Jeśli chcesz pisać wiadomości musisz się zalogować.
Wysłany: nie, 28 wrzesień 2014 o godz. 15:56
Temat postu: Odp: Ogrzewanie
Obecnie najbardziej optymalnym rozwiązaniem wydaje się być zastosoanie kotła na pellet lub gaz. W zależności od wielkości domu, jego izolacyjności i dostępności gazu ziemnego różnice w kosztach eksploatacji tych dwóch rodzai paliw stają się całkiem niewielkie.
Zwiększenie energooszczędnosci tych dwóch źródeł ciepła zapewni Panstwu zastosowanie instalacji ogrzewania płaszczyznowego (podłogowego i ściennego) marki KAN-therm.
Taki sposób ogrzewania budynku umożliwi Państwu uzyskanie wymiernych oszczędności w porównaniu do tradycyjnej instalacji grzejnikowej przy zachowaniu maksymalnego poczuciu komfortu cieplnego.
Bardzo ważną kwestią jest też możliość bezproblemowej zmiany źródła ciepła w przyszłości na jeszcze bardziej energooszczędne urządzenia takie jak pompa ciepła, solary, kocioł kondensacyjny.
W dobie obecnych zmian zwiazanych z promowaniem i spopularyzowaniem Odnawialnych Źródeł Energii oraz przy uwzględnieniu długowieczności instalacji (wykonywana jest praktycznie jednen raz na całe życie budynku w którym zostanie zamontowana) jest to jedyny zasadny ekonomicznie wybór.
Wysłany: wto, 30 wrzesień 2014 o godz. 14:13
Temat postu: Odp: Ogrzewanie
Problemem jest niestety duży koszt zaadaptowania domu do takiego nowoczesnego systemu, co czasem może się po prostu nie kalkulować. Często można zmniejszyć koszty ogrzewania swojego domu przez docieplenie albo uszczelnienie miejsc gdzie wymiana ciepła jest największa. Jak się okazuje, najbardziej popularnym paliwem grzewczym jest w Polsce nadal węgiel kamienny (za http://jetty.pl/ogrzewanie/najpopularniejsze-ogrzewanie-w-polsce/). A niby tak walczymy z globalnym ociepleniem ;)
Wysłany: śro, 1 październik 2014 o godz. 09:43
Temat postu: Odp: Ogrzewanie
Orientuje się w jakim przedziale mógłby się kształtować koszt zainstalowania ogrzewania podłogowego i ściennego dla istniejącego budynku o powierzchni 150m2? Myślę o zainstalowaniu u siebie pompy ciepła z www.sunday-ogrzewanie.pl tylko nie mogę za bardzo przekroczyć mojego budżetu. Z tego co czytałem na innych forach to podawane są różne ceny. Czy ktoś robił taką przeróbkę i może się podzielić ile go w to w końcowym rozrachunku wyniosło?
Wysłany: śro, 1 październik 2014 o godz. 21:47
Temat postu: Odp: Ogrzewanie
Najlepiej oszacować to sobie we własnym zakresie, gdyż na wysokośc tych kosztów wpływa wiele dodatkowych czynników, specyfika budynku i poszczególnych pomieszczeń.
Koszt materiałów niezbędnych do wykonania instalacji ogrzewania podłogowego można policzyc korzystajac z bardzo prostego i intuicyjnego programu KAN Quick Floor:
http://pl.kan-therm.com/kalkulator_inwestycji/quick_floor_free.html
Program nie zawiera opcji wyliczenia kosztów dla instalacji ściennej ale można je uprościć: dochodzi koszt rury, listew tworzywowych do jej mocowania na ścianie oraz dodatkowych obwodów grzewczych w rozdzielaczu a najlpiej oddzielny rozdzielacz dla całej instalacji ściennej (powierzchnia/rozstaw=długość rury, listwy układane średnio co 50 cm, wielkość rozdzielaczy zależy ilości obwodów grzewczych - jeden obwód grzewczy/6m2 powierzchni)
Koszt robocizny związanej z instalacją ogrzewania podłogowego waha się w granicach od 25 zł/m2 nawet do 50 zł/m2 w zależności od regionu i "uczciwości/rzetelności" wykonawcy (można założyć trzy warianty wyliczenia min, średnią i max.).
Koszt demontażu starych grzejników, wg aktualnych danych PARB z 04/2014 - średnio 38,10 zł/pkt.
Z oszacowaniem kosztów montażu pompy ciepła należy zgłosić się do producenta.
Oczywiście pomijam podstawowy fakt że budynek musi być przede wszystkim ocieplony - jesli to konieczne to najlepiej po termomodernizacji.
P.S.
Jesli opcja samodzielnego wykonania instalacji nie wchodzi w grę, warto też sprawdzić opcję zakupu elementów przez wykonawcę - może okazac się że będzie lepsza cena (dzielą się zniżkami z inwestorami).
Wysłany: wto, 14 październik 2014 o godz. 16:38
Temat postu: Odp: Ogrzewanie
koszt pompy ciepła uzeleżniony jest nie tylko od powierzchni domu, ale też jego odpowiedniej izolacji. co do podłogówki to zależy na jakiej powierzchni ma być położona. dosyć wstepnie celowałbym w okolice 60tys (- ewentualne dofinansowanie) za kompleksową instalację: odwiert, pompa ciepła do co i cwu, ogrzewanie podłogowe. polecam zainteresować się ta ofertą - http://vikersonn.pl/kalkulator
Wysłany: nie, 19 październik 2014 o godz. 13:08
Temat postu: Odp: Ogrzewanie
jak dla Kowalskiego to duży wydatek dlatego skłaniam się przy piecu z podajnikiem np: na pellet i ekogroszek
Wysłany: wto, 21 październik 2014 o godz. 15:55
Temat postu: Odp: Ogrzewanie
Ja zostanę przy ogrzewaniu gazowym , właśnie teraz wymieniam stary kocioł i jestem na etapie poszukiwań :) Co sądzicie o ofercie:
http://daa.pl/kocio_dwufunkcyjny ? Wszelkie porady czym się sugerować przy wyborze mile widziane.Wysłany: wto, 21 październik 2014 o godz. 16:05
Temat postu: Odp: Ogrzewanie
Rafka napisał(a):
Ja zostanę przy ogrzewaniu gazowym , właśnie teraz wymieniam stary kocioł i jestem na etapie poszukiwań :) Co sądzicie o ofercie:
Mam pytanie : po ilu latach była konieczna wymiana kotła? Z jakiej przyczyny?
Wysłany: czw, 23 październik 2014 o godz. 13:56
Temat postu: Odp: Ogrzewanie
Czy trzeba mieć jakieś zezwolenie na wymianę kaloryferów w mieszkaniu? Proszę o pomoc.
Wysłany: sob, 25 październik 2014 o godz. 20:31
Temat postu: Odp: Ogrzewanie
nie musisz miec, brat zmienial i nic nie potrzebowal od spoldzielni, oprocz poinformowania ich na pismie ;) bo chcial miec bardziej wydajne kaloryfery, wzial sobie kermi therm x-2 ;)