powrót
Wysłany: nie, 6 grudzień 2009 o godz. 15:31
Temat postu: Zmiany w projekcie i nie tylko.
Witam wszystkich sympatyków projektu Rumiankowa Chata.
W przyszłym roku ruszmy z budową tego domku pod Krakowem, jesteśmy na etapie adaptacji projektu, planujemy kilka drobnych zmian:
- rezygnacja z balkonu,
- powiększenie tarasu (wzdłuż całej ściany) i poszerzenie go, nadanie mu prostokątnego kształtu bez ściętych narożników,
- dachówka ceramiczna,
- rezygnacja z drzwi do kuchni z wiatrołapu.
Jakie zmiany planujecie w Waszych domkach? Jakieś zmiany technologiczne? Kombinacje wewnątrz domu?
Jak zamierzacie ogrzewać domek?
My stawiamy na kominek z DPG i elektrykę.
Zapraszam do dyskusji na temat projektu, kosztów budowy itp. jest nas już 4 osoby więc warto się konsultować w tych sprawach :)
pozdrawiam
Wysłany: nie, 6 grudzień 2009 o godz. 15:47
Temat wątku: System rekuperacji - czy warto? :: Temat postu: Odp: System rekuperacji - czy warto?
Czy można mieć rekuperator w domu, który będzie ogrzewany kominkiem z DPG gdzieś czytałam, że da się ale, że to bardzo trudna sprawa i źle zrobiona może być niebezpieczna... nie możemy z DPG zrezygnować a rekuperator jak wiadomo daje wiele oszczędności. Co myślicie?
Wysłany: śro, 23 grudzień 2009 o godz. 22:50
Temat wątku: Zmiany w projekcie i nie tylko. :: Temat postu: Odp: Zmiany w projekcie i nie tylko.
A czy macie już może jakieś wstępne kosztorysy budowy Rumiankowej Chaty? My po świętach zaczynamy szukać firmy budowlanej, porównywać ceny itd.
Jak myślicie jaki trzeba założyć budżet na budowę tego domu? Stan powiedzmy deweloperski.
Wysłany: wto, 16 luty 2010 o godz. 10:08
Temat wątku: Zmiany w projekcie i nie tylko. :: Temat postu: Odp: Zmiany w projekcie i nie tylko.
Pierwsze wyceny są, za samą robociznę ceny są rozpięte między 47 a 60 tys. Wydaje się to trochę za dużo więc szukamy dalej.
Postanowiliśmy w tym roku zrobić tylko stan 0 a więc wykopy, fundament, piwnica bez stropu. Za ten etap za samą robociznę wyceny są od 11 do 15 tysięcy (zdarzyła się jedna na 25 ) także tragedii nie ma. Jedna firma, która buduje tylko z własnym materiałem wyceniła nam stan 0 za materiał + roboziznę na ponad 60 tys
kwota kosmiczna, dużo taniej wyjdzie systemem gospodarczym.
Wysłany: wto, 16 luty 2010 o godz. 10:19
Temat wątku: Co zrobić aby mieć dom energooszczędny? :: Temat postu: Odp: Co zrobić aby mieć dom energooszczędny?
Energooszczędny czy oasywny to by należało uściślić, aby wybudować dom energooszczędny (z nazwy) wiele nie trzeba, wystarczy zastosować lepsze materiały na ściany zewnętrzne i porządnie, bardzo porządnie ocieplić dom likwidując mostki termiczne, mądrze rozplanować układ wnętrz. I już mamy dom zakwalifikowny do energooszczędnych, ale aby faktycznie być eko i zaoszczędzić na jego eksploatacji warto zainwestować w system wentylacji mechanicznej z rekuperacją a jeszcze lepiej z reku + GWC.
Solary czy pompy ciepła moim zdaniem są przereklamowa, kosztują krocie i nie ma szans na szybki zwrot inwestycji.
Wentylacja mechaniczna kosztuje nieco więcej od grawitacyjnej (a jakąś i tak trzeba zrobić) do tego rekuperator też nie kosztuje fortuny a GWC można zrobić, można nie robić, zależy od zasobności portfela. Całośc zwróci się po kilku sezonach grzewczych, oczywiście zależy czym się dom ogrzewa.
My aby dom uczynić tanim w eksploatacji wprowadzimy rozwiązania:
- wentylacja mechaniczna z rekuperacją a w przyszłości z GWC
- ogrzewanie kominkowe z DGP, tanie grzanie
- elektryczny podgrzewacz pojemnościowy akumulacyjny dla CWU
- w częsci mieszkalnej domu jako alternatywne źródło ciepła ogrzewanie podłogowe niskotemperaturowe elektryczne do stosowania doraźnego i punktowego (łazienki, kuchnia)
- w piwnicy i garażu elektryczne piece akumulacyjne ładujące się w tayfie nocnej
- okna i drzwi zewnętrzne o podwyższonych parametrach cieplnych
- zdecydowanie grubsza izolacja fundamentu, i dachu niż w projekcie
- zmiana materiałów na ściany zewnętrzne na silikaty lub ytong + szary cieplejszy styropian frezowany
wynik: mam nadzieję dom tani w utrzymaniu :)
Wysłany: wto, 16 luty 2010 o godz. 10:27
Temat wątku: z piwnicami czy bez piwnic :: Temat postu: Odp: z piwnicami czy bez piwnic
magres napisał(a):
Witam . Piwnica to duży koszt. Trzeba wywież ileś wywrotek ziemii. Praca koparki . Potem izolacja przeciwwilgociowa (chyba że jest pewność na 100 % że nie ma wody ) dalej ściany z bloczka ( 1 bloczek 3,5 zł ) plus wynagrodzenie dla budowlańców, schody , na to strop. Na dom o wymiarach 10x10 może 20 tyś starczy. Jeżeli jest duża działka to wygodniej i taniej jest zrobić większy dom i np 2 pomieszczenia gospodarcze. Ja sam mam 80m piwnicy i cała radość że mogę zimą grać w pingponga.
Jeżeli robi się piwnicę mając na poziomie parteru garaż i pomieszczenia gospodarcze to koszt jest duży i często nieuzasadniony, ale jeśli wybiera się od razu świadomie projekt z piwnicą, w której są pom. gospodarcze i np. garaż a na parterze już tylko część mieszkalna to koszt jest porównywalny do domu bez piwnicy, który kotłownię, pralnię, garaż i inne ma na parterze, przecież pod tym też trzeba fundament, ściany, dach, izolację i wykończenie.
My wybraliśmy projekt z podpiwniczeniem w standardzie i na parterze ani na poddaszu nie mamy ani jednego pomieszczenia gospodarczego, wszystko będzie w piwnicy, dzięki temu domek ma 10,7x8,5 zostanie dużo miejsca na ładny ogród i mamy w piwnicy duży garaż i 2 duże pomieszczenia gospodarcze na pralnię, bojler i przechowywanie rzeczy.
Nie wyobrażam sobie domu bez piwnicy na działce wielkości naszej, zwyczajnie szkoda miejsca (mamy 12 arową), lepiej zrobić ładny taras i zagospodarować ogród niż ustawiać garaż i kotłownię na poziomie parteru.
Wysłany: wto, 16 luty 2010 o godz. 10:31
Temat wątku: System rekuperacji - czy warto? :: Temat postu: Odp: System rekuperacji - czy warto?
Nie ma szans więc szkoda kasy :) Reku z GWC jak najbardziej, reszta to fotomontaż...
Wysłany: nie, 6 marzec 2011 o godz. 10:30
Temat wątku: ogrzewanie kominkowe :: Temat postu: Odp: ogrzewanie kominkowe
Dokładnie tak, jak pisze przedmówca. Kominek z płaszczem to znacznie więcej niż kominek z DGP, niestety koszt też jest wyższy.
Zaletą DGP jest z pewnością cena. Kominek z płaszczem wodnym ma znacznie więcej zalet. Oprócz ogrzewania domu (wodnego - więc jest jakaś możliwość kontroli temperatury, automatyki itd.) można przy jego pomocy przygotowywać ciepłą wodę użytkową.
Oczywiście sama instalacja jest bardziej skomplikowana, ale moim zdaniem to lepsza opcja niż zwykły kominek, lub kominek z dystrybucją powietrza. Też się zastanawiamy nad takim rozwiązaniem.Bierzemy pod uwagę producentów wkładu takich jak: spartherm i systemy kominkowe waligóra - może macie jakieś doświadczenia z tymi wkładami? Cenowo są dość przystępne, ale potrzebuję opinii osób, które użytkują lub słyszały coś o tych producentach.
Wysłany: nie, 6 marzec 2011 o godz. 10:36
Temat wątku: Ogrzewanie :: Temat postu: Odp: Ogrzewanie
Nasza koncepcja ogrzewania domu zmieniała się jak w kalejdoskopie. Od ogrzewania kominkiem z DGP + prąd, poprzez piec na groszek lub pellet doszliśmy do ogrzewania kotłem gazowym kondensacyjnym oraz kominka z płaszczem wodnym :) robimy też na wszelki wypadek pion pod solary, koszt jest niewielki a zawsze mamy otwartą drogę do ich montażu. Może kiedyś dopłaty będą większe (pobożne życzenie ).
I właśnie aktualnie borykamy się z problemem wyboru producenta kominka z płaszczem wodnym. Może któraś z osób posiadających bądź planujących będzie mogła coś doradzić? Czytaliśmy sporo ale opinii jest mnóstwo i często są sprzeczne ;) zastanawiamy się nad wkładem Spartherm lub z systemów kominkowych Waligóra. Będę wdzięczna za jakieś opinie. Nasz instalator poleca oba rozwiązania z naciskiem na to 2.
Wysłany: nie, 1 maj 2011 o godz. 20:14
Temat wątku: Zmiany w projekcie i nie tylko. :: Temat postu: Odp: Zmiany w projekcie i nie tylko.
Nie wiem czy pytanie nadal aktualne :)
U nas będzie ogrzewanie podłogowe zasilane kotłem gazowym (gaz mamy niedaleko i gazowania na swój koszt doprowadzi gaz do działki, my płacimy tylko za instalację na działce i w domu).
Do tego kominek ale bez żadnego dgp, typowo rekreacyjny. Miał być z płaszczem wodnym, ale koszty porządnej i wydajnej instalacji tego typu przerastają nasze możliwości. Żeby się to opłacało to faktycznie trzeba palić w kominku często, a u nas niewiadomo jak będzie więc szkoda kasy.
Będzie też pion pod solary (przyszłościowo) bo mamy go powiedzmy w cenie hydrauliki w całym domu.