla elewacji. 3. Ograniczyć do minimum przebicia izolacji (o ile nie jest to wymagane w ST systemu docieplenia), najlepiej przez zastosowanie klejów które dopuszczają eliminację łączników czyli kołków – każde punktowe przebicie izolacji powoduje bowiem lokalne osłabienie ocieplenia. 4. Prace powinny być wykonywane w taki sposób i w takim czasie aby nie dopuścić do zamknięcia wody technologicznej – nie wolno układać izolacji termicznej (szczególnie styropianu) na mokry strop lub tynk, dotyczy to również wykroplenia pary wodnej na tynku w przypadku wykonywania izolacji np. w okresie zimowym przy słabo ogrzewanym budynku. 5. Czasami występuje potrzeba wykonania izolacji obwodowej na ścianach przylegających do izolowanego stropu – w przypadku niewielkiej grubości izolacji ale o znacznym oporze R materiału czyli jego dobrej izolacyjności przy ścianach stykających się ze stropem może nastąpić tzw. boczne przenikanie ciepła – najpierw do ściany a potem do izolowanego stropu a następnie do góry, aby temu zapobiec na pionowo na ścianie układa się izolacje aby wydłużyć drogę przepływu zimna.
Wysłany: śro, 4 listopad 2015 o godz. 17:52
Temat wątku: Ocieplenie. :: Temat postu: Odp: Ocieplenie.
Prawidłowe ocieplenie powinno być wykonane zgodnie z wytycznymi projektowymi oraz wymogami odpowiednich przepisów budowlanych. Często jednak w dokumentacji technicznej, projektanci nie umieszczają szczegółowego rozwiązania tego elementu budowlanego, dlatego też specjaliści Knauf Therm przygotowali takie szczegółowe wytyczne, które zamieszczam poniżej.
Wysłany: śro, 4 listopad 2015 o godz. 17:55
Temat wątku: Fundamenty :: Temat postu: Odp: Fundamenty
Załączam pomocny schemat izolacji fundamentów , przygotowany przez Kanuf Therm
Wysłany: śro, 4 listopad 2015 o godz. 18:00
Temat wątku: Elewacja drewniana na murowanym domu :: Temat postu: Odp: Elewacja drewniana na murowanym domu
Możliwe jest również wykonanie systemu ociepleń opartego o izolację styropianem (np. Gwarantowany styropian Knauf Therm), który jest wykańczany tynkiem imitującym elewację drewnianą. Taką ofertę ma kilka firm oferujących systemy ociepleń, a jakość takiego rozwiązania jest bardzo wysoka. Poza tym nie ma problemu z zawilgoceniem elewacji oraz starzeniem sie warstwy drewnianej.
Wysłany: śro, 4 listopad 2015 o godz. 18:04
Temat wątku: Nowa elewacja :: Temat postu: Odp: Nowa elewacja
Podczas takiego remontu warto równiez poprawić izolacyjność ścian. W tym celu polecam zastosować styropian Knauf Therm, który nawet przy niewielkiej grubości warstwy izolacji daje bardzo wymierne korzyści enegetyczne (np. dla zastosowania styropianu Knauf Therm Expert Fasada 031).
Wysłany: śro, 4 listopad 2015 o godz. 18:10
Temat wątku: Najlepszy material na ściany? :: Temat postu: Odp: Najlepszy material na ściany?
Zachęcam do zapozanania się z propozycjami prawidłowych rozwiązań izolacji ważnych elementów budowlanych domu, które zostały przygotowane przez Knauf Therm. Rozwiązania są dostępne na stronie http://knauf-industries.pl/program,showroom,styropiany-zastosowania.html
Wysłany: śro, 4 listopad 2015 o godz. 18:25
Temat wątku: Prolux - Oknoplast alternatywa :: Temat postu: Odp: Prolux - Oknoplast alternatywa
Nawet najlepsze okna nie spełnią swojej energoszczędnej funkcji, w przypadku nieprawidłowego montażu. Knauf Therm przygotował gotowy schemat montażowy , zapewniający prawidłowy "ciepły montaż" okien w warstwie izolacji.
Wysłany: śro, 4 listopad 2015 o godz. 18:30
Temat wątku: okna :: Temat postu: Odp: okna
Nawet najlepsze okna nie spełnią swojej energoszczędnej funkcji, w przypadku nieprawidłowego montażu. Knauf Therm przygotował gotowy schemat montażowy , zapewniający prawidłowy "ciepły montaż" okien w warstwie izolacji.
Wysłany: śro, 4 listopad 2015 o godz. 18:34
Temat wątku: Ogrzewanie podłogowe - czy ma sens? :: Temat postu: Odp: Ogrzewanie podłogowe - czy ma sens?
DLa prawidłowego ułożenia rur ogrzewania wodnego podłogowego , mozemy skorzystać z gotowych płyt izolacyjnych
KNAUF Therm EXPERT FLOOR HEATING EPS , które oprócz funkcji izolacyjnych zostały wyposażone w specjalne wypustki pozwalające na łątwe i prawidłowe układania rur grzewczych. Wiecej informacji na stronie www.knauf-industries.plWysłany: śro, 4 listopad 2015 o godz. 18:45
Temat wątku: Taras a kostka brukowa :: Temat postu: Odp: Taras a kostka brukowa
Ważnym elementem podczas wykonywania tarasu z kostki brukowej jest prawidłowe wykonanie jego połaczenia z izolacją ściany budynku. Knauf Therm zwraca uwagę na podstawowe zasady wykonania takiego połączenia:
1. Prace izolacyjne ścian budynku należy przeprowadzić zgodnie z wytycznymi dla wykonywania połączenia ściany nadziemnej i podziemnej.
2. Izolacja termiczna ścian budynku musi być ciągła i wykonana w pełnej grubości projektowej. Niedopuszczalne jest przerywanie lub pocienianie izolacji np. w obszarze elementów wykończenia tarasu. Przy kostce jest to szczególnie trudne w obszarze wejścia do budynku – dlatego, bezpośrednio przy drzwiach, należy przewidzieć inne rozwiązanie niż kostka.
3. Nie można dopuścić do przebicia, wgniecenia, uszkodzenia izolacji podczas wykonywania, zagęszczania warstw podbudowy – wszelkie uszkodzenia powodują osłabienia termiczne warstwy izolacyjnej i powinny być uzupełnione lub wymienione ale takim samym materiałem –niedopuszczalne jest szpachlowanie klejem. Dlatego w obszarze tarasu w gruncie i bezpośrednio nad nim musi stosować się materiały twarde – styrodury. Układanie warstwy zbrojącej, siatki i kleju, nawet podwójnie na styropianie EPS, co często jest praktykowane, nie jest właściwe ze względu na znaczna podatność na odkształcenia zwykłego styropianu.
4. Jeśli taras jest niezadaszony, to należy go tak ukształtować, żeby spadek był wyraźny od budynku – w przypadku kostki zalecane jest również wykonanie drenażu w warstwie filtracyjnej wzdłuż ściany budynku – zapobiegnie to stagnacji wody przy ścianie fundamentowej.
5. Szczególnie przy tarasach przy budynkach niepodpiwniczonych należy wykonać dodatkowe poziome odcięcie termiczne części podziemnej zimnej (wykonane najczęściej z betonu monolitycznego lub elementów betonowych) od materiałów nadziemnych, ciepłych (ścian nadziemnych). Odcięcie to powinno występować na poziomie posadzki lub tuż nad gruntem i być umieszczane w ścianie na całej jej szerokości (grubości) i na całym obwodzie budynku. Zabieg ten pozwala ponadto połączyć izolacje pionową ścian z izolacją poziomą pod posadzką w budynku tworząc i tym razem ciągłość izolacji
Wysłany: śro, 4 listopad 2015 o godz. 18:48
Temat wątku: taras :: Temat postu: Odp: taras
Podstwowe zasady wykonania połaczenia tarasu z izolacją budynku, opracowane przez specjalistów Knauf Therm.
Wykonując taras ziemny w bezpośrednim sąsiedztwie budynku należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych zasad:
1. Prace izolacyjne ścian budynku należy przeprowadzić zgodnie z wytycznymi dla wykonywania połączenia ściany nadziemnej i podziemnej.
2. Izolacja termiczna ścian budynku musi być ciągła i wykonana w pełnej grubości projektowej. Niedopuszczalne jest przerywanie lub pocienianie izolacji np. w obszarze elementów wykończenia tarasu. Przy kostce jest to szczególnie trudne w obszarze wejścia do budynku – dlatego, bezpośrednio przy drzwiach, należy przewidzieć inne rozwiązanie niż kostka.
3. Nie można dopuścić do przebicia, wgniecenia, uszkodzenia izolacji podczas wykonywania, zagęszczania warstw podbudowy – wszelkie uszkodzenia powodują osłabienia termiczne warstwy izolacyjnej i powinny być uzupełnione lub wymienione ale takim samym materiałem –niedopuszczalne jest szpachlowanie klejem. Dlatego w obszarze tarasu w gruncie i bezpośrednio nad nim musi stosować się materiały twarde – styrodury. Układanie warstwy zbrojącej, siatki i kleju, nawet podwójnie na styropianie EPS, co często jest praktykowane, nie jest właściwe ze względu na znaczna podatność na odkształcenia zwykłego styropianu.
4. Jeśli taras jest niezadaszony, to należy go tak ukształtować, żeby spadek był wyraźny od budynku – w przypadku kostki zalecane jest również wykonanie drenażu w warstwie filtracyjnej wzdłuż ściany budynku – zapobiegnie to stagnacji wody przy ścianie fundamentowej.
5. Szczególnie przy tarasach przy budynkach niepodpiwniczonych należy wykonać dodatkowe poziome odcięcie termiczne części podziemnej zimnej (wykonane najczęściej z betonu monolitycznego lub elementów betonowych) od materiałów nadziemnych, ciepłych (ścian nadziemnych). Odcięcie to powinno występować na poziomie posadzki lub tuż nad gruntem i być umieszczane w ścianie na całej jej szerokości (grubości) i na całym obwodzie budynku. Zabieg ten pozwala ponadto połączyć izolacje pionową ścian z izolacją poziomą pod posadzką w budynku tworząc i tym razem ciągłość izolacji
Wysłany: śro, 4 listopad 2015 o godz. 18:54
Temat wątku: Dach a śnieg :: Temat postu: Odp: Dach a śnieg
Częstym błędem kty jest popełniany podczas wykonywania izolacji dachu (najczęściej wełną), jest błędnie wykonane połaczenie izolacji ściany zewnętrznej i dachu. Knauf Therm opracował prawidłowe rozwiązanie tego elementu , które zachowuje ciagłóść izolacji i niweluje występowanie mostka cieplnego obwodowego.
Prawidłowe rozwiązanie wygląda następująco
Wysłany: czw, 1 wrzesień 2016 o godz. 13:43
Temat wątku: Ocieplenie. :: Temat postu: Odp: Ocieplenie.
Poniżej wyjaśnię jaka jest różnica pomiędzy styropianem białym i grafitowym.
STYROPIAN GRAFITOWY różni się od tego klasycznego, białego typem surowca, z którego jest wykonany. Kompozycja grafitu dodana do cząsteczek polistyrenu spienialnego nadaje mu szary/grafitowy kolor i sprawia, że wykonane z niego płyty posiadają lepsze o ok. 25% parametry izolacyjności. Wybierając styropian o lepszych parametrach izolacyjnych możemy zastosować cieńszą warstwę ocieplenia. Ma to szczególne znaczenie przy ocieplaniu balkonów, loggi i innych miejsc, gdzie chcemy ograniczyć straty powierzchni użytkowej do minimum. Zastosowanie cieńszej warstwy styropianu grafitowego pozwala ponadto oszczędzić na odpadach, długości kołków, a także płytszych ościeżach (węgarkach) i obróbkach blacharskich.
Przykładowo, stosując 15 cm warstwę styropianu grafitowego o współczynniku przewodzenia ciepła lambda 0,031 W/(mK) otrzymamy zbliżony efekt izolacyjny jak w przypadku styropianu białego (lambda 0,044 W/(mK) o grubości 20cm.
Wysłany: czw, 1 wrzesień 2016 o godz. 13:55
Temat wątku: jaka izolacja na fundamenty budynku :: Temat postu: Odp: jaka izolacja na fundamenty budynku
Załączam schemat prawidłowej izolacji fundamentu, z zastosowanie materiałów Knauf Therm.
Wysłany: czw, 1 wrzesień 2016 o godz. 14:08
Temat wątku: Ocieplenie fundamentów :: Temat postu: Odp: Ocieplenie fundamentów
Załaczam schemat prawidłowego ocieplenia fundamentu za pomocą materiałów Knauf Therm.
Do izolacji stosujemy w zależności od warunków technologicznych:
KNAUF Therm PRO Parking EPS 200 λ 33
KNAUF Therm EXPERT HYDROXPS PRIME S30
Wysłany: czw, 1 wrzesień 2016 o godz. 14:20
Temat wątku: Z jakiej cegły postawić dom :: Temat postu: Odp: Z jakiej cegły postawić dom
W polskich warunkach najlepiej przetestowaną technologią jest ściana 2-warstwowa. Warstwa nośna - najczęściej ceramika + wartswta izolacyjna - najczęściej styropian np. Knauf Therm. Ważne aby stosować sprawdzone materiały , które posiadają komplet certyfikatów i dopuszczeń, a także podlegają ciągłemu procesowi weryfikacji. Wspomniany wyżej styropian Knauf Therm jest takim materiałem - posiada oznaczenie Gwarantowany Styropian, co oznacza że:
- spełnia wymagania wagowe dla każdej odmiany
- parametry deklarowane są zgodne z rzeczywistymi
- Wyroby są poddawane ciągłej kontroli np. przez ITB
Knauf Therm wystepuje w odmianie grafitowej oraz białej, a wartość wsp. lambda wynosi w zależności od typu już od 0,031 W/mK !!!