Jeśli chcesz pisać wiadomości musisz się zalogować.
Wysłany: czw, 23 maj 2013 o godz. 10:30
Temat postu: Odp: DOM ENERGOOSZCZĘDNY - czyli tani w eksploatacji.
Czy ktoś z forumowiczów stara się o dofinansowanie do Domu Energooszczędnego?
Planuję wziąć kredyt na dokończenie budowy i po rozmowie z jednym weryfikatorem okazuje się że mogę jeszcze o takie dofinansowanie się starać. Nie wiem tylko czy te 30tyś brutto jest warte całego tego zamieszania w papierach. Musiałbym wprowadzić parę zmian w projekcie + dodatkowe usprawnienia typu wentylacja mechaniczna itd.
Wysłany: śro, 25 wrzesień 2013 o godz. 13:53
Temat postu: Odp: DOM ENERGOOSZCZĘDNY - czyli tani w eksploatacji.
Forumowicze chcący wybudować dom energooszczędny, zainteresują się także tematem termoizolacji. To właśnie dzięki wyborowi odpowiedniej grubości np. wełny mineralnej, o odpowiednich parametrach technicznych i przeznaczeniu można osiągnąć określony komfort termiczny w budynku. A także obniżyć koszty eksploatacji.
---
Służę pomocą,
e-Rzecznik Knauf Insulation
Wysłany: czw, 26 wrzesień 2013 o godz. 16:52
Temat postu: Odp: DOM ENERGOOSZCZĘDNY - czyli tani w eksploatacji.
Dom energooszczędny nie opłaca się w perspektywie kilku lat. Może przy 10-15 latach dodatkowe koszty budowy się zwrócą, ale z drugiej strony do tego czasu jestem pewien, że pojawi się multum nowych, bardziej wydajnych technologii. Tak więc wydamy powiedzmy 50 000 żeby oszczędzać 5 000 rocznie. Gdyby doliczyć inflację itd. to inwestycja się nie zwraca :)
Wysłany: nie, 29 wrzesień 2013 o godz. 11:16
Temat postu: Odp: DOM ENERGOOSZCZĘDNY - czyli tani w eksploatacji.
Mógłbyś w skrócie napisać, jakie zmiany będziesz zmuszony zrobić w projekcie i jakie koszty w przybliżeniu to pociągnie za sobą? 30 tyś to nie tak mało, choć pewnie biegania za tym pieniądzem będzie niemało. Trzeba też wziąć pod uwagę, że wartość takiego domu będzie większa przy ewentualnej sprzedaży.
Dołożenie kilkunastu cm wełny czy styropianu to nie aż taki wielki koszt, ciekaw jestem czy rekuperację możesz założyć sam, czy musi to zrobić CERTYFIKOWANA firma (koszt pewnie ~15tyś zł) . Może jeszcze okna 3-szybowe? Nic więcej nie przychodzi mi do głowy.
Ja mam na ścianach 20cm styropianu i pochwalę się, że do dnia dzisiejszego nie ogrzewam domu (poza trzema wieczorami palenia w kominku). Mnie to cieszy :)
Wysłany: sob, 12 październik 2013 o godz. 16:08
Temat postu: Odp: DOM ENERGOOSZCZĘDNY - czyli tani w eksploatacji.
Obecnie można zdobyć dofinansowanie w wysokości do 50 tys. złotych na budowę domów pasywnych, chociaż droga do tej dopłaty jest bardzo wyboista i na każdym etapie budowy są kontrole zasadności użycia konkretnych materiałów.
Wysłany: czw, 13 luty 2014 o godz. 20:30
Temat postu: Odp: DOM ENERGOOSZCZĘDNY - czyli tani w eksploatacji.
Jak to państwowe czy unijne dopłaty, zawsze chcą sprawdzić czy pieniądze zostaną wydane zgodnie z ich intencjami.
Wysłany: czw, 27 marzec 2014 o godz. 12:03
Temat postu: Odp: DOM ENERGOOSZCZĘDNY - czyli tani w eksploatacji.
Dom energooszczędny, aby taki był powinien być w zasadzie od początku prawidłowo zaprojektowany.. Muszą być przewidziane odpowiednie grubości izolacji, wentylacja oraz sposób ogrzewania. To wszystko znajdzie swoje odbicie w projektowej chcarkterystyce energetycznej budynku, która pokaże jakie jest roczne zapotrzebowanie na energię do c.w.u i ogrzewania w kWh/m2. Duży wpływ na energochłonność ma zastosowanie odnawialnych źródeł energii poprzez wykorzystanie biomasy, rekuperacji, pomp ciepła, fotowoltaiki i kolektorów słonecznych. Następny etap to bezbłędne wykonawstwo w którym ważne jest np. unikanie mostków cieplnych, prawidłowy montaż okien, zapewnienie szczelności budynku itd.
Wysłany: pon, 31 marzec 2014 o godz. 01:19
Temat postu: Odp: DOM ENERGOOSZCZĘDNY - czyli tani w eksploatacji.
Taki dom powinien być wymurowany z bloczków betonu komórkowego, posiadają one najkorzystniejszy wsp przenikania ciepła co przekłada się na efektywne wykorzystanie energii dostarczonej na ogrzanie domu. To właśnie na tym polu trzeba uzyskać jak najwięcej aby nasz dom był energooszczędny a może i pasywny.
Wysłany: nie, 6 kwiecień 2014 o godz. 16:40
Temat postu: Odp: DOM ENERGOOSZCZĘDNY - czyli tani w eksploatacji.
Unia narzuciła nowe normy budowlane, zmienił się współczynnik przenikania ciepła i kilka innych zmiennych. Chodzi o to żeby do 2021r. Ujednolicić normy w całej Unii, a domu żeby było prawie zeroenergetyczne. Zmianie uległy wartości współczynnika przenikania ciepła U dla przegród w budynku. Wartości te będą sukcesywnie ulegać modyfikacjom, aby docelowo w roku 2021 osiągnąć pułap 0,20 W/(mkw. K) dla ścian zewnętrznych; 0,15 dla dachów i 0,30 dla podłóg na gruncie. Jeśli chodzi o materiał na ściany to ja jestem zwolennikiem ceramiki budowlanej i taki Porotherm spełnia wszystkie wymogi narzucone inwestorom obecnie. Pojawił się nawet nowy produkt Porotherm T, który spełnia normy docelowe, które mają być wprowadzone do 2021r. Nie znam jeszcze tej technologii, ale sezon budowlany się zaczyna, może ktoś postawi dom w nowej technologii i napisze coś na forum.
Wysłany: czw, 10 kwiecień 2014 o godz. 18:42
Temat postu: Odp: DOM ENERGOOSZCZĘDNY - czyli tani w eksploatacji.
@enelterm zgadzam się z Tobą.
Wybudowanie energooszczędnego domu wymaga szczególnej uwagi na każdym etapie: od projektowania, poprzez dobór instalacji grzewczej, wykonanie aż po eksploatację. Zastosowanie odpowiednich rozwiązań technicznych i materiałów budowlanych pozwala na zmniejszenie strat ciepła w przyszłości, co wpływa na ilość energii potrzebnej do ogrzania budynku i w konsekwencji, na zminimalizowanie comiesięcznych rachunków.
Jednym z najbardziej energooszczędnych rozwiązań są instalacje pozyskujące energię z odnawialnych źródeł. Do takich należą pompy ciepła, które wykorzystują darmowe ciepło zgromadzone w otoczeniu: wodzie, gruncie lub powietrzu. Pozwala to zredukować koszty ogrzewania nawet do 70%. Dodatkowo, po instalacji i uruchomieniu, nie wymagają zaangażowania użytkowników, aby sprawnie funkcjonować. Te cechy sprawiają, że jest to rozwiązanie ekonomiczne, wygodne i proste w obsłudze. Zachęcam do lektury: http://www.e-instalacje.pl/a/15062,koszty-ogrzewania