Jeśli chcesz pisać wiadomości musisz się zalogować.
Wysłany: pią, 18 listopad 2016 o godz. 12:28
Temat postu: badania geotechniczne, badania gruntu
Często spotykamy się z pytaniem, czy odwierty geotechniczne przed budową są potrzebne?
Oczywiście, że tak gdyż pozwalają uniknąć zbędnych kosztów w czasie budowy i problemów w czasie użytkowania budynków.
Kilka szczegółów poniżej:
Odwierty geotechniczne pod budownictwo jednorodzinne stały się powszechną normą. Wynika to głównie ze świadomości inwestorów oraz obaw projektantów co do jakości podłoża gruntowego. Badanie geotechniczne działki jest stosunkowo niedrogim badaniem, biorąc pod uwagę zagrożenia jakie może nieść ze sobą nieprawidłowe zaprojektowanie czy wzmocnienie fundamentów, gdzie koszty ewentualnych działań naprawczych nie rzadko przekraczają sumy kilkudziesięciu tysięcy złotych. Szczególne ryzyko niesie ze sobą posadawianie budynków w strefie oddziaływania górnictwa, w rejonie istniejących lub kopalnych dolinach rzek czy na gruntach pochodzenia antropogenicznego o nieznanej genezie. Prawidłowo wykonana opinia geotechniczna pozwala również podjąć decyzję co do zakupu działki. Często bywa iż niedroga działka wymaga znacznie większego wkładu finansowego w konstrukcję fundamentów a w skrajnych przypadkach praktycznie uniemożliwia budowę.
Opinia geotechniczna stała się nieodłącznym dokumentem niezbędnym do zgłoszenia lub pozwolenia na budowę.
Cena odwiertu geologicznego pod domek jednorodzinny uzależniony jest od stopnia skomplikowania budowy geologicznej. Standardowo wykonuje się 2–3 odwierty. Jeżeli planowana jest budowa przydomowej oczyszczalni ścieków zaleca się wykonanie dodatkowego otworu. Cena otworów uzależniona jest od ich głębokości oraz rodzaju przeprowadzonych badań zarówno terenowych (np. sondowania) jak i laboratoryjnych i kształtuje się w granicach 800– 1200 zł (wraz z opracowaniem geotechnicznym).
Warto zwrócić uwagę, że przy budowie domu bez podpiwniczenia należy wykonać odwierty na głębokość nie mniejszą niż 3m-4m, Natomiast przy budowie domu z piwnicą głębokość otworu powinna być większa i wynosić od 4m-6m. W przypadku występowania gruntów słabonośnych wiercenie należy kontynuować do momentu napotkania gruntu nośnego.
Na głębokość wykonywanego otworu wpływa także ilość kondygnacji w planowanej inwestycji. Przy większej liczbie kondygnacji głębokość i ilość odwiertów należy ustalić po konsultacji z projektantem i konstruktorem.
GGS-PROJEKT
www.ggsprojekt.pl