Jeśli chcesz pisać wiadomości musisz się zalogować.
Wysłany: czw, 10 styczeń 2013 o godz. 22:29
Temat postu: Odp: System rekuperacji - czy warto?
Okta napisał(a):
Jeśli dobrze zrozumiałem to filtry w nawiewie są montowane przy wylocie z nawiewnika czyli na samym końcu instalacji nawiewowej? Jęśli nie to jak?
Filtry znajdują się na króćcach rekuperatora, czyli na początku nitki nawiewnej. Ale jakie to miałoby znaczenie?
<"Jak filtry są prane to w/g mnie nie zatrzymują one zarodników pleśni i grzybów a tym bardziej związków chemicznych pochodzących ze spalania wszystkiego co sie da z pobliskich działek... ale może mądrzejszy ode mnie ise odezwie.">
Ależ ja wcale nie twierdzę, że zatrzymują. Porównywałem je tylko z wdychaniem tego co pali nasz sąsiad bezpośrednio przez otwarte okno/szczelinę w oknie.
Można się jednak wielu przykrych zapachów ustrzec montując czerpnię powietrza w odpowiednim miejscu. Co do samych filtrów, to jak dobrze pamiętam, mamy do wyboru różne warianty, od klasy EU3 do EU7. Zainteresowanie mogą poczytać o ich możliwościach.
<"Filtry natomiast generują dodatkowe opory przepływu więc czym dokładniejsze filtry tym większe opory przepływu (stąd ta moja wątpliwość o jakości powietrza dostarczanego do pomiezczeń)">
Z pewnością mają jakiś wpływ na obciążenie wentylatorów, choć podobno największy wpływ ma sam wymiennik. Z moich obserwacji wynika, że wpływ ten jest pomijalny. Natomiast nie bardzo wiem, jak opory przepływu miałyby wpływać na jakość powietrza.
<"Jedynie co pozostaje to spowodować teraz aby ciepło które już zebrałem w jedno miejsce pochodzące z podgrzanego i zurzytego powietrza jakoś odzyskaż i wykożystać ">
Nic nie stoi na przeszkodzie. Nie wiem, czemu jesteś tak sceptycznie nastawiony do rekuperacji, powiem tylko, że ludzie łączą oba te systemy, umieszczając pompę ciepła tuż przy wylocie zurzytego , choć jeszcze nie do końca pozbawionego ciepła, powietrza dostarczając w ten sposób kilku stopni na plus do wymiennika ciepła znajdującego się w pompie. Pompa ciepła potrzebuje zdecydowanie większego przepływu powietrza, niż byłby w stanie zapewnić rekuperator, ale dla "eko-zakręconych" każda oszczędność jest ważna.
Pozdrawiam :)